Koralowce przygotowują się na wyginięcie

Badanie opublikowane 3 marca 2020 r. w Scientific Reports odkryło, że korale kamienne, które zapewniają pożywienie i schronienie dla prawie jednej czwartej wszystkich mieszkańców Wszechoceanu, przygotowują się na wymieranie. Międzynarodowy zespół ekspertów zidentyfikował dynamiczne reakcje odpowiadające zachowaniom tych organizmów sprzed 66 milionów lat. Należy do nich zadomowienie w głębokich wodach, rozmieszczenie kosmopolityczne, niesymbiotyczne związki z algami, tworzenie pojedynczych lub małych kolonii, budowanie odporności na blaknięcie oraz ewolucyjny zwrot w stronę dominacji osobników rozwijających się wolniej.

Naukowcy sięgnęli po Czerwoną Listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) z zapisami kopalnymi (szkieletami korali) z okresu obejmującego ostatnie 250 milionów lat. Dzięki niej mogli porównać wymieranie kredowe z wymieraniem dzisiejszym. Widok korali wykazujących te same cechy co podczas ostatniej wielkiej zagłady gatunków jest niezwykle przerażający, przyznał prof. David Gruber, biolog morski z Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku. Niektóre korale przygotowują się do skoku przez granicę wyginięcia, podczas gdy my wciskamy gaz do dechy. Analiza przypomina, że naczelne nie są wyposażone w zdolności, które pozwoliłby im zwiększyć szanse na przetrwanie.

Samotny koral.

Koralowce, które przeżyły kataklizm globalny, nie były budowniczymi znanych nam, niezwykle różnorodnych raf tropikalnych, tylko małymi, samotnymi organizmami, rosnącymi wolno na dużych głębokościach, powiedział Gal Dishon, biolog morski z Instytutu Oceanografii Scrippsów i główny autor pracy. Uczonych przygnębił fakt, iż odradzanie się raf  po masowym wymieraniu trwało od 2 do 10 milionów lat. Wiadomość, jaką przekazują nam koralowce, jest wstrząsająca, powiedział Gruber. Tę wyjątkowo wrażliwą grupę stworzeń morskich należy postrzegać jako faktyczny odpowiednik kanarka w kopalni.

Wielkie wymieranie planetarne w holocenie, którego przyczyną jest cywilizacja przemysłowa, przyspiesza – już w 2014 r., przed rozpoczęciem najgorętszego od milionów lat pięciolecia, gatunki ginęły 1 000 razy szybciej od normy (Conservation Biology, 2014 r.). Obserwowane tempo zmian środowiskowych nie ma precedensu w dziejach Ziemi (Nature Geoscience, 2016 r.): oceany nigdy wcześniej nie ocieplały się tak szybko, jak obecnie (Advances in Atmospheric Sciences, 2020 r.); nie ulegały tak gwałtownemu zakwaszeniu (Science, 2012 r.); nie były zanieczyszczone m.in. plastikiem (Environmental Pollution, 2020 r.) i hałasem (Ocean and Coastal Management, 2015 r.). Najlepiej poinformowani znawcy przedmiotu znowu są zaskoczeni i porażeni zachowaniem gatunku, który nie snując techno-fantazji o niepodleganiu fizycznym prawom przyrody, reaguje naturalnie na warunki panujące w realnym, śmiertelnie chorym świecie.


W ciągu kilku dekad cywilizacja przemysłowa zabiła połowę raf koralowych Ziemi – poziom różnorodności biologicznej tych ekosystemów spadł o 63%

Kompleksowa analiza ujawniła porażające tempo zanikania raf koralowych i upadku morskiej sieci pokarmowej. Od lat 50. XX w. Wszechocean został pozbawiony aż połowy tych delikatnych ekosystemów. Przyczyną jest zmiana klimatu, zanieczyszczenia przemysłowe i przełowienie. Koralowce są bardzo wrażliwe na wahania temperatury i kwasowości wody.podkreśla biolożka morska Mary Hagedorn. Nie ma na Ziemi rafy, która nie zostałaby dotknięta jakimś aspektem tego globalnego i lokalnego zagrożenia. Co gorsza, bioróżnorodność raf zmniejszyła się o 63% (zdrowe rafy podtrzymują egzystencję 25% ryb oraz wielu gatunków koralowców i ssaków). Ilustracją trendu są dane z połowów ryb, których przetrwanie determinuje kondycja koralowców: swój szczyt osiągnęły w 2002 r. Postępującej od tamtej pory redukcji nie zdołała zrekompensować agresywna rozbudowa floty rybackiej. [17 września 2021 r., One Earth]

Przeczytaj koniecznie: Nagła zmiana klimatu: Agonia Wielkiej Rafy Koralowej.


Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uznaje moją pracę za wartościową i zasługującą na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Oprac. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat, Oceany, Wymieranie gatunków. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.