Nagła zmiana klimatu: Tempo topnienia Grenlandii w 2019 r. było prognozowane na 2070 r.

Grenlandia reaguje na globalne ocieplenie o wiele szybciej, niż przewidywali eksperci. W ostatnim tygodniu lipca 2019 r. jej topnienie osiągnęło poziomy, które według najbardziej pesymistycznego scenariusza modelarzy klimatu powinny były pojawić się dopiero w 2070 r. W dniu 1 sierpnia 2019 r. lądolód został pozbawiony 12,5 miliarda ton lodu – takiego wyniku dobowego nie odnotowano od początku obserwacji w 1950 r.

Obszary Arktyki topnieją od czerwca do sierpnia. Szczyt tego procesu przypada na lipiec. W bieżącym roku rozpoczął się na Grenlandii trzy tygodnie przed spodziewanym terminem (średnia sezonowa). Przyrost lodu odbywa się tam poprzez akumulację śniegu, zaś jego ubytki mają postać wód roztopowych i gór zrzucanych do oceanu. Tegoroczna wiosna była wyjątkowo sucha i ciepła. Pozostawiła na lodzie cienką warstwę śniegu; przygotowała też grunt pod pożary.

Topnienie Grenlandii.

Skala rozmarzania jest oszałamiająca: od 30 lipca do 3 sierpnia objęło ono 90% powierzchni kontynentu. W ciągu zaledwie 5 dni spłynęło z niej 55 miliardów ton wody. Taka ilość wystarczy, by na 13 centymetrów zanurzyć terytorium Urugwaju. Ekstremalne zjawisko nastąpiło podczas najgorętszego miesiąca w historii meteorologii. Fala intensywnych upałów napłynęła z Afryki Północnej, zalała Europę i przemieściła się nad Atlantykiem do Grenlandii. Lód zalegający na małych wysokościach zaczął topnieć powstałe ciemne jeziora pochłaniały więcej światła słonecznego, co spotęgowało tajanie.

Podobnie gwałtowny charakter miały zdarzenia w Szwajcarii, gdzie lodowce „zgubiły” w czerwcu i lipcu 800 milionów ton. Rekordy temperatur i topnienia padły również na Alasce. Zanikanie lodu oznacza odsłonięcie pokładów wiecznej zmarzliny. Dezintegracja tych podziemnych zlodowaceń uwalnia gazy cieplarniane, które ogrzewają planetę i przyspieszają redukcję jej pokrywy lodowej.

Narodowa Służba Meteorologiczna USA podała, że w 2019 r. lód morski Alaski uległ całkowitemu stopieniu – zdarzyło się to po raz pierwszy w historii.

Wpisy powiązane tematycznie.

Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uznaje moją pracę za wartościową i zasługującą na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Oprac. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.