Zapis nagłej zmiany klimatu

Lodowiec Fellaria stanowi część jednej z największych formacji lodowcowych w środkowych Alpach włoskich. Poniższy film pokazuje tempo jego zanikania w latach 2019-2021.

Topnienie ciągle przyspiesza. Lato 2022 było dla alpejskich czap lodowych najbardziej destrukcyjne w historii obserwacji. W lipcu góry miały wygląd wrześniowy. Po raz pierwszy pokrywa śnieżno-lodowa zniknęła z nich tak wcześnie. Wieczna zmarzlina uległa rozpadowi – skały, które wiązała, stoczyły się po zboczach.

Narodowa Rada ds. Badań Naukowych (CNR) podała, że jak dotąd 2022 był we Włoszech rokiem najcieplejszym. Klimatolog CNR Giulio Betti opublikował dane potwierdzające, iż w październiku w regionach północnych zarejestrowano najwyższe jesienne temperatury w ponad 200-letnich dziejach krajowej meteorologii: średnia ich wartość przekroczyła normę długoterminową o 3,18°C.

Raport ONZ z 3 listopada 2022 r. prognozuje, że jedna trzecia lodowców znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO niebawem przestanie istnieć. Zginą nie tylko wszystkie lodowce w amerykańskim Parku Narodowym Yosemite, we włoskich Dolomitach i na kontynencie afrykańskim, lecz także tysiące pojedynczych lodowych gigantów rozsianych po całym globie. Na tym etapie zmiany klimatu nie jesteśmy w stanie zapobiec tej stracie – przyznali autorzy.

W dniu 3 lipca 2022 roku. zawalił się serak lodowca Marmolada we włoskich Dolomitach. Śmierć poniosło 11 osób. Poul Christoffersen, profesor glacjologii na Uniwersytecie w Cambridge, wskazał zmianę klimatu jako oczywistą bezpośrednią przyczynę katastrofy.

Oprac. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.