Badanie: Człowiek cywilizowany zgładził 83% dzikich ssaków i 50% roślin Ziemi

Wpis na podstawie artykułu z 21 maja 2018.

Przełomowy pomiar ciężaru ziemskiego życia ujawnił, że gatunkiem wywierającym największy wpływ na biosferę jest Homo sapiens. Miarą tej „supremacji” jest eksterminacja przyrody. Chociaż licząca 7,6 miliarda osobników ludzkość stanowi zaledwie 0,01% wszystkich żywych organizmów, to od zarania cywilizacji zdołała zgładzić 83% dzikich ssaków i 50% roślin.

Badanie zamieszczone 21 maja 2018 w Proceedings of the National Academy of Sciences po raz pierwszy oszacowało wagę każdej z klas żywych istot i obaliło niektóre od dawna przyjęte założenia. Bakterie rzeczywiście są wszechobecne – ich udział w mozaice życia to 13% – ale dominują rośliny, które tworzą 82% całej materii organicznej. Wszystkie inne gatunki, od owadów po grzyby, ryby i zwierzęta, składają się na 5% biomasy Ziemi. Kolejną niespodzianką jest to, że stworzenia oceaniczne to zaledwie 1% planetarnej rodziny. Zdecydowana większość mieszkańców „błękitnej kropki” występuje na lądzie, choć jej ósmą część stanowią bakterie znajdujące się pod powierzchnią.

Nowa analiza ustaliła również, że zbiorowość ptaków składa się w 70% z drobiu hodowlanego. W przypadku ssaków obraz jest jeszcze bardziej ponury – 60% to zwierzęta gospodarskie, głównie bydło i świnie, 36% to ludzie, a tylko 4% to dzikie zwierzęta. „Oszałamiający wynik”, powiedział prof. Ron Milo z Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu (The Weizmann Institute of Science), główny autor pracy badawczej. „W filmach przyrodniczych widzimy ogromne stada różnorodnych ptaków, a my stwierdziliśmy, że tych udomowionych jest nieporównanie więcej”.

Spowodowana działalnością rolniczą, wycinką drzew i „zagospodarowaniem” destrukcja naturalnych siedlisk jest przyczyną trwającego już szóstego wielkiego wymierania planetarnego. Połowa ziemskich zwierząt została wytrzebiona w ciągu ostatnich 50 lat. Pełny zakres niewyobrażalnego zaniku ziemskiego życia naukowcy określili poprzez porównanie nowych szacunków z sytuacją, jaka panowała przed nadejściem rolnictwa, a później rewolucji przemysłowej. Przetrwała jedna szósta dzikich ssaków – np. trzy wieki wielorybnictwa pozostawiły w oceanach tylko jedną piątą ssaków morskich.

Wpisy powiązane tematycznie: „Badania: Trwa szóste planetarne wymieranie wywołane przez człowieka cywilizowanego”, „Bateria chemicznej energii Ziemi jest na wyczerpaniu”, „Badanie: Wymarcie gatunków morskich przed rokiem 2048”, „Raport o stanie planety: Od 1970 roku skonsumowaliśmy połowę ziemskiej różnorodności życia”, „Autor ‚śladu ekologicznego’: Człowiek zepchnął dziką przyrodę i siebie na krawędź istnienia”.

Opracował: exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wymieranie gatunków. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.