Tak nagła zmiana klimatu (z)niszczy populacje

Raport z 16 października 2022 r.


Na Alasce po raz pierwszy w historii odwołano odłów krabów śnieżnych. Rada ds. Rybołówstwa Alaski i Rada ds. Zarządzania Rybołówstwem na Północnym Pacyfiku ogłosiły w zeszłym tygodniu, że liczebność tego skorupiaka spadła poniżej progu zezwalającego na otwarcie łowiska.

Liczby stojące za tą decyzją są szokujące: populacja krabów śnieżnych zmniejszyła się z około 8 miliardów w 2018 roku do 1 miliarda w 2021 roku. Krab śnieżny jest zdecydowanie najliczniejszym ze wszystkich komercyjnych gatunków kraba występujących w Morzu Beringa – uświadamia Benjamin Daly, badacz z Departamentu Ryb i Dziczyzny na Alasce. Wstrząs spowodowany utratą miliardów osobników – w tym samic i potomstwa – jest uzasadniony – dodaje.

Tylko w latach 2021–2022 ubyło blisko 40% dojrzałych samców. Naukowcy podkreślają, iż obserwujemy redukcję na przerażającą wręcz skalę. Nie ma wątpliwości, że to nie przełowienie stanowi jej przyczynę – zaznacza Michael Litzow, dyrektor laboratorium Kodiak Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Czynnikiem sprawczym jest nagła zmiana klimatu.

Krab śnieżny to gatunek zimnowodny – wyjaśnia Litzow. Egzystuje przeważnie tam, gdzie temperatura wody nie przekracza 2°C. Ocean wokół Alaski ociepla się dramatycznie i traci lód, przez co staje się dlań nieprzyjazny. Przeprowadzono wiele badań, które przyjrzały się temperaturom Morza Beringa i jego pokrywy lodowej – kontynuuje Litzow. Ustalono, iż niskie oblodzenie Morza Beringa jest bez wątpienia konsekwencją globalnego ocieplenia.

Dopiero w ostatnich miesiącach środowisko naukowe i media nurtu głównego zaczęły informować opinię publiczną o tym, że w Arktyce temperatury rosną co najmniej cztery razy gwałtowniej niż w pozostałych częściach planety. Bezprecedensowo szybkie zanikanie arktycznego lodu morskiego to potężne dodatnie sprzężenie zwrotne klimatu, które ociepla region i świat.

Krab śnieżny.

Oprac. exignorant

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat, Wymieranie gatunków. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.