Raport Arctic News z 15 grudnia 2022 r.
W dniu 25 lutego 2022 roku lód morski Antarktydy miał najniższy zasięg w historii pomiarów.
Trend utrzymuje się: obecny gwałtowny spadek koncentracji antarktycznego paku dryfującego ilustruje animacja ClimateReanalyzer z 16 listopada, 29 listopada i 15 grudnia.
NOAA (Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna) informuje, iż utrzymująca się od dłuższego czasu La Niña ustąpi niebawem miejsca El Niño. Zmiana ta przyniesie kolejne rekordowe redukcje lodu morskiego Antarktydy.
Zawartość ciepła w oceanach (OHC) rośnie nieprzerwanie wraz z rosnącą zawartością gazów cieplarnianych w atmosferze. Rozgrzany ocean topi morską pokrywę lodową od dołu. W konsekwencji coraz mniej światła słonecznego odbija się z powrotem w przestrzeń kosmiczną, a coraz więcej wchłaniane jest przez ocean. Ta samonapędzająca się pętla dodatniego sprzężenia zwrotnego potęguje utratę lodu i ocieplenie planety.

Zawartość ciepła we Wszechoceanie. Linia czerwona: średnia z 07–09.2022. Linia szara: średnia roczna z 2021. Linia niebieska: średnia z 2017–2021. [Sam Carana na podst. NOAA, NESDIS, NCEI Laboratorium Klimatu Oceanicznego]
W 2012 roku zespół badawczy pod kierownictwem Jemmy Wadham zbadał Antarktydę i ustalił, że pod pokrywą lodową kontynentu znajduje się ∼21 000 miliardów ton węgla organicznego. Potencjalna ilość tamtejszych hydratów metanu i wolnego metanu (CH4) może sięgać ∼400 miliardów ton.
W informacji prasowej naukowcy zaalarmowali, iż płytka głębokość zalegania tych pokładów czyni je szczególnie podatnymi na wymuszanie klimatyczne. Ludzkość zmierza w stronę katastrofy z zamkniętymi oczami. Musimy natychmiast je otworzyć. Nie mówimy o sytuacji, która na nas czeka. Katastrofa ta jest już w toku – powiedziała Wadham.
Niestety, w ostatnim czasie nad Antarktydą odnotowywane są wysokie stężenia metanu.