Nagła zmiana klimatu: Ocieplenie wód „fabryki” lodu morskiego Arktyki wyszło poza skalę

Zimową porą Północne Morza Barentsa, które rozciąga się między wybrzeżami Norwegii i Rosji, nieprzerwanie tworzy arktyczny lód morski. Wody tego akwenu ocieplają się w tempie niemal siedmiokrotnie wyższym od średniej światowej. Tak szokującą postać trendu rosnących temperatur ujawniły dane obejmujące okres czterech dekad.

Nowe odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że dodatnie sprzężenia zwrotne w Arktyce uaktywniły się szybciej, niż sądzono. Wzorzec ocieplenia odpowiada postępującej redukcji pokrywy lodu morskiego i potwierdza ogólne wzorce przestrzenne i czasowe wyłonione podczas reanaliz – czytamy w streszczeniu badania opublikowanego w Nature. Jednakże wykryliśmy większe regionalne tempo ocieplenia i związek między koncentracją lodu morskiego (SIC) a temperaturą powierzchni morza (SST), niż sugerowała to wiedza dotychczasowa – piszą autorzy.

Naukowcy ostrzegają, że to o wiele bardziej intensywne ocieplenie będzie napędzać „wzrost ekstremalnych warunków pogodowych w Ameryce Północnej, Europie i Azji”. Sytuacja w regionie Morza Barentsa stanowi wgląd nie tylko w oddziaływanie ocieplenia na samą Arktykę, lecz także w obecny i przyszły przebieg tego zjawiska na innych obszarach Ziemi.

Spodziewaliśmy się silnego ocieplenia w tej części Oceanu Arktycznego, ale nie o takiej wartościmówi Ketil Isaksen z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego, który kierował zespołem badawczym. Biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe punkty pomiarowe na kuli ziemskiej, są to najwyższe współczynniki ocieplenia, jakie do tej pory zaobserwowaliśmy. Dodatnie sprzężenie zwrotne topnienia lodu morskiego ma zdecydowanie większy impet, niż wskazywały na to wcześniejsze szacunki. To, co dzieje się na dalekiej północy, wyszło poza skalę.

Według dr Ruth Mottram, klimatologa z duńskiego Instytutu Meteorologicznego, analiza pokazuje, że „nawet najbardziej zaawansowane modele klimatu nie nadążają za ociepleniem w arktycznym Morzu Barentsa, które zaczyna coraz bardziej przypominać północny Atlantyk”. Bill Mcguire, emerytowany profesor zagrożeń geofizycznych i klimatycznych w Kolegium Uniwersyteckim w Londynie, przyznaje, iż „odkrycie należy do najbardziej tragicznych i przerażających, z jakimi się spotkał”. [Nature, 15.06.2022 r.]

Morze Barentsa: Nagła zmiana klimatu wyłącza arktyczną „zamrażarkę”.

Tłum. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.