Tygodniowy przegląd wiadomości ze świata: 10-16.10

1. Przegląd wiadomości z tygodnia ubiegłego można znaleźć tutaj

2. Katastrofa nuklearna w Fukushimie – informacje znajdują się  tutaj. W ostatniej aktualizacji z dnia 20.10 m.in.:

Japan Times: Północno-zachodni kraniec Tokio jest skażony niezwykle dużą dawką opadu radioaktywnego. W górzystym regionie Okutama na zachodnim skraju Tokio –  skąd pochodzi tokijska woda z kranu – odczyty promieniowania wyniosły: 100.000 do 300.000 bekereli radioaktywnego cezu na metr kwadratowy.

Wall Street Journal: Japońscy naukowcy odkryli wysokie koncentracje materiałów radioaktywnych na obszarach Tokio i Jokohamy.

Japan Times: Radioaktywny stront-90 o koncentracji przekraczającej dopuszczalny poziom wykryto w osadach na dachu budynku mieszkalnego w Jokohamie, około 250 km od elektrowni atomowej Fukushima I.

CNN: Wzbierają obawy, że wycieki promieniowania z trzech stopionych reaktorów mogą być rozprzestrzenione bardziej niż sądzono. Stront-90 to jeden z najbardziej niebezpiecznych rodzajów odpadów nuklearnych.

Vladimir Babenko, zastępca dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Radiacyjnego w Belradzie na Białorusi: „Przyjęte limity promieniowania są w Fukushimie zbyt wysokie. Japonia pozwala na 20 razy większą koncentrację cezu w wodzie pitnej niż ta obowiązująca w pobliżu Czarnobyla.”

Xinhua: Władze lokalne poinformowały, że poziomy radiacji na obszarach Tokio i w prefekturze Chiba znacznie przewyższają obecne koncentracje w prefekturze Fukushima.

Agencja AFP: Badacze odkryli, iż wzdłuż ulicy na zachodzie Tokio promieniowanie wynosi 3,35 mikrosiwerta na godzinę. Poziom radiacji nie spadł mimo podjętych wysiłków odkażania.

The Guardian: „Niebezpieczny odczyt” w Tokio. Skażenie większe niż obszary w strefie wykluczenia.

Bloomberg: W pojedynczym okręgu Tokio znajduje się 13 szkół, gdzie poziom promieniowania przekracza normy bezpieczeństwa.

The New York Times: Wysoka radiacja na obszarach Tokio. Najbardziej skażone miejsce, w pobliżu kościoła, znacznie przekraczało poziom 1.5 miliona bekereli na metr kwadratowy – w Czarnobylu oznaczał obowiązkowe przesiedlenie.

Robert Alvarez, ekspert jądrowy i były specjalny asystent Sekretarz Stanu ds. Energii: „Pomiary promieniowania w Tokio rodzą poważne i bezprecedensowe obawy dotyczące następstw katastrofy nuklearnej w Fukushimie.”

Tokijski Uniwersytet Nauki i Technologii Morskiej: Radioaktywny plankton jest „silnie skażony.” Wiele gatunków ryb żywi się planktonem – skażenie może kumulować się w łańcuchu pokarmowym i mieć bardzo poważne konsekwencje po przedostaniu się do większych ryb.

3. Tygodniowy przegląd wiadomości ze świata – aktualizowany (w miarę możliwości) codziennie:

Sobota & niedziela, 15 – 16 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

G20 mówi strefie euro, aby rozwiązała kryzys zadłużenia w ciągu ośmiu dni

„Wysiłki podejmowane przez niektóre kraje, zmierzające do zwiększenia zasobności wojennego kufra celem zwalczenia kryzysu, spotkały się w piątek z oporem ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, który na chwilę obecną pogrzebał ów pomysł i przeniósł brzemię finansowe w całości na barki Europy.”

USA „studzi” plany wzmocnienia MFW o 350 mld dolarów, pozostawia kwestię europejskiego pakietu pomocowego Europejczykom

Japonia staje po stronie USA przeciwstawiając się zwiększeniu finansowych możliwości MFW

Premier Papandreu błaga Greków, aby pomogli uniknąć „katastrofy”

Wygląda na to, że portugalski plan cięć oszczędnościowych zyska w poniedziałek parlamentarną aprobatę

Chmury zbierają się nad OpenSkies

„Interes przewoźników oferujących wyłącznie klasę biznesową położył na przestrzeni lat całe mnóstwo linii lotniczych. Teraz sytuacja nie wygląda różowo z perspektywy ostatniego gracza na rynku, OpenSkies.”

Straty na greckich obligacjach muszą być większe: niemiecki minister finansów

Greckie banki mogą potrzebować krótkoterminowej nacjonalizacji: Blackrock

W jeden dzień Trichet udowodnił, że jest kłamcą (zarzekał się wcześniej, że Europejski Bank Centralny nie będzie pożyczkodawcą ostatniej instancji, a w piątek zapewnił, że bank będzie kupował europejskie obligacje do chwili ustabilizowania finansowych rynków), MFW potwierdza, że ma pojęcia (nawołując do paneuropejskiego ubezpieczenia depozytów ujawnia swoją głupotę – efekt będzie destabilizujący) (Mish)

Tajskie powodzie ograniczają produkcję samochodów, elektroniki

Niedobory fachowców w branży przemysłowej na całym świecie – ogromna liczba przedsiębiorstw wytwórczych, budowlanych, motoryzacyjnych, żywnościowych ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Wycofanie z Iraku: USA porzuca plany zatrzymania wojsk w kraju – pozostanie 160 żołnierzy strzegących ambasady

„Komentarz: Irak będzie nadal okupowany przez prywatne armie chroniące pola roponośne – w dobie gospodarczej depresji tanio najmą się Pakistańczycy, Hindusi, Filipińczycy, Indonezyjczycy i inni. Poza tym utrzymanie żołnierzy jest kosztowne. Wysłanie bezzałogowych samolotów jest bardziej ekonomiczne. Armia zostanie wykorzystana w kraju, gdzie społeczne niepokoje są nieuniknione.”

