Wzrost kwasowości wystarczy, by wkrótce pozbawić oceany życia

Fragment raportu zespołu badawczego GOES opublikowanego 18 lipca 2021 r. przez czasopismo SSRN.

Plastik i toksyczne dla planktonu chemikalia zwiększą kwasowość oceanów i tym samym przyczynią się do kaskadowego upadku troficznego ekosystemu morskiego.

Zakwaszanie Wszechoceanu niszczy już organizmy morskie: rozpuszczona skorupa ślimaka planktonowego złowionego u Wybrzeża Północno-Zachodniego (Pacyfik).

W ciągu ostatnich 70 lat (od lat 50. XX wieku) oceany świata zostały pozbawione ponad 50% życia morskiego, w tym roślin i zwierząt o wielkości poniżej 1 milimetra. Zjawisko postępuje w tempie 1% rocznie. Atmosferyczny dwutlenek węgla rozpuszcza się w wodach powierzchniowych Wszechoceanu, tworząc kwas węglowy. Gdy maleje liczba roślin i zwierząt morskich wykorzystujących tę postać węgla, proces zakwaszania oceanów przyspiesza, powodując utratę większej liczby roślin i zwierząt morskich. W ciągu najbliższych 25 lat pH spadnie z 8,04 do 7,95. W porównaniu z latami 50. wyginie od 80% do 90% pozostałego życia morskiego.

Nawet gdyby do 2030 r. cywilizacja zredukowała emisje węglowe do zerowego poziomu netto, koncentracje atmosferycznego dwutlenku węgla i tak przekroczą 500 ppm, a pH oceanów zmniejszy się do 7,95. Musimy sobie jasno powiedzieć, że obecna strategia łagodzenia emisji dwutlenku węgla – zerowe emisje netto – nie zatrzyma spadku pH ani zagłady większości organizmów morskich. Obniżenie pH do 7,95 spowoduje utratę systemu podtrzymywania życia, który sprawia, że planeta Ziemia nadaje się do zamieszkania.


Przeczytaj koniecznie: Plastikowa planeta, Zatruta planeta [5], Zatruta planeta [4], Zanieczyszczenie plastikiem oznacza wymarcie, Nowy mechanizm wymierania planetarnego, Oblicza wymierania: Głód zabija wieloryby w Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uznaje moją pracę za wartościową i zasługującą na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Tłum. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kluczowe badania, Oceany, Wymieranie gatunków. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.