Klimatyczny „czarny łabędź” dodatkowo ogrzeje Ziemię

Kontynuacja wpisu Klimatyczny „czarny łabędź”?


Eksperci zajmujący się podwodnym wulkanizmem wykorzystali zdjęcia satelitarne do oceny bezprecedensowej erupcji Hunga Tonga–Hunga Ha’apai – wulkan wybuchł trzykrotnie w grudniu 2021 roku i styczniu 2022 roku.

Przed erupcją Hunga Tonga nie byliśmy świadkami podobnego zdarzenia. Rozmiar pióropusza i chmury parasolowej zaskoczył nas – kwestionuje nasze rozumienie fizyki wybuchów wulkanicznychprzyznaje Kristen Fauria, adiunkt Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Vanderbilt.

Nasze obserwacje wykazały, że chmury parasolowe powstałe w grudniu 2021 roku i styczniu 2022 roku były bogate w lód – tłumaczy Ashok Kumar Gupta z Wydziału Nauk Atmosferycznych i Oceanicznych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Badamy wpływ nadmiaru wprowadzonej do stratosfery pary wodnej na skład chemiczny i temperaturę stratosfery, a także na temperaturę powierzchni Ziemi.

Jednym z unikalnych aspektów tej podwodnej erupcji jest to, iż w wyniku wyzwolonej energii bogate w wodę pióropusze dotarły do mezosfery na niezaobserwowaną wcześniej wysokość 57 kilometrów – wyjaśnia Fauria. Zazwyczaj nie przekraczają granicy tropopauzy, czyli poziomu ∼15 kilometrów. Woda dotarła do wyższych warstw atmosfery, gdzie normalnie nie dociera. Minie wiele lat, zanim spadnie z powrotem na Ziemię.

Para wodna to potężny gaz cieplarniany (GHG).

Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Międzynarodowego Instytutu Analiz Systemów Stosowanych stworzył modele transferu promieniowania, aby oszacować zmianę temperatury globalnej, jaka nastąpi niebawem w ślad za zasileniem atmosfery dodatkowymi 146 milionami ton wody.

Uczeni ustalili, iż w niedługim czasie po wybuchu Hunga Tonga–Hunga Ha’apai efekt ocieplenia był równy 0,12 wata na metr kwadratowy. Wartość tę wprowadzili następnie do standardowego modelu klimatycznego, ażeby obliczyć prawdopodobny dekadowy wzrost średniej temperatury planety w ramach dwóch scenariuszy: niskich i umiarkowanych emisji GHG. W pierwszym przypadku prawdopodobieństwo skoku o ∼0,5°C wyniosło 50%–57%, zaś w drugim 60%–67%.

To bardzo zła wiadomość w kontekście ostatniej prognozy wykładniczej zmiany klimatu. [Nature Climate Change, 12.01.2023 r.]

Erupcja Hunga Tonga–Hunga Ha’apai sfotografowana w styczniu 2022 roku przez japońskiego satelitę meteorologicznego Himawari-8 z wysokości 36 000 kilometrów. Jej skalę uświadamia widoczna po prawej stronie Nowa Zelandia.

Tłum. exignorant

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.