Nagła zmiana klimatu uśmierca ludzi szybciej, niż sądzono

Ciało człowieka jest dużo mniej odporne na wpływ ekstremalnej kombinacji ciepła i wilgoci, niż zakładano. Badanie, które jako pierwsze pozwoliło na bezpośrednie zmierzenie odporności młodych ludzi na wilgotny stres cieplny, wykazało, iż przy wilgotności maksymalnej limit zdolności adaptacyjnych wynosi zaledwie 31°C. To o cztery stopnie mniej od szacunków teoretycznych. Można założyć, że w przypadku seniorów, kobiet w ciąży i innych wrażliwych populacji granica ta przebiega niżej.

Przed upałem chroni nas chłodzenie poprzez parowanie (pot na skórze). W kontekście tego fizjologicznego mechanizmu czynnikiem kluczowym jest „temperatura mokrego termometru”. Jej pomiar obejmuje zarówno ciepło, jak i wilgotność. Im więcej wilgoci w powietrzu w stosunku do ciepła, tym słabsze parowanie. Homo sapiens wykazuje większą tolerancję na suchy i gorący klimat. Niestety, gdy wilgotność osiąga 100%, pot nie ulega rozproszeniu i chłodzenie staje się niemożliwe. W całkowicie suchym środowisku próg przeżycia człowieka to prawdopodobnie ∼50°C. W całkowicie wilgotnym środowisku zgon spowodowany udarem cieplnym następuje przy 31°C. Warunki te już panują – zwłaszcza w tropikach. Nagła zmiana klimatu potęguje ocieplenie i parowanie planetarne. Coraz bardziej rozgrzana i wilgotna atmosfera oznacza zabójcze wskazania temperatury mokrego termometru.

Ażeby ustalić rzeczywisty poziom temperatury mokrego termometru, przy którym grozi nam porażenie cieplne i śmierć, naukowcy zwerbowali 24 ochotników w wieku od 18 do 34 lat. Udział młodych i zdrowych ludzi gwarantował uzyskanie miarodajnego punktu odniesienia. Uczestnicy połykali małe urządzenie do rejestrowania głębokiej temperatury ciała i udawali się do specjalnej komory termicznej, gdzie znajdował się rower stacjonarny. Pedałowali na nim wolno, a w pomieszczeniu stopniowo rosła temperatura i wilgotność. Kiedy organizm nie był już w stanie utrzymać właściwej temperatury wewnętrznej, eksperyment przerywano. Krańcowa bezpieczna temperatura mokrego termometru wahała się od 30°C do 31°C; u osoby będącej w spoczynku może być odrobinę wyższa. Wyniki zostały opublikowane 28 stycznia 2022 r. w Journal of Applied Physiology.

Przeczytaj koniecznie: Nagła zmiana klimatu: Ludzkie życie w tropikach staje się niemożliwe.

Ludzie bezdomni podczas upału w Allahabad (Indie).

Tłum. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.