Gwałtowny wzrost tempa topnienia lądolodów Ziemi

Międzynarodowe badanie wykazało, że Grenlandia i Antarktyda tracą obecnie ponad trzy razy więcej lodu rocznie niż 30 lat temu. Korzystając z 50 różnych szacunków satelitarnych, uczeni ustalili, iż od kilku lat mamy do czynienia z „hiperprzyspieszeniem” topnienia Grenlandii. W 2017-2020 było ono o 20% większe niż na początku dekady i ponad siedmiokrotnie większe niż na początku lat 90. Takie wartości rozrywają na strzępy najczarniejsze oficjalne scenariusze globalnego ocieplenia.

Nowe dane są naprawdę katastrofalneprzyznaje Ruth Mottram, klimatolog z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego. Główna autorka analizy Ines Otosaka, glacjolog z Uniwersystetu Leeds w Wielkiej Brytanii, stwierdza oczywisty fakt, iż przyczyną obserwowanego trendu jest nagła zmiana klimatu spowodowana przez cywilizację przemysłową.

W 1992-1996 dwa lądolody zawierające 99% światowego lodu słodkowodnego kurczyły się w tempie 116 miliardów ton (105 miliardów ton metrycznych) rocznie; dwie trzecie utraty odnotowano na Antarktydzie. W 2017-2020 zanikanie lądolodów wzrosło do 410 miliardów ton (372 miliardów ton metrycznych) rocznie; ponad dwie trzecie utraty odnotowano na Grenlandii.

To niszczycielska trajektoria – ostrzega Twila Moon, zastępca głównego naukowca Narodowego Centrum Danych Śniegu i Lodu (NSIDC) w USA. Wynik jest nie tyle zaskakujący, co niepokojący – pisze Waleed Abdalati, badacz lodu z Uniwersytetu Colorado i były główny naukowiec NASA. Kilka dekad temu zakładano, że te rozległe rezerwuary lodu przeobrażają się powoli, ale dzięki obserwacjom satelitarnym i terenowym, a także najnowszym technikom modelowania dowiedzieliśmy się, iż lód reaguje na zmieniający się klimat bardzo szybko. [Earth System Science Data, 20.04.2023 r.]

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.