Nagła zmiana klimatu: Ludzkie życie w tropikach staje się niemożliwe

Zespół naukowców z Uniwersytetów Monasha i Hasanuddin w Indonezji potwierdził 10 listopada 2021 r. na łamach iScience najgorsze obawy: część populacji zamieszkującej regiony tropikalne egzystuje już w warunkach chronicznego stresu cieplnego, którego nasilenie przekracza już górną granicę przeżywalności człowieka.

Badacze zorientowali się, iż modele klimatu wykorzystywane do prognozowania ekstremalnych temperatur bazują na danych ze stacji meteorologicznych znajdujących się na obszarach gęsto zaludnionych. Sytuacja osób z rozproszonych „osad nieformalnych” nie jest monitorowana. Jej poznanie umożliwiły dopiero czujniki ciepła rozmieszczone w blisko 100 gospodarstwach w Makassar – miejscowości w Indonezji tropikalnej. Podobne lokalizacje są domem dla ponad 370 milionów mieszkańców samej Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

W czasie pory deszczowej aż 80% urządzeń zarejestrowało wartości mokrego termometru przekraczające limity bezpieczeństwa zdrowotnego. W niektórych przypadkach odczyty zrównały się z maksimum fizjologicznej wytrzymałości homo sapiens. Zdaniem uczonych odkrycia te są alarmujące z kilku powodów. Po pierwsze, wiele milionów ludzi doświadcza gorąca szkodzącego zdrowiu. Po drugie, większość z nich pracuje fizycznie w trakcie upałów, co grozi śmiercią. Po trzecie, Ziemia ociepla się szybko, a plan przesiedlenia nie istnieje.

Czasopismo Nature Climate Change opublikowało w lipcu 2016 r. analizę, która jako pierwsza zintegrowała wszystkie wcześniejsze badania, aby określić miejsce i moment, w którym nagła zmiana klimatu zacznie powodować spustoszenie permanentne. Zgodnie z jej konkluzją chaos miał ogarnąć tropiki przed rokiem 2020. Zapowiadana katastrofa trwa. 

Wioska Sumba w Indonezji. W samej strefie okołorównikowej, która obejmuje m.in. Meksyk, Belize, Kostarykę, Salwador, Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę, Panamę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Wenezuelę, Gujanę, Surinam, Gujanę Francuską, północne części Chile, Argentyny, Paragwaju i Brazylii, mieszka ∼400 milionów ludzi.


Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uważa, że moja praca zasługuje na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Tłum. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.