Uwidaczniają się skutki redukcji aerozoli antropogenicznych

Potwierdzają się prognozy następstw spadku koncentracji zanieczyszczeń przemysłowych.

Amerykańskie Centrum Połączonego Ostrzegania przed Tajfunami (Joint Typhoon Warning Center) poinformowało, że 18 maja 2020 r. cyklon tropikalny Amphan stał się najpotężniejszym żywiołem, jaki kiedykolwiek uformował się w Zatoce Bengalskiej. Prędkość wiatru utrzymywała się na poziomie 270 kilometrów na godzinę. „Superburza” zaliczana jest do najbardziej gwałtownych ekstremalnych zdarzeń pogodowych na Północnym Oceanie Indyjskim – odpowiadała huraganowi kategorii 5 w skali Saffira-Simpsona.

Przed uderzeniem Amphanu ewakuowano około 5 milionów mieszkańców Bengalu i Bangladeszu. Konsekwencje cyklonu dotknęły kilkanaście milionów ludzi – niektórzy z nich stracili domy, plony i ziemie. W samym Bengalu Zachodnim uszkodzonych zostało ponad 1,5 miliona domostw. Na nisko położonych przybrzeżnych obszarach Bangladeszu dewastacja ogarnęła wiele pól uprawnych, które pozwalały przetrwać ich właścicielom. Społeczności potrzebują pilnego wsparcia, ponieważ utraciły dostęp do artykułów pierwszej potrzeby takich jak żywność, czysta woda i materiały budowlane, apeluje Farah Kabir, dyrektor ActionAid w Bangladeszu. Nigdy w życiu nie widziałem takiego cyklonu. Miałem wrażenie, że nadszedł koniec świata, wspomina 49-letni Azgar Ali z Satkhiry – okręgu położonego na wybrzeżu Bangladeszu. Setki tysięcy uchodźców przebywają w obozach, gdzie zachowanie zasad dystansowania społecznego jest niemożliwe. Istnieją obawy, iż doprowadzi to do skoku liczby chorych na COVID-19.

Cyklon Amphan.

Dr Roxy Mathew Koll, naukowiec z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej (Indian Institute of Tropical Meteorology) i współautor ocen Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmiany Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) dotyczących oceanów i kriosfery, wyjaśnia: Nasze badania pokazują, że wysokie temperatury oceanów sprzyjają szybkiej intensyfikacji cyklonów na północnym Oceanie Indyjskim. W tym konkretnym przypadku Zatoka Bengalska była szczególnie ciepła, co mogło odegrać rolę w błyskawicznym wręcz przejściu od niżu do cyklonu i supercyklonu. Przykładowo w pierwszych dwóch tygodniach maja boje dryfujące w zatoce zarejestrowały maksymalne temperatury powierzchni 32–34°C. Są to rekordowe, wcześniej nie zaobserwowane wartości, które przyniosła (nagła) zmiana klimatu.

Prof. V. Vinoj ze Szkoły Nauk o Ziemi, Oceanie i Klimacie (School of Earth, Ocean and Climate Sciences) przy Indyjskim Instytucie Technologicznym w Bhubaneswar (Indian Institute of Technology) tłumaczy: Globalne ocieplenie prowadzi do wzrostu zawartości ciepła w górnych warstwach oceanów na całym świecie. Dotyczy to także stref wód otaczających region indyjski. Mówimy o jednej z przyczyn rosnącej aktywności cyklonicznej w okresie poprzedzającym nadejście monsunów. Jednak tym, co odróżnia warunki obecne od przeszłych, jest największe na świecie wyłączenie przemysłu, do którego doszło w Indiach i całej Azji Południowej. Ta blokada znacznie zmniejszyła antropogeniczne emisje zanieczyszczeń przemysłowych. Oznacza to, iż wzrost odnotowało w tym czasie ocieplenie powierzchni – bezpośrednią przyczyną zjawiska jest usunięcie z atmosfery wytworzonych przez człowieka aerozoli. Obejmuje ono swoim zasięgiem całą Zatokę Bengalską. Dlatego efekt globalnego ocieplenia, który potęguje cyklony, jest teraz wzmacniany przez następstwa kwarantanny. Możliwe, że z tego powodu Amphan zmienił się w supercyklon.

Jeśli jest Pani/Pan subskrybentem/stałym czytelnikiem bloga i uznaje moją pracę za wartościową i zasługującą na symboliczne wsparcie, proszę rozważyć możliwość zostania moim Patronem już za 5 zł miesięcznie. Dziękuję.

Oprac. i tłum. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.