Bojownicy atakują bramę wjazdową amerykańskiej bazy we wschodnim Afganistanie

Przedstawiciel Al-Kaidy zabity w Jemenie, rurociąg wysadzony w powietrze

Chiny i Wietnam wzmocnią wojskowe więzi: Xinhua

ONZ mówi, że nowy izraelski plan wybudowania 2600 jednostek mieszkalnych we wschodniej Jerozolimie jest „nie do przyjęcia”

Meksykański stan „oddany w ręce” kartelu narkotykowego: Calderon

„Prezydent Meksyku Felipe Calderon powiedział w piątek, że położony na wschodzie kraju stan Veracruz, który zalała fala zabójstw, został ‘oddany w ręce’ brutalnego kartelu Zetas.”

‘Ludzie z łodzi’ wypełnią niedobory siły roboczej w miastach (Australia)

„Osoby ubiegające się o azyl po uzyskaniu wizy pomostowej mogą zostać wysyłane do regionalnych miast, w których brakuje rąk do pracy, w ten sposób rząd Gillard chce wskazać jasną stronę zniesienia obowiązkowego zatrzymywania w aresztach wielu nowych przybyszów. Ich liczba dramatycznie wzrośnie.”

Głowna partia opozycyjna w Meksyku może współpracować z przestępcami: prezydent Calderon

„Komentarz: Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich.”

Chińska gazeta ostrzega Indie, radzi, aby wycofały się z porozumienia z Wietnamem w sprawie poszukiwań ropy

„Indie igrają z ogniem wyrażając zgodę na poszukiwania ropy z Wietnamem na spornych wodach Morza Południowochińskiego, napisała w niedzielę jedna z głównych chińskich gazet i doradziła, aby indyjskie przedsiębiorstwo ponownie przemyślało sprawę i wycofało się z porozumienia.”

Zanim Tajwan rozmieści rakiety na Wyspach Spratly niezbędne jest przeprowadzenie rozmów: Filipiny

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Protestujący z Wall Street aresztowani – okupacja parku trwa

Okupacja Frankfurtu: Ruch rozprzestrzenia się na Niemcy

Duch Okupacji Wall Street dociera do państw basenu Oceanu Spokojnego

Protesty z Wall Street obiegają glob; zamieszki w Rzymie

Uczestnicy rozruchów ‘uprowadzają’ rzymskie protesty, policja używa gazu łzawiącego

Materiał filmowy z zamieszek w Rzymie

Zdjęcia z protestów w Rzymie

Protesty Okupacja Londynu w dystrykcie finansowym

Okupacja Vancouver: 4000 demonstrantów maszeruje w centrum

Gaz pieprzowy użyty podczas Okupacji San Diego

Setki osób pojawiają się, aby „okupować” Tokio

Wiec „Jobs For Justice” gromadzi tysiące przed Pomnikiem Waszyngtona

Syryjscy demonstranci wzywają żołnierzy, aby powstali przeciwko prezydentowi Assadowi

Linie lotnicze Qantas odwołają w przyszłym miesiącu 400 lotów – flota zostanie uziemiona z powodu protestów pracowniczych

Pracownicy kolei wychodzą na ulice – domagają się wypłacenia pensji (Pakistan)

Ponad 80-ciu aresztowanych w Nowym Jorku podczas protestów przeciwko chciwości korporacji, 45 z nich na Times Square

Demonstranci „będą kontynuować protest przed giełdą” (Londyn)

Protesty „Okupacja Wall Street” – obrazy z całego świata

Okupacja Wall Street: Demonstranci aresztowani w wielu miastach USA

Rupert Murdoch zakrzyczany: Protestujący Okupacji Wall Street przerywają wystąpienie prezesa News Corp (materiał filmowy)

Ósmy Tybetańczyk dokonuje aktu samospalenia na znak protestu

„Młody tybetański mężczyzna podpalił się w południowo-zachodnich Chinach, poinformował w niedzielę przebywający na wygnaniu tybetański aktywista; to już ósme w tym roku samospalenie w regionie, który stał się centrum oporu wobec religijnej kontroli Pekiniu.”

Starcia powodują śmierć 16 osób – na znak protestu tysiące Jemeńczyków biorą udział w wiecu w Sanie

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Rosną obawy przed ostrymi niedoborami gazu zimą: minister ropy i surowców naturalnych mówi, że podejmowane są kroki zaradcze (Pakistan)

Niedobór węgla zagraża niedomagającej indyjskiej gospodarce

Sytuacja zasilania ponura, coraz więcej stanów w obliczu kryzysu (Indie)

„Niedobory energii elektrycznej w stanach takich jak Delhi, Andhra Pradesh, Maharashtra i Karnataka grożą kryzysem panindyjskim – dostawy węgla ucierpiały z wielu przyczyn m.in. ze względu na deszcze i niepokoje społeczne. Kilka stanów doświadcza 3/4-godzinnych przerw w dostawach prądu na dobę, a sytuacja zdaje się pogarszać pomimo ogłoszonych w czwartek przez ministra węgla kamiennego Sriprakash Jaiswala kroków zmierzających do poprawienia podaży surowca.”

Przedmieścia Bombaju zmagają się z 7-godzinnymi przerwami w dostawie prądu

Niedobory wody w wielu rejonach Delhi – oczyszczalnie nie otrzymują elektryczności, nie są w stanie uzdatniać wody w wymaganym tempie

Będący własnością Dubaju Emirates National Oil, mówi, że nie może utrzymać sprzedaży ropy po mocno subsydiowanych cenach – koncern uderzyły w tym roku niedobory paliwa

Samochody na bardzo alternatywne paliwa

„Komentarz: Zbyt wielu ich nie ujrzymy. Osobiście obstawiam wozy napędzane przez woły.”

Niedobory mocy pogorszą się w dziewięciu północnych stanach (Indie)

Wydobycie węgla najprawdopodobniej osiągnie poziom daleko poniżej ustalonych celów (Indie)

„Większość wydobycia węgla wysokiej jakości pochodzi z kopalń zmechanizowanych, które najbardziej odczuwają niedobory elektryczności.”

