Największe krótkoterminowe zagrożenie dla ludzkości: Zbiornik zużytego paliwa jądrowego sekcji nr 4 elektrowni Fukushima (aktualizacja: 23.12.2014)

TEPCO, operator elektrowni Fukushima Dai-ichi, ogłosił, że proces usuwania prętów paliwowych z przechowalnika nr 4 został zakończony 20 grudnia 2014. Pozostaje mieć nadzieję, że urzędnicy, którzy od samego początku okłamują opinię publiczną [do czego przyznali się sami], tym razem przedstawiają stan faktyczny. Tym bardziej, że to nie koniec operacji wydobywania wypalonego paliwa jądrowego: prace w przechowalniku nr 3 mają rozpocząć się w kwietniu 2015, natomiast w przechowalniku nr 1 w 2017.

ZeroHedge

7 kwietnia 2012

Kilka dni po japońskim trzęsieniu ziemi ostrzegaliśmy, że największe zagrożenie stanowią nie same reaktory, ale zużyte pręty paliwowe w zbiorniku sekcji nr 4 elektrowni Fukushima. Oto link 1 oraz link 2.

W lutym napisaliśmy:

Naukowcy twierdzą, że istnieje 70% prawdopodobieństwo, że w bieżącym roku Fukushimę nawiedzi trzęsienie ziemi o sile 7.0 – prawdopodobieństwo wystąpienia takich wstrząsów w ciągu najbliższych 3 lat wzrasta do 98%.

Biorąc pod uwagę fakt, że ekspert nuklearny Arnie Gundersen mówi, iż trzęsienie ziemi o sile 7.0 lub większej może spowodować załamanie całej struktury zbiornika, w trybie pilnym należy uczynić wszystko, co jest w ludzkiej mocy, aby ustabilizować konstrukcję zbiorników paliwa w reaktorze numer 4.

Operator zakładu TEPCO wykonuje tam prace budowlane. To wyścig z czasem w bardzo trudnych warunkach – miejmy nadzieję, że TEPCO wygra.

Associated Press” zauważa:

Integralność struktury uszkodzonego budynku reaktora sekcji nr 4 jest od dawna poważnym problemem ekspertów, ponieważ upadek zbiornika chłodzenia zużytego paliwa nuklearnego może spowodować katastrofę gorszą niż dotychczasowe stopienie rdzeni trzech reaktorów.

Gundersen (który jako inżynier projektował i budował takie zbiorniki) wyjaśnia, że w zbiornikach nie ma żadnej ochrony wokół radioaktywnego paliwa. Ostrzega, że w sytuacji upadku zbiornika sekcji nr 4 wskutek trzęsienia ziemi ludzie powinni natychmiast opuścić Japonię, a mieszkańcy Zachodniego Wybrzeża Ameryki i Kanady powinni zamknąć wszystkie okna i pozostać przez pewien czas w domach.

Zbiornik zużytego paliwa reaktora nr 4 jest najwyraźniej w nie najlepszym stanie, a od czasu marcowego trzęsienia ziemi o sile 9,0 wystąpiło już wiele mniejszych wstrząsów.

Niemiecka telewizja ZDF cytuje inżyniera nuklearnego Yukitero Nakę:

Jeśli uderzy kolejne trzęsienie ziemi, budynek [sekcji nr 4] może się zawalić i prawdopodobnie wywołać reakcję łańcuchową.

(Sekcja 4 zawiera pluton, a także inne odpady radioaktywne.)

W poniedziałek dziennik „Mainichi” napisał:

Zbiornik zużytego paliwa w budynku reaktora nr 4 zawiera ogółem 1535 prętów paliwowych. 7-piętrowy budynek doznał poważnych uszkodzeń, które nie naruszyły zbiornika usytuowanego na trzecim i czwartym piętrze. Dach został zerwany. Jeżeli zbiornik pęknie i utraci chłodziwo, paliwo jądrowe znajdujące się wewnątrz przegrzeje się i wybuchnie, powodując rozproszenie ogromnych ilości substancji promieniotwórczych na dużym obszarze. Zarówno amerykańska Komisja Dozoru Nuklearnego (NRC), jak i francuski koncern atomowy Areva ostrzegają przed tym niebezpieczeństwem.

Raport opublikowany w lutym przez Niezależną Komisję Śledczą Katastrofy Nuklearnej w Elektrowni Fukushima Daiichi stwierdził, że zbiornik zużytego paliwa reaktora nr 4 stanowi „najsłabsze ogniwo” równoległych kryzysów reakcji łańcuchowych tej katastrofy. Najgorszy scenariusz ewentualnego przebiegu wydarzeń sporządzony przez rząd obejmuje nie tylko upadek zbiornika paliwa sekcji nr 4, ale także rozpad zużytych prętów paliwowych pozostałych reaktorów. Jeśli tak się stanie, mieszkańcy tokijskiej aglomeracji będą zmuszeni do ewakuacji.

Były minister ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki Sumio Mabuchi, który zaraz po rozpoczęciu kryzysu został powołany na to stanowisko przez doradcę ówczesnego premiera Naoto Kana, zaproponował wprowadzenie betonu od dołu reaktora nr 4, aż po spód zbiornika, tak jak zrobiono to w Czarnobylu.

„Ponieważ do reaktora pompowano wodę morską, solidność struktury (korozja betonu i jego kruszenie) była wątpliwa. Istnieją również pewne wątpliwości co do obliczeń w odniesieniu do sejsmicznej odporności”, powiedział jeden z przedstawicieli rządu zaznajomiony z przebiegiem wydarzeń. „Usunięcie prętów potrwa trzy lata. Czy struktura zdoła utrzymać się tak długo?”

Dziennik „Asahi” napisał w zeszłym miesiącu, że wywołane trzęsieniem ziemi pęknięcie zbiornika zużytego paliwa reaktora nr 4 i wyciek będą oznaczały koniec Tokio.

Kevin Kamps powiedział w zeszłym miesiącu:

Zbiornik zużytego paliwa sekcji nr 4 (…); mają pod nim jedynie stalowe lewary, które mają powstrzymać podłogę przed wypadnięciem lub sam zbiornik przed przewróceniem.

Jeśli utracone zostanie doprowadzenie wody chłodzącej, do zapalenia odpadów pozostanie zaledwie kilka godzin. Nastąpiłyby bezpośrednie emisje atmosferyczne. Do środowiska trafiłoby 100% cezu-137.

Były doradca ONZ Akio Matsumura – oceniany entuzjastycznie przez Michaiła Gorbaczowa, ambasadorów USA Stephena Boswortha i Glenna Oldsa oraz byłego zastępcę Sekretarza Stanu USA John C. Whiteheada – zauważa:

Sekcja doznała ogromnych szkód podczas tsunami – eksplozja wodoru zerwała dach, pozostawiając na otwartym powietrzu wysoce radioaktywny zbiornik zużytego paliwa nuklearnego. Jeżeli w obszar ten uderzy silne trzęsienie ziemi, budynek z pewnością zawali się. Japońscy i amerykańscy meteorolodzy przewidują, że wystąpienie tak silnego trzęsienia jest w tym roku bardzo prawdopodobne.

Stopienie prętów paliwowych oraz bezprecedensowa emisja promieniowania, które w takiej sytuacji wystąpią to najgorszy scenariusz dyskutowany w ostatnich miesiącach przez premiera Kana i innych byłych przedstawicieli rządu. Podczas swojego wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, premier ostrzegł, że taki wypadek zmusiłby do ewakuacji 35 mln ludzi z Tokio, zamknąłby połowę Japonii i zagroziłby suwerenności narodu. Taka humanitarna i środowiskowa katastrofa jest wprost niewyobrażalna. Hiroshi Tasaka, inżynier nuklearny i specjalny doradca premiera Kana, zaraz po katastrofie powiedział, że kryzys „właśnie otworzył puszkę Pandory”.

Obecny rząd Japonii jeszcze nie wspomniał publicznie o prawdopodobnej katastrofie pod pretekstem uniknięcia paniki. Tym niemniej należy niezwłocznie podjąć stosowne działania. W ciągu ostatniego roku opublikowane zostały komentarze naukowców wyjaśniających dlaczego reaktor nr 4 musi zostać natychmiast ustabilizowany, kto mógłby wykonać to zadanie i dlaczego sytuacja pozostawała niezauważona. Sądzimy, że musi zostać powołany i wysłany do Fukushimy niezależny, międzynarodowy zespół inżynierów strukturalnych i innych doradców. Wzbierająca presja opinii publicznej zmusiłaby rząd japoński do działania. Mamy nadzieję, że materiały, jakie publikujemy okażą się pomocne w doinformowaniu społeczeństwa na temat kryzysu, w obliczu którego stoimy.

Wybitny niemiecki fizyk dr Hans-Peter Durr powiedział dziesięć miesięcy temu, że w wypadku wycieku ze zbiornika zużytego paliwa znajdziemy się w sytuacji, której nauka nawet nie potrafiła sobie wyobrazić.

Akio Matsumurze powiedziano, że upadek zbiornika zużytego paliwa sekcji nr 4 lub wyciek wody emitowałyby promieniowanie przez 50 lat i nikt nie byłby w stanie zbliżyć się do Fukushimy.

Matsumura pisze:

Były ambasador Japonii w Szwajcarii, pan Mitsuhei Murata, został zaproszony jako prelegent Otwartego Przesłuchania Komisji Budżetowej Izby Radnych w dniu 22 marca 2012 roku dotyczącego katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi. Przed komisją ambasador Murata zdecydowanie stwierdził, że jeśli zniszczony budynek bloku reaktora nr 4 z 1535 prętami w zbiorniku zużytego paliwa jądrowego znajdującym się na wysokości 30 metrów nad ziemią upadnie, nie tylko odetnie dostęp do wszystkich sześciu reaktorów, ale wpłynie na wspólny zbiornik zużytego paliwa zawierający 6,375 prętów, położony około 50 metrów od reaktora nr 4. W obu przypadkach radioaktywne pręty nie są chronione przez zbiornik osłonowy; znajdują się na otwartym powietrzu. To z pewnością spowodowałoby globalną katastrofę, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy. Podkreślił, że odpowiedzialność Japonii wobec reszty świata jest nie do oszacowania. Taka katastrofa oddziaływałaby na wszystkich nas przez stulecia. Ambasador Murata poinformował nas, że łączna liczba zużytych prętów paliwowych w obrębie zakładu Fukushima Dai-ichi, z wyłączeniem prętów w zbiornikach ciśnieniowych, wynosi 11.421 (396 +615 +566 +1.535 +994 +940 +6375).

Poprosiłem jednego z najbardziej uznanych ekspertów w kwestii zbiorników zużytego paliwa, Roberta Alvareza – byłego starszego doradcę strategicznego sekretarza i zastępcy sekretarza ds. bezpieczeństwa narodowego i ochrony środowiska w amerykańskim Departamencie Energii – aby wyjaśnił potencjalne zagrożenie ze strony 11,421 prętów paliwowych.

Otrzymałem od pana Alvareza zdumiewającą odpowiedź:

W ostatnim czasie pojawiło się więcej informacji na temat sytuacji zużytego paliwa w zakładzie Fukushima Dai-Ichi. 1,231 napromieniowanych, zużytych prętów paliwowych w zbiorniku nr 4 zawiera około 37 milionów kiurów (~ 1.4e +18 Bekereli) długotrwałej radioaktywności. Zbiornik nr 4 znajduje się około 30 metrów nad ziemią, ma strukturalne uszkodzenia i jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli trzęsienie ziemi lub inne zdarzenie miałoby spowodować drenaż zbiornika, rezultatem byłby katastrofalny pożar radiologiczny obejmujący 10 razy większą ilość cezu-137 wyemitowanego w Czarnobylu.

Infrastruktura umożliwiająca bezpieczne usunięcie tego materiału została zniszczona. Wypalonego paliwa reaktora nie może tak po prostu unieść w powietrze za pomocą dźwigu, niczym rutynowego ładunku. W celu uniknięcia poważnych emisji promieniowania, pożarów i ewentualnych eksplozji, musi być przeniesione w ciężkiej, wypełnionej wodą, ochronnej konstrukcji do suchych silosów. Jako że nigdy wcześniej czegoś podobnego nie próbowano, usuwanie zużytego paliwa ze zbiorników zniszczonych reaktorów elektrowni Fukushima Dai-ichi będzie wymagać bardzo poważnego i czasochłonnego wysiłku przebudowy – wyprawy na nieznane wody. Mimo ogromnych zniszczeń na terenie Dai-ichi, suche silosy zawierające mniejszą ilość zużytego paliwa zdają się być nieuszkodzone.

Na podstawie danych Departamentu Energii USA, na terenie zakładu Dai-ichi przechowywanych jest w sumie 11,138 wypalonych elementów paliwowych. Zawierają one około 336 milionów kiurów (~ 1,2 E +19 Bq) długotrwałej radioaktywności. Około 134 milionów kiurów stanowi cez-137 – ilość 85 razy większa od emisji cezu-137 podczas katastrofy w Czarnobylu, według szacunków Narodowej Rady Ochrony Radiologicznej (NCRP). Całkowity zapas zużytego paliwa paliwa reaktorów na terenie elektrowni Fukushima Dai-chi zawiera prawie połowę łącznej ilości cezu-137 jaki według szacunków NCRP został wyemitowany przez wszystkie atmosferyczne testy broni jądrowej, Czarnobyl oraz światowe zakłady przetwarzania (~ 270 milionów kiurów lub ~ 9,9 E +18 Bekereli).

Ważne jest, aby ogół społeczeństwa zrozumiał, że reaktory, które pracują od dziesięcioleci, takie jak te w Fukushimie Dai-ichi, wygenerowały jedne z największych koncentracji radioaktywności na naszej planecie.

Wielu czytelnikom może być trudno uzmysłowić sobie rzeczywiste znaczenie tej liczby, ale możemy łatwo zrozumieć, co oznaczałoby emisja cezu-137 85 razy większa niż w Czarnobylu. Zniszczyłaby środowisko świata i naszą cywilizację. Wykracza to poza obszar debat na temat energii atomowej. To kwestia naszego przetrwania.

W dniach 26 – 27 marca odbyła się w Seulu Konferencja w ramach Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego i wspólnie z ambasadorem Muratą podjęliśmy wysiłek znalezienia kogoś, kto poinformowałby uczestników z 54 krajów o potencjalnej globalnej katastrofie bloku reaktora nr 4. Poprosiliśmy kilku uczestników, aby podzielili się koncepcją powołania niezależnego zespołu oceniającego, złożonego z szerokiej grupy międzynarodowych ekspertów, który zająłby się tą pilną sprawą.

Chciałbym przedłożyć list ambasadora Muraty do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona – aby przekazał tę pilną wiadomość – a także korespondencję do premiera Japonii Yoshihiko Nody z myślą o czytelnikach japońskich. Podkreślił w nich, że rozwiązanie tego bezprecedensowego wyzwania wymaga ludzkiej mądrości.

W swoim liście ambasador Murata pisze:

Nie jest przesadą stwierdzenie, że los Japonii i całego świata zależy od reaktora numer 4. Potwierdzają to najbardziej wiarygodni eksperci, tacy jak dr Arnie Gundersen czy dr Fumiaki Koide.”

Czy ludzkość stanie na wysokości zadania i znajdzie sposób na ustabilizowanie zbiornika zużytego paliwa sekcji nr 4 zanim dojdzie do katastrofy?

A może współczesna cywilizacja zdobędzie nagrodę Darwina za ignorowanie realnych zagrożeń?

Tłumaczenie: exignorant

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.