Syria: Głosy opamiętania

Jeffrey D. Sachs w studiu NBC.

Apel Jeffrey’a D. Sachsa, profesora Uniwersytetu Columbia, autora podręczników o polityce zagranicznej i specjalnego doradcy Organizacji Narodów Zjednoczonych (12 kwietnia 2018):

Syryjską wojnę wywołały Stany Zjednoczone. Nasz rząd postanowił usunąć rząd Syrii. Była to tajna operacja CIA i Arabii Saudyjskiej Timber Sycamore. Podpisał ją prezydent Obama. Nie poddano jej debacie w Kongresie, nie wyjaśniono narodowi amerykańskiemu. Skończyła się chaosem. Zwabiła Państwo Islamskie – jeden z odłamów dżihadu w niej uczestniczących. Sprowadziła też Rosję. Ta katastrofa trwa już siedem lat. Administracja Trumpa ją kontynuuje. Oto definicja tzw. państwa permanentnego. CIA i Pentagon chcą odseparować Iran i Rosję od Syrii. To jest niewykonalne. A właśnie z tego powodu rozpętaliśmy tę wojnę zastępczą. Konflikt zabił już ponad pół miliona ludzi, przesiedlił dziesięć milionów. A my brniemy coraz bardziej. Nie powinniśmy wystrzeliwać rakiet. Nie powinniśmy dążyć do konfrontacji z Rosją. Powinniśmy zaprzestać walki i wspierania rebeliantów zaangażowanych w obalenie Baszszara al-Asada. Wojna toczy się nadal, ponieważ do dnia dzisiejszego udzielamy pomocy siłom, które chcą odsunąć od władzy rząd Syrii – to jest niezgodne z prawem międzynarodowym i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Chciałbym zaapelować do prezydenta Trumpa: wycofajmy się i zwróćmy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by zawrzeć porozumienie z Rosją w sprawie strategii zakończenia tej rzezi.

Wypowiedź Bretta H. McGurka, specjalnego wysłannika USA do współpracy z Globalną koalicją na rzecz przeciwdziałania ISIS, mianowanego przez Baracka Obamę (27 lipca 2017):

Prowincja Idlib [w Syrii] jest największym schronieniem Al-Kaidy od czasu ataków z 11 września 2001 r. To ogromny problem.

Memorandum do: Prezydent USA

Od: Weterani Wywiadu na rzecz Rozsądku (Veteran Intelligence Professionals for Sanity – VIPS)

Temat: Moskwa podnosi stawkę w Syrii

Panie Prezydencie,

Mamy obawy, że nie został pan odpowiednio poinformowany o nasileniu działań wojennych w północno-zachodniej Syrii, gdzie wojska syryjskie wspierane przez Rosjan rozpoczynają kampanię mającą na celu odbicie prowincji Idlib, gdzie przebywają członkowie Al-Nusry/Al-Kaidy i Państwa Islamskiego/ISIS. Syryjczycy najpewniej zdołają tego dokonać, podobnie jak pod koniec 2016 r. w Aleppo. To oznacza masakrę. Chyba że ktoś w końcu powie rebeliantom, że ich sprawa jest przegrana. Tym kimś jest pan. Izraelczycy, Saudyjczycy i inni, którzy pragną, by zamęt trwał dalej; zapewniają ich, że prezydent USA nie tylko wykorzysta armię do obrony Idlib, lecz także utopi w morzu ognia sam Damaszek. Uważamy, iż pańscy wysocy rangą doradcy zachęcają bojowników do myślenia w tych kategoriach i przypisują sobie autorstwo decyzji o zmianie strategii politycznej, w myśl której zamiar wycofania wojsk został zastąpiony kontynuacją wojny bezterminowej.

Tym razem rosyjskie jednostki morskie i powietrzne rozmieszczono w bezprecedensowej liczbie, by odpowiedzieć zbrojnie na każdą zewnętrzną ingerencję w podjętą przez jednostki syryjskie i rosyjskie próbę wyeliminowania terrorystów przebywających w Idlib. Zakładamy, że został pan o tym poinformowany – przynajmniej w pewnym zakresie. Co ważniejsze, wiemy, iż pańscy doradcy przejawiają niebezpieczną tendencję do lekceważenia rosyjskich zdolności i intencji. Nie chcemy, żeby był pan zaskoczony, gdy Rosjanie użyją swoich rakiet. Perspektywa bezpośredniej konfrontacji rosyjsko-amerykańskiej na terytorium Syrii nigdy nie była tak bliska. Nie jesteśmy pewni, czy zdaje pan sobie z tego sprawę. Sytuacja jest tym bardziej nieprzewidywalna, ponieważ przywódcy na Kremlu nie mają pewności, kto faktycznie rządzi w Waszyngtonie.

Prezydent Putin nie pierwszy raz ma do czynienia z podobną niepewnością. Z kolei wojska rosyjskie po raz pierwszy rozmieszczone są w tak znacznej liczbie – gotowe do batalii. Stawka jest bardzo wysoka. Mamy nadzieję, że [doradca ds. bezpieczeństwa narodowego] John Bolton przedstawił panu dokładny opis ostrych rozmów, jakie przeprowadził ze swoim rosyjskim odpowiednikiem kilka tygodni temu w Genewie. Według nas Kreml nie wie na pewno, czy Bolton występuje wiernie w pana imieniu, czy mówi ZAMIAST pana. Najlepszym sposobem na przekonanie pana Putina, że to prezydent kontroluje politykę USA wobec Syrii, byłoby publiczne wyrażenie swoich intencji. Jeśli chce pan szerszej wojny, Bolton pchnął pana we właściwym kierunku. Jeśli chce pan uspokoić sytuację, proszę rozważyć coś, co można nazwać wyprzedzającym zawieszeniem broni. Rozumiemy przez to publiczne zobowiązanie prezydentów USA i Rosji do wzmocnienia procedur, które uniemożliwią otwarte starcie pomiędzy siłami zbrojnymi Ameryki i Rosji. Wierzymy, że w obecnych okolicznościach ten niezwykły krok jest niezbędny, by zapobiec szerszej wojnie.

Dokument z 9 września 2018 podpisało 23 weteranów środowisk wywiadowczych i wojskowych USA, w tym William Binney, były dyrektor techniczny Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

W marcu 2018 r. Instytut Gallupa opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego przez ORB International w Syrii. Już ponad połowa respondentów (52%) uważa, że rząd Baszszara Al-Asada odniesie zwycięstwo. Śladowy odsetek populacji zapewnia o pozytywnym wpływie ISIS na sytuację w państwie (3%). Syryjczycy sprzeciwiają się podziałowi kraju na autonomiczne regiony (83%), chcą wolnych i uczciwych wyborów (41% jest za tym, by wystartował w nich prezydent Al-Asad) i są przekonani, iż potrafią pokonać wzajemne różnice i żyć razem (65%). Zdecydowana większość obywateli ocenia obecność i zamiary dowodzonej przez USA „międzynarodowej koalicji” oraz Syryjskich Sił Demokratycznych negatywnie lub bardzo negatywnie (69% i 70%).

Wpisy o konflikcie syryjskim: „Geneza wojny w Syrii”, „Syria: Kilka niehumanitarnych przyczyn potencjalnej ‚interwencji’”, Syria: Wojna nie-domowa”, „Imperialna manipulacja humanitaryzmem”, „Tymczasem na Bliskim Wschodzie”, „Wróciłam z Syrii…, „Incydent w Ghucie”, „Skorumpowani politycy prowadzą świat ku zagładzie

Opracowanie: exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imperializm, militaryzm i [neo]kolonializm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.