„Komentarz: Oto ujemne sprzężenie zwrotne w akcji: Węgiel jest potrzebny do wygenerowania energii elektrycznej, która z kolei jest niezbędna do wydobycia węgla. Teraz, kiedy rozpoczął się energetyczny schyłek, mechanizmy ujemnego sprzężenia zwrotnego będą stale zwiększać i przyspieszać upadek.”

Malezja rozważa posunięcia, które mają zmniejszyć ryzyko zakłóceń zasilania

„Rząd Malezji powołał grupę zadaniową firm naftowych i producentów energii, aby podjęły decyzję odnośnie połączenia alternatywnych źródeł energii i środków operacyjnych w celu zmniejszenia ryzyka zakłóceń dostaw energii elektrycznej wynikających z niedoborów gazu, powiedział w piątek minister.”

Powraca odciążanie sieci energetycznej (Pakistan)

„Wyłączanie prądu w ramach odciążania sieci zostało wznowione po raz kolejny w sobotę, zaledwie po 11 dniach przerwy. Mimo iż w miastach trwają od dwóch do trzech godzin, a na obszarach wiejskich od trzech do pięciu godzin, przerwy w dostawie prądu nasilą się w najbliższych dniach, ponieważ niedobór mocy, który obecnie wynosi 1500 MW – 1700 MW, będzie wzrastał, powiedzieli dzisiaj Gazecie Pakistan Today pracownicy Ministerstwa Wody i Energii.”

Nowy towar eksportowy Meksyku: woda

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Kradzież miedzianych kabli pozbawia tysiące ludzi dostępu do usług telekomunikacyjnych (Kanada)

ŻYWNOŚĆ

Unia Europejska rozważa potężne cięcia budżetu programu pomocy żywnościowej dla najuboższych, może ucierpieć 18 milionów ludzi

Gwałtowny wzrost cen warzyw w Bombaju

FAO wzywa państwa, aby szukały rozwiązań w związku z rosnącymi kosztami żywności

Badanie: Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) pozwoliła na dystrybucję rynkową zanieczyszczonych ropą owoców morza

„Recenzja naukowa (peer-review) opublikowana w tym tygodniu stwierdziła, że ​​rządowa metodologia testów bezpieczeństwa owoców morza z Zatoki Meksykańskiej była niewystarczająca, aby zapobiec sprzedaży zanieczyszczonych ropą zwierząt w supermarketach Ameryki.”

Odciążanie sieci gazowej: trzy fabryki nawozu (mocznika) zostają zamknięte na czas nieokreślony (Pakistan)

– pozostałe wiadomości z 15, 16.10 zostaną uzupełnione

Czwartek & piątek, 13 – 14 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Zagrożenia banków Unii Europejskiej rosną „szybko”, mówi Andersson

„‘Zagrożenia przemysłu bankowego w Europie piętrzą się w ‘błyskawicznym tempie’ – następstwa kryzysu zadłużenia Grecji ogarniają cały region,’ powiedział Martin Andersson,” dyrektor generalny Organu Nadzoru Finansowego Szwecji. ‘Nie widzimy żadnych pozytywnych znaków.’”

Plan kryzysowy strefy euro przygotowywany przez Barroso może wstrzymać bankowe dywidendy

„Największe europejskie banki będą objęte zakazem wypłacania dywidend i premii, jeśli zostaną zmuszone podwyższyć swoje rezerwy kapitałowe, aby przeciwstawić się przyszłym wstrząsom – rozwiązanie to uwzględniają plany przedstawione przez Komisję Europejską w celu rozwiązania kryzysu zadłużenia.”

W ciągu 6 tygodni cudzoziemcy pozbywają się 74 miliardów dolarów w obligacjach skarbu USA: Największy sekwencyjny odpływ w historii

Szacunki niedoborów kapitałowych banków europejskich w przedziale od 8 do 413 mld euro (Mish)

Słowackie partie zgadzają się wesprzeć fundusz euro

Deutsche zrobić wszystko, aby uniknąć przymusowej rekapitalizacji: prezes banku

Europejskie banki mogą być zmuszone zebrać 200 mld euro

Międzynarodowy Fundusz Walutowy właśnie zredukował poizom wzrostu w prognozie gospodarczej Azji, obwinia Europę i USA

Niemiecka inflacja odnotowuje większy wzrost od szacowanego

Niedobory kierowców w Indiach, 15% ciężarówek na parkingach

Zwolnienia w bankach przekraczają 100.000

Nabywcy złota w Dubaju przestawiają się z biżuterii na złoto

Globalna podaż pieniądza i spadek wartości walut powodują wzrost ceny złota

Wschodzące rynki szykują się na globalne spowolnienie

Standard & Poor’s obniża o punkt ocenę zdolności kredytowej Hiszpanii ze względu na słaby wzrost gospodarczy

Fitch redukuje ocenę zdolności kredytowej UBS, sytuacja siedmiu innych banków poddawa ponownej rewizji

Grecki rząd zarzeka się, że przegłosuje kolejną serię cięć w „walce o byt”

„Minister finansów Evangelos Venizelos obiecał, że w przyszłym tygodniu parlament przegłosuje zakrojone na olbrzymią skalę działania oszczędnościowe; oświadczył, że Grecja prowadzi ‘walkę o byt’, ignorując sprzeciw związków zawodowych oraz buntowników w szeregach rządzącej partii socjalistycznej.”

UBS uśmierca najnowszą propozycję europejskiej pożyczki pomocowej: „Dlaczego 50% straty na greckich obligacjach nie zdadzą egzaminu”

Rekordowa stopa zwrotu z francuskich obligacji skarbowych wobec obligacji niemieckich; Portugalia w obliczu narodowego stanu zagrożenia; Szef Europejskiego Banku Centralnego mówi, że „ECB nie będzie pożyczkodawcą ostatniej instancji”

Liczba urzędników Parlamentu Europejskiego gwałtownie rośnie, budżet „wymyka się spod kontroli”

Decyzja Singapuru, aby spowolnić wzrost wartości swojej waluty, zamiast powstrzymać go całkowicie, pokazuje dylemat, w obliczu którego stają azjatyckie państwa próbujące poskromić inflację i zapewnić jednoczesną ochronę eksporterom przed chwiejącymi się gospodarkami Europy i USA

Singapur mówi, że wzrost gospodarczy kraju zwalnia

Racjonowanie żywności zalecane w walce ze zmianami klimatu (Singapur)

„Komentarz: Kolejny przykład instrumentalnego potraktowania kwestii klimatu. To tylko pretekst. Włodarze widzą, że wzrost gospodarczy umiera – kraj stanie w obliczu ekstremalnych niedoborów żywności. Prawie 5 mln ludzi mieszka na 700 km kwadratowych. Miejsca na pola uprawne zbyt wiele nie ma…”

Kraje wschodzące prowadzą rozmowy w sprawie wzmocnienia finansowej „siły ognia” MFW

Problemy Zachodu dają się we znaki gospodarkom wschodzącym

Niedobory wykwalifikowanych pracowników w Australii sięgają ponad 20%

„Wzmocnienie naszych wcześniejszych ostrzeżeń pochodzi z firmy rachunkowej KPMG, która spodziewa się, że przejście na emeryturę pokolenia wyżu demograficznego w ciągu dekady stanie się poważnym zatrudnieniowym wyzwaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw w Australii.”

Raport: Przewroty Arabskiej Wiosny kosztowały do tej pory 55 miliardów dolarów

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Opozycja Bahrajnu jednoczy się, aby potępić „policyjne państwo”

„W buntowniczej manifestacji jedności, opozycyjne partie Bahrajnu wspólnie określiły zarządzaną przez sunnitów, arabską wyspę zatoki Perskiej mianem policyjnego państwa i zażądały przejścia do monarchii konstytucyjnej.”

Strajk pracowników w Maruti Suzuki uznany za nielegalny (Indie)

W Irackim mieście Sadr wybuchają bomby – ginie 16 osób

USA umieszcza anarchistyczną, grecką grupę „Fire Cells” na czarnej liście organizacji terrorystycznych

Kazachstan ogranicza religijną wolność, aby powstrzymać zbrojny bunt

„Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał w czwartek surowe prawo religijne uwzględniające zakaz posiadania sal modlitewnych w budynkach państwowych – ma na celu wykorzenienie zbrojnego buntu islamskiego, ale spotyka się z krytyką najwyższego kleryka muzułmańskiego Kazachstanu i państw Zachodu.”

USA zmierza do „zjednoczenia świata” przeciwko Iranowi

„Komentarz: To akurat jest prawdą.”

Państwa Zatoki Perskiej wzywają do spotkania Ligi Arabskiej w związki z „zatrważającą” sytuacją w Syrii

Syria zmierza w stronę wojny domowej, ostrzega przedstawiciel ONZ

Obama wysyła ​​100 żołnierzy do walki z Armią Oporu Pana Naszego (LRA) w Ugandzie

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Greccy demonstranci opuszczają stanowiska pracy, blokują podatek od własności

Nowe strajki paraliżują Ateny

Greckie związki zawodowe wydłużają strajk generalny do 48 godzin

Tureccy studenci rzucają jajkami w przedstawiciela MFW (materiał filmowy BBC)

Widmo konfrontacji w Nowym Jorku podczas protestów „Okupacja Wall Street”

Demonstranci aresztowani podczas zeznań Sekretarza Obrony USA (materiał filmowy)

Demonstranci z Chicago organizują „protest truposzy” w siedzibie Bank od America

Hindusi domagają się zamknięcia elektrowni atomowej – obawiają się awarii

„Rozzłoszczeni mieszkańcy miasteczka położonego w pobliżu wybudowanej niedawno elektrowni jądrowej w południowych Indiach, zablokowali w czwartek autostradę żądając zamknięcia zakładu – nie wierzą zapewnieniom rządu na temat bezpieczeństwa obiektu.”

Okupacja Wall Street obiega cały glob

Protesty Wall Street ogarniają region Azji i Pacyfiku, docierają do Londynu

Okupacja Londynu zapowiada, że zmobilizuje tysiące demonstrantów

Policja w Tunezji używa gazu łzawiącego przeciwko islamskim demonstrantom

Włoscy studenci biorą na cel kwatery główne Goldman Sachs, Unicredit i Fininvest (materiał filmowy)

Wiece Okupacja Kanady – policja w pogotowiu

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Analiza – Eksport ropy Arabii Saudyjskiej zagrożony od środka

„Pod koniec dekady świat może być zmuszony żyć z o wiele mniejszą ilością ropy z Arabii Saudyjskiej, ponieważ rosnący popyt wewnętrzny redukuje eksport, a plany królestwa związane z uruchomieniem alternatywnych źródeł energii mogą okazać się zbyt mizerne i spóźnione.”

Wysoki popyt na ropę wywołuje niedobory oleju napędowego, długie kolejki w terminalu West Fargo (USA)

„West Fargo – Ciężarówki-cysterny stały dzisiaj w prawie dwukilometrowej kolejce na wschód od terminalu Magellan Pipeline Co – potrzeby związane ze zbiorami plonów, poszukiwaniami ropy naftowej i pracami budowlanymi powodują niedobory oleju napędowego w całym regionie.”

Norwegia bije na alarm – koszty prowadzenia wierceń rosną gwałtownie

„Szef agencji ropy naftowej w Norwegii wszczął alarm w związku z wysokimi kosztami wierceń na szelfie kontynentalnym kraju, które poważnie ograniczają zdolność dotarcia do nowych złóż, aby odwrócić spadkową tendencję produkcji.”

Wenezuela przyjmuje rosyjską pożyczkę zbrojeniową w zamian za zwiększony dostęp do złóż energetycznych kraju

„Federacja Rosyjska zgodziła się przekazać Wenezueli dwuletnią pożyczkę 4 mld dolarów na zakup broni w zamian za zwiększenie dostępu do pól roponośnych i gazowych u wybrzeży Wenezueli.”

Geolodzy ostrzegają przed niedoborami metali

„Geolodzy biją na alarm w związku z niedoborami niektórych metali ze względu na nienasycony popyt na dobra konsumpcyjne.”

Afganistan – Nowo odkryty skarbiec mineralogiczny (Znowu…)

„Komentarz: Dobry artykuł przybliżający wszystkie przeszkody, które nie pozwalają Afganistanowi na eksploatację zasobów mineralnych. Te same problemy ograniczają wydobycie ropy naftowej w Iraku.”

Zapotrzebowanie Chin na ropę w 2012 będzie ponownie największe na świecie

Niedobory paliwa, gazu kuchennego uderzają w zachodnią Kenię

Załamanie dostaw węgla może pogrążyć elektrownie, włącznie z tymi, które należą do największego producenta energii NTPC (Indie)

„Elektrowniom w Indiach szybko kończy się węgiel, niektóre wstrzymały już produkcję elektryczności pogrążając ogromne obszary kraju w ciemności i przerywając produkcję przemysłową w wielu regionach.”

Coal India, największy producent węgla na świecie, może stanąć w obliczu kolejnych strajków: pracownicy domagają się podwyżek

Bogaty w ropę, ale ubogi w gaz – Bliski Wschód

„Kiedyś uznawany przez wiertaczy za uciążliwy, gaz ziemny jest obecnie towarem deficytowym.”

Nigeria: Zaciemnienie doświadcza mocno wiele stanów

Brakuje węgla – Punjab w obliczu zaciemnienia (Indie)

Silne trzęsienie ziemi na krótko wstrzymuje dostawy rosyjskiej ropy do Chin

Szczyt wydobycia metali: USA przygotowuje się do nadchodzących niedoborów metali i minerałów

Eksport wody i lodu zakazany (Arabia Saudyjska)

Zapotrzebowanie Arabii Saudyjskiej na ropę i energię podwoi się przed rokiem 2028

Przerwy w dostawie prądu rozpuszczają sprzedaż lodów ​​(Indie)

Chile rozważa racjonowanie energii dla klientów przemysłowych

– pozostałe wiadomości z 13, 14.10 zostaną uzupełnione

Środa, 12 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Oceny zdolności kredytowej hiszpańskich banków obniżone przez agencje Standard & Poor’s i Fitch – m.in. Santander i BBVA – przyczyną są „kiepskie perspektywy wzrostu”

Hiszpańska służba zdrowia dławi się – oszczędności fiskalne tną coraz głębiej

„Medyczni zaopatrzeniowcy nie są opłacani już od dwóch lat, izby przyjęć są zamykane, a lekarzom w Katalonii powiedziano, żeby zaakceptowali redukcję pensji – w przeciwnym razie pracę straci 1500 osób personelu medycznego.”

Grecki deficyt poszerza się o 15% w okresie styczeń-wrzesień

Wzrost gospodarczy rynków wschodzących wyhamowuje w trzecim kwartale: HSBC

Nadchodzą poważne tąpnięcia (analiza Chrisa Martensona)

Powodzie w Tajlandii zakłócają łańcuchy zaopatrzenia

Giełda nurkuje, europejskie banki przyznają, że nie są w stanie pozyskać i nie pozyskają kapitału – będą kontynuować likwidację aktywów

Złoto przyćmiewa kokainę – handlarze narkotyków idą śladami miliarderów, zabierają się za nielegalne wydobycie kruszcu w Kolumbii

„Kolumbia, największy światowy producent kokainy, powiedziała, że nielegalne wydobycie złota staje się ‘nowym poważnym zagrożeniem’ dla bezpieczeństwa kraju.”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Japonia wysyła ​​dwa niszczyciele do Zatoki Adeńskiej

„Blisko 370 członków Sił Samoobrony Morskiej Japonii wypłynęło we wtorek z bazy Yokosuka, aby wziąć udział w antypirackich operacjach w Zatoce Adeńskiej u wybrzeży Somalii, które rozpoczną się na początku listopada.”

NATO opiera się obecnie na globalnym partnerstwie dla bezpieczeństwa zawiązanym dzięki operacji w Libii – przedstawiciel paktu

„Pakt NATO przeszedł ewolucję: od sojuszu skoncentrowanego na określonym zagrożeniu do sojuszu opartego na partnerstwie między 28 członkami i resztą świata, dzięki interwencji wojskowej w Libii, powiedział wysoki rangą reprezentant NATO.”

Fala zamachów bombowych uderza w policję Bagdadu, 17 osób zabitych

USA zamierza ukarać Iran za spisek związany z wysłannikiem Arabii Saudyjskiej

„Administracja Obamy planuje wykorzystać zarzuty, iż Iran planował zabójstwo ambasadora Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych, do nowej globalnej kampanii izolowania tej islamskiej republiki.”

Skarb USA nakłada sankcje na irańskie linie lotnicze Mahan Air

„USA zarzuca, iż przewoźnik zapewnił transport członkom elitarnej jednostki irańskiej Quds Force oraz Hezbollahu łączonym z rzekomym spiskiem, którego celem było zabójstwo wysłannika Arabii Saudyjskiej w Stanów Zjednoczonych. Aktywa linii lotniczych zostaną zamrożone, a firmy amerykańskie obejmie zakaz prowadzenia z nią jakichkolwiek interesów.”

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Greccy inspektorzy podatkowi zastrajkują, protesty rozprzestrzeniają się

Grecja przestanie funkcjonować: ministerstwo finansów rozpocznie 17 października dziewięciodniowy strajk, który może przeobrazić się w protest bezterminowy

Demonstranci „Okupacja San Francisco” blokują bank Wells Fargo

„Okupacja Wall Street”: zadłużenie studentów jedną z najważniejszych kwestii

Demonstranci „Okupacja Wall Street” biorą na cel bank JPMorgan Chase

Chicago jest gospodarzem spotkania Związku Bankierów Hipotecznych – protesty zwracają uwagę na kryzys rynku nieruchomości

Zapnijcie pasy: Ameryka jest coraz bardziej wkurzona, a protesty staną się dużo bardziej przerażające

Czy do RPA wraca rytuał ‘zakładania obroży’?

„Miastami RPA wstrząsnęły incydenty ‘zakładania obroży’ – kary o charakterze ‘sprawiedliwości wymierzanej przez tłum’: ofiara zostaje unieruchomiona oponą, a następnie podpalona.”

Gang atakuje na koniach obóz górniczy w Kirgistanie

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Wiele rejonów zmaga się z brakiem energii elektrycznej, groźba klęski nieurodzaju (Indie)

„Na obszarach wiejskich prąd nie jest dostępny od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie – rolnicy, którzy muszą nawadniać pola, są zdruzgotani.”

Amerykańska Komisja ds. Energii Atomowej pod presją podjęcia szybkich działań w świetle wydarzeń w Fukushimie

Chińczycy ujawniają stan zapasów miedzi

„Pekin ujawnia pobieżne informacje na temat swojej podaży, popytu i zapasów, tworząc statystyczną próżnię, która przyczynia się do cenowej niestabilności.”

Indie i Wietnam biorą się za ręce, aby wspólnie poszukiwać ropy naftowej na Morzu Południowochińskim

„New Delhi, 12 października (PTI) Niezrażone zastrzeżeniami ze strony Chin, Indie i Wietnam podpisały dzisiaj porozumienie na rzecz promocji poszukiwań ropy naftowej w dnie Morza Południowochińskiego.”

Kryzys Peak Oil: Epidemia (Tom Whipple)

„Z każdym kolejnym dniem coraz wyraźniejszy staje się fakt, że kryzys wyczerpania taniej ropy jest powiązany z europejskim kryzysem zadłużenia. (…) Przeżyjemy ‘interesujący moment w historii,’ który prawdopodobnie sprawi, że gospodarczy, polityczny i społeczny krajobraz będzie wyglądał nieco inaczej.”

Fiński reaktor jądrowy opóźniony aż do 2014 roku – elektrownia miała ruszyć w 2009 roku

Produkcja ropy naftowej OPECu spada we wrześniu do 30 milionów baryłek dziennie

Powracają niedobory paliwa w głównych miastach Malawi

ŻYWNOŚĆ

Powodzie w Pakistanie niszczą 3,7% całkowitej powierzchni upraw: FAO

Tajskie powodzie podnoszą ceny ryżu i cukru

„Ceny ryżu osiągnęły w Wietnamie najwyższy poziom od trzech lat; rosną obawy, że szkody wywołane w Tajlandii przez najgorsze od 50 lat powodzie zagrażają też produkcji cukru.”

Pakowacze zapłacą rekordowe ceny za kalifornijskie rodzynki; mniejsze uprawy, rosnący popyt

Młodzi, aspirujący rolnicy mają twardy orzech do zgryzienia (USA)

„Wysokie ceny roślin uprawnych spowodowały 42% wzrost wartości ziemi od 2007 roku, a gospodarcza zapaść ogranicza dostępność kredytów.”

Niedobory orzechów powodują wzrost cen masła orzechowego

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

BP: Potencjalny wyciek u wybrzeży Szkocji byłby najgorszy w historii

„W ujawnionych wewnętrznych dokumentach, gigant naftowy BP stwierdza, że potencjalny wyciek ropy na głębokości 1,5 km pod Atlantykiem, u wybrzeży Szkocji, byłby bardziej katastrofalny niż ten w Zatoce Meksykańskiej.”

Tajski kryzys powodziowy wkracza w czwarty miesiąc

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Przystanek końcowy systemu kolejowego w Pakistanie?

„Komentarz: Brak paliwa, brak pieniędzy, brak lokomotyw… ale nikt nie powinien się śmiać. Tsunami systemowego załamania przetacza się przez cały świat, stale zwiększając prędkość i wysokość.”

New York Times pozywa rząd federalny za odmowę ujawnienia tajnej interpretacji ustawy antyterrorystycznej PATRIOT Act

VeriSign domaga się specjalnych uprawnień, aby usuwać witryny internetowe: Nakaz sądu nie jest wymagany

„VeriSign, który zarządza bazą danych wszystkich adresów internetowych .com, chce uzyskać prawo usunięcia ‘nieuprawnionych’ domen, kiedy poproszą o to organy ścigania.”

O tym jak rząd USA potajemnie czyta twoje maile (Guardian)

„Tajne rozkazy zmuszające Google i Sonic do ujawnienia maili wolontariusza WikiLeaks, ujawniają skalę szpiegowskich praktyk rządu USA. (…) Zgodnie z obowiązującym prawem, przedstawiciele agend rządowych nie potrzebują nakazu, aby uzyskać dostęp do twoich cyfrowych danych.”

Przedstawiciele niemieckiego rządu przyznają, że korzystają z oprogramowania szpiegującego obywateli – skandal Big Brother zatacza coraz szerze kręgi

Szef FBI: Terrorystyczny plan czytało się jak scenariusz filmowy

Terrorystyczny spisek Iranu: Fałszywka, fałszywka, fałszywka

„Klucz do zrozumienia jak bardzo fałszywa jest ta historyjka, można znaleźć w raporcie New York Times, który informuje:”Przez cały okres trwania operacji poufne źródła rządowe były monitorowane i prowadzone przez agentów federalnych,’ powiedział na konferencji prasowej Preet Bharara, prokurator południowego dystryktu USA. ‘Zatem nigdy i nigdzie nie doszło do podłożenia ładunków wybuchowych i nikt nie znalazł się w niebezpieczeństwie.’ Tłumaczenie: cała ta sprawa jest zmyśleniem od początku do końca. To kolejny z serii sfabrykowanych ‘triumfów’ organów ścigania USA, gdzie agenci federalni kogoś ‘ustawiają’, wymyślają z powietrza ‘przestępstwo’, a następnie przystępują do ‘rozwiązania’ sprawy, która nigdy nie istniała.”

Mnożą się pytania dotyczące irańskiego „spisku,” który miał doprowadzić do zlikwidowania arabskiego wysłannika (Reuters)

„Zagmatwana intryga z udziałem amerykańskiego informatora podającego się za członka meksykańskiego kartelu brzmi co najmniej dziwacznie.”

Sprzedawca używanych samochodów jako prokurent Iranu? Dlaczego, zdaniem ekspertów, plan zamachu nie trzyma się kupy

„USA zarzuca specjalistycznym służbom Qods Force udział w irańskim spisku. Jednakże ci, którzy śledzą poczynania grupy mówią, że intryga nie odzwierciedla skrupulatnego planowania, sprawności i strategii, z których słyną Qods Force.”

Nieautoryzowany dostęp uderza w konta Sony PlayStation

„Koncern Sony poinformował w środę, że intruzi podjęli potężną próbę uzyskania dostępu do kont użytkowników na PlayStation Network i innych usług rozrywki internetowej, podczas drugiego w tym roku poważnego ataku na flagową witrynę gier.”

Ponad 93.000 klientów Sony pada ofiarą włamania hakerów

Usługi BlackBerry doświadczają kolejnych zakłóceń

„Użytkownicy BlackBerry na całym świecie doświadczyli w środę dalszych zakłóceń usług – trzeci dzień problemów, które teraz rozprzestrzeniają się także i w Azji.”

Problemy Blackberry docierają do USA

Reuters doświadcza awarii systemów transakcji walutowych

„Środowy zanik systemów transakcji walutowych, będących własnością Thomson Reuters Corp, wywołał zakłócenia na rynkach walutowych.”

Coraz więcej dziur w sprawie FBI dotyczącej Anthraxu

JAPONIA

W związku z katastrofą w Fuksushimie Japonia stoi w obliczu kosztownych opcji

„44 spośród 54 rektorów atomowych Japonii pozostaje wyłączonych.”

Indyjski oddział Hondy korzysta z części produkowanych w Tajlandii – ze względu na powodzie koncern rozważa sprowadzenie ich z Japonii; w bieżącym sezonie Honda India sprzedała o 20% samochodów mniej niż w tym samym okresie roku minionego

Coraz więcej Japończyków na zasiłku

„Więcej Japończyków zostało dodanych do rejestru osób korzystających z pomocy społecznej – w maju 10.000 osób – poinformował w środę rząd.”

Radioaktywny stront znaleziony na dachu budynku w Yokohamie (Japan Today)

„Gorące miejsce’ o wysokim poziomie radiacji znalezione w Tokio – okręg Setagaya (Japan Today)

„Urzędnicy powiedzieli w środę, że znaleźli mały obszar w okręgu Setagaya w Tokio, gdzie poziom promieniowania jest wyższy niż w strefie ewakuacyjnej wokół elektrowni atomowej Fukushima.”

Kryzys nuklearny: Około 13.000 km kwadratowych kwalifikuje się do dekontaminacji

W komputerach największego producenta broni w Japonii, Mitsubishi Heavy Industries, wykryto 50 wirusów

Podejrzewa się przeciek informacji o rakietach powietrze-statek podczas cybernetycznego ataku na MHI

Ministerstwo bierze pod uwagę podwyższenie wieku emerytalnego do 70 lat

Burmistrz miasteczka domaga się ‘demobilizacji’ reaktora położonego 110 km od Tokio

CHINY

Credit Suisse pogrąża chińskie banki

„Credit Suisse właśnie samodzielnie stwierdził, że wartość kapitału własnego chińskiego systemu bankowego jest przeceniona od 66% do 100%.”

Chińskie akcje idą w górę w związku z perspektywą wsparcia rządowego

A co jeśli chińska bańka pęknie?

Kryzys kredytowy w Wenzhou narasta – chińskie miasto prowadzi ryzykowną grę w prywatne pożyczki

„Ankieta przeprowadzona ostatnio przez bank centralny stwierdziła, że około 60% lokalnych przedsiębiorstw i znakomita większość gospodarstw domowych jest ze sobą powiązanych poprzez prywatny system pożyczkowy miasta.”

Chińskie miasta mogą przeciwstawić się polityce mieszkaniowej Pekinu mającej na celu ograniczenie wzrostu cen nieruchomości

WIELKA BRYTANIA

Całkowite bezrobocie w Wielkiej Brytanii osiąga najwyższy poziom od 17 lat

Wzrost liczby bezrobotnych w Szkocji

Bezrobocie rośnie – coraz więcej młodych Walijczyków bez pracy

Deficyt funduszy emerytalnych podwaja się we wrześniu

Badanie szacuje, że przed rokiem 2013 ubóstwo dotknie 3 miliony brytyjskich dzieci

USA

Harrisburg, Pensylwania, głosuje za wniesieniem sprawy o bankructwo

Utrata miejsc pracy sprawia, że wzrasta liczba świadczeń z tytułu niepełnosprawności

Posady na Wall Street: 4.100 utraconych, 10.000 narażonych na utratę

Raport Kirka diagnozuje stan zadłużenia Illinois: „niemożliwy do utrzymania”

Gwałtowny wzrost liczby osób korzystających z pomocy społecznej na niegdyś bogatych przedmieściach

100 opuszczonych domów opowiada o dzisiejszym Detroit (pokaz slajdów)

Słaba gospodarka, mniej ludzi decyduje się na dzieci

Bliźniacze bańki – mieszkaniowa i szkolnictwa wyższego

Bezprecedensowy spadek natężenia ruchu portowego: Trzeźwiący zwiastun świątecznego poziomu sprzedaży sklepowej?

Wtorek, 11 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Dexia i Proton: Pierwsze zwiastuny nadchodzącej fali klęsk europejskich banków

Grecja uzyska kredyt, szef Europejskiego Banku Centralnego mówi, że mamy do czynienia z kryzysem systemowym

Prezes Europejskiego Banku Centralnego ostrzega, że Europa ma przechlapane

„Ostrzeżenie jest spóźnione, zwłaszcza dla części największych banków w regionie. (…) Trichet powinien był powiedzieć, że ryzyko w obliczu którego stoją duże banki zagraża także narodowym interesom.”

Posiadacze greckich obligacji mogą być zmuszeni do pogodzenia się z faktem, że kraj nie zwróci im 60% długu

Ceny alkoholu i tytoniu odnotowują w Grecji gwałtowny wzrost

Powodzie zmuszają producentów samochodów z Tajlandii do wstrzymania produkcji

„Tajlandzcy eksporterzy aut doświadczają poważnych zakłóceń łańcucha zaopatrzenia po najgorszych od pół wieku powodziach. Kraj Azji Południowo-Wschodniej stanowi centrum produkcji i eksportu globalnych producentów samochodów, w tym Toyoty, Forda i Hondy – wszystkie koncerny zamknęły swoje fabryki.”

Emirates NBD, największy pod względem posiadanych aktywów bank w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przejmuje z rozkazu monarchy borykający się z poważnymi problemami Dubai Bank

Słowacja odrzuca rozszerzenie funduszu pomocowego Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego

Drogie kredyty, paliwo ograniczą wzrost sprzedaży samochodów w Indiach

Zagraniczne banki centralne sprzedają amerykańskie obligacje skarbowe w bezprecedensowej ilości

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

USA mówi, że Iran sponsorował plan zamordowania ambasadora Arabii Saudyjskiej

Iran odrzuca oskarżenia USA w sprawie spisku dotyczącego wysłannika Arabii

USA wiąże Iran z planem zabójstwa w ramach operacji FBI

„Media szybko skomentowały wiadomość jako ‘irański spisek terrorystyczny,’ ale sprawa wygląda na kolejną operację FBI, która doprowadziła do pojmania niezadowolonego obywatela. Zapytany, czy o spisku wiedzieli przedstawiciele rządu irańskiego, Holder powiedział, że Departament Sprawiedliwości nie formułuje takiego oskarżenia.”

Król Arabii podda się operacji: raport

„Król Arabii Saudyjskiej, Abdullah, który w zeszłym roku przeszedł operację kręgosłupa, zostanie w najbliższych dniach poddany kolejnemu zabiegowi, poinformowała we wtorek państwowa agencja informacyjna Arabii Saudyjskiej.”

Izrael „zalegalizuje placówki, domy zbudowane bezprawnie na prywatnej palestyńskiej ziemi”

Produkcja opium w Afganistanie wzrośnie o 61%: ONZ

„Produkcja opium w Afganistanie, która napędza rebelię Talibów, zwiększy się o blisko trzy czwarte ze względu na wzrost cen spowodowany ubiegłorocznym zniszczeniem upraw przez choroby.”

Polityka dwojga dzieci w indyjskim stanie Kerala, mająca wyhamować katastrofalny przyrost populacji, wywołuje gniew; nowe prawo zgodnie krytykują organizacje chrześcijańskie i muzułmańskie

„Komentarz: Religijne posłuszeństwo potrafi znaleźć usprawiedliwienie dla cierpienia dzieci. Będzie ono szlachetną ofiarą złożoną na ołtarzu urojonego dogmatu.”

Irak mówi, że poprosił o 5.000 amerykańskich instruktorów wojskowych, czeka na odpowiedź

„Muqtada al Sadr, lider wpływowego bloku, którego poparcie umożliwiło premierowi Maliki utworzyć rząd po ostatnich wyborach, zadbał o to, aby jego sprzeciw wobec amerykańskiej obecności w kraju był jednoznaczny – zamieścił deklarację na witrynie internetowej bloku. ‘Nie aprobuję dalszej obecności któregokolwiek z okupantów: żadnych wojsk, żadnych baz, żadnych instruktorów, żadnych ambasad, żadnej milicji (wynajętej) lub czegokolwiek amerykańskiego,’ napisał. ‘Gdyby któryś z moich palców był amerykański, odciąłbym go.’”

„Komentarz: Po nowym roku lojaliści al Sadra rozpoczną w Iraku polowanie na okupanta.”

Kenia próbuje powstrzymać przemoc, która przelewa się przez granicę z Somalią

Ze względu na strajki w rafineriach, Grecji może za 3 dni skończyć się paliwo; Stosy śmieci piętrzą się na ulicach Aten

„Urzędnicy państwowi zablokowali wejścia kilku ministerstw, nauczyciele i kadry służb miejskich opuściły swoje stanowiska, a kluczowa rafineria rozpoczęła protestacyjne wstrzymanie produkcji przed zapowiadanym na 19 października strajkiem generalnym. Pracownicy szpitali i strażnicy więzienni zastrajkują pod koniec tygodnia, a poborcy podatkowi i pracownicy banków planują akcję protestacyjną w przyszłym tygodniu – prawnicy ostrzegają, że się do nich przyłączą.”

Chiny i Wietnam podpisują porozumienie, które ma obniżyć temperaturę sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim

Włochy ściągają wojsko, aby chroniło statki przed piratami

„Włochy rozmieszczą siły zbrojne na statkach handlowych w celu zapewnienia ochrony przed atakami somalijskich piratów, poinformowały we wtorek źródła żeglugowe – dzień po kolejnym ataku na włoską jednostkę u wybrzeży pogrążonego w anarchii kraju Afryki wschodniej.”

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Okupacja Wall Street… rezydencje

„Organizacje społeczne i progresywne, które współpracują z ruchem ‘Okupacja Wall Street’ pomaszerowaly we wtorek do domów prezesa JP Morgan Chase (JPM, Fortune 500) Jamie Dimona, miliardera Davida Kocha, szefów funduszy hedgingowych, Johna Paulsona, Howarda Milsteina i prezydenta News Corp (NWSA, Fortune 500) Ruperta Murdocha.”

Okupacja Wall Street: 100 aresztowań podczas protestu w Bostonie – policja zażądała opuszczenia parku, uczestnicy nie posłuchali

Demonstranci „Okupacja D.C.” aresztowani po rozwinięciu banerów na budynku senatu

Demonstranci na Kapitolu, sześcioro aresztowanych

Sceny z protestów „Okupacja” (pokaz slajdów)

Maruti: Fabryka nadal okupowana przez strajkujących robotników (Indie)

„Maruti Suzuki India Ltd., największy pod względem sprzedaży krajowy producent samochodów, powiedział we wtorek, że fabryka w Manesar w stanie Haryana w północnych Indiach pozostaje wyłączona, ponieważ okupuję ją około 1500 pracowników.”

Egipcjanie atakują biura Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Kairze

Obawy przed skutkami kryzysu nuklearnego budzą masowy gniew (Japonia)

Kuwejt ostrzega strajkujących – niepokoje blