Punkt krytyczny zanieczyszczenia Ziemi został przekroczony

Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego odkryli, że w żadnym z zakątków świata nie ma już deszczówki, która jest bezpieczna do picia. Koncentracje zawartych w niej szkodliwych dla zdrowia chemikaliów przekraczają dopuszczalne normy. Chodzi o PFAS – substancje polifluoroalkilowe i perfluoroalkilowe produkowane przez cywilizację przemysłową w niewyobrażalnych ilościach. Nazywa się je „wiecznymi chemikaliami”, gdyż są praktycznie niezniszczalne. Dzięki tej właściwości zostały rozprzestrzenione na całe środowisko naturalne, w tym wodę i powietrze.

Nasze pomiary wykazały, że nie ma już na Ziemi miejsca, w którym można gasić pragnienie deszczówką bez obaw o konsekwencje zdrowotnepowiedział Ian Cousins, główny autor badania. Zestawienie danych, jakie od 2010 r. zebrał i przeanalizował jego zespół, ujawniło, iż nawet na Antarktydzie i Płaskowyżu Tybetańskim – regionach niesłusznie uważanych za nieskazitelne – skażenie deszczówki jest 14 razy wyższe od limitów bezpieczeństwa amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Instytucja znacznie obniżyła akceptowalną zawartość PFAS w wodzie pitnej, ponieważ okazało się, że osłabiają one reakcję układu immunologicznego dzieci na szczepionki.

Spożyte „wieczne chemikalia” akumulują się w organizmie. Prowadzi to m.in. do opóźnień rozwojowych i zaburzeń płodności, zwiększa ryzyko nadwagi, zachorowań na niektóre nowotwory (prostaty, nerek i jąder) i wzrostu poziomu cholesterolu. Cousins podkreślił, iż PFAS są tak wszechobecne, że już nigdy nie znikną. Przekroczyliśmy planetarną granicę – stwierdził uczony, odnosząc się do głównego paradygmatu oceny zdolności biosfery do pochłaniania skutków działalności cywilizacji przemysłowej. Zanieczyściliśmy planetę w sposób nieodwracalny – sprawiliśmy, że stała się niegościnna dla ludzkiego życia. Ziemia nie jest już wystarczająco czysta, aby mogła uchodzić za bezpieczną – dodał. [Environmental Science and Technology, 2.08.2022 r.]

Więcej na temat PFAS we wpisie: „Zatruta planeta [1]”.

Skąpana w deszczu dolina rzeczna na Płaskowyżu Tybetańskim.

Tłum. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wymieranie gatunków. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.