Główne ogniwo morskiego łańcucha pokarmowego ginie w zastraszającym tempie

Jeżeli umrą oceany, umrzemy i my. Nie przetrwamy na planecie z martwym oceanem. Paul Watson, założyciel Towarzystwa Ochrony Oceanów Sea Shepherd

Raport CBC z 22 grudnia 2018 r.

Fitoplankton i zooplankton stanowią fundament oceanicznego systemu pokarmowego. Ich wydajność determinuje egzystencję wszystkich stworzeń – małych ryb, wielorybów czy ptaków morskich. To od planktonu zależy, ile energii uzyska reszta łańcucha troficznego. Pierre Pepin z Departamentu Rybołówstwa i Oceanów w St. John’s ujawnił, że od 3-4 lat trwa nieprzerwany spadek liczebności fitoplanktonu i zooplanktonu w wodach u wybrzeży Nowej Fundlandii i Labradoru. Pomiary, jakich dokonujemy w tym regionie, pokazują, że nastąpiła w tym czasie bez mała 50% redukcja ogólnej biomasy zooplanktonu, powiedział Pepin. Sytuacja jest dramatyczna.

Mierzący około pięciu milimetrów fitoplankton wychwytuje światło słoneczne przy pomocy chlorofilu, a następnie wykorzystuje fotosyntezę, by przekształcić je w energię chemiczną, którą ostatecznie konsumują mieszkańcy podwodnego świata. Uczeni ostrzegają, iż populacje planktonu maleją na całym świecie. Ekosystem oceaniczny można porównać ze sklepem spożywczym: jego do niedawna pełny magazyn i półki straciły połowę swojego zaopatrzenia.

Fitoplankton

Co jest główną przyczyną zjawiska? Na chwilę obecną naukowcy z rządowej agencji Kanady nie są w stanie jej wskazać i nie kryją głębokiego zaniepokojenia. Drastyczne obniżenie produktywności tych kluczowych organizmów utrzymuje się już kilka sezonów, a to oznacza, że w sieci pokarmowej zaszła poważna zmiana. Nie jest wiadomo, jak szybko skutki braku podstawowego pożywienia obejmą cały Wszechocean.

Autorzy badania opublikowanego 29 lipca 2010 r. w Nature stwierdzili, że za 40% spadek globalnej populacji fitoplanktonu w latach 1950-2008 odpowiadał wzrost temperatury powierzchni morza. Podobnym wnioskiem podzielili się w grudniu 2015 r. eksperci z Indii, USA, RPA i Francji, którzy poszukiwali powodu załamania społeczności fitoplanktonu w Oceanie Indyjskim.

Fitoplankton produkuje od od 50% do 85% planetarnego tlenu. Pełni też ważną rolę w obiegu węgla – usuwa z atmosfery CO2.

Wpisy powiązane tematycznie.

Tłum.exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat, Oceany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.