Energia zakumulowana w Oceanie Arktycznym wystarczy do stopienia całego lodu morskiego na półkuli północnej

Praca badawcza opublikowana 29 sierpnia 2018 w internetowej edycji czasopisma Science Advances odkryła, że cieplejsze wody, które przebyły setki kilometrów, zdążyły już przeniknąć głęboko do wnętrza Oceanu Arktycznego. To zgromadzone ciepło stopi całą morską pokrywę lodową regionu, gdy dotrze do warstw powierzchniowych. Dokumentujemy oszałamiające ocieplenie oceanu w Basenie Kanadyjskim – jednym z głównych basenów środkowego Oceanu Arktycznego, powiedziała Mary-Louise Timmermans, główna autorka badania, profesor geologii i geofizyki na Uniwersytecie Yale.

Basen Kanadyjski.

Według naukowców górny ocean w Basenie Kanadyjskim odnotował w ostatnim 30-leciu dwukrotny wzrost zawartości ciepła. Źródło tego ocieplenia znajduje się setki kilometrów na południe, gdzie zredukowany lód morski nie odbija latem promieni słonecznych. Tamtejsze otwarte wody nagrzewają się, zaś wiatry arktyczne przemieszczają je na północ w głąb oceanu. Oznacza to, że skutki utraty pokrywy morskiej nie ograniczają się do samych obszarów pozbawionych lodu. Należy do nich zwiększona akumulacja ciepła we wnętrzu Oceanu Arktycznego, która może wywierać poważny wpływ na klimat nie tylko w sezonie letnim, wyjaśniła Timmermans. W chwili obecnej ciepło jest uwięzione poniżej warstwy powierzchniowej. Jeśli wskutek wymieszania zostanie przetransportowane na powierzchnię, całkowicie stopi lód morski, który utrzymuje się w regionie przez większą część roku.

Powyższe ustalenia są potwierdzeniem wyników obserwacji. Arktyczny lód morski topnieje od dołu. Proces ten nie kończy się wraz z nadejściem zimy – trwa już przez cały rok.

Wpisy powiązane tematycznie: Pożegnanie z klimatyzatorem Ziemi, Nagła zmiana klimatu kruszy najstarszy i najgrubszy lód morski w Arktyce, Arktyka: Lato w zimie, Badanie: Wzrost średniej globalnej temperatury o 2°C będzie katastrofą

Oprac. exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klimat, Kluczowe badania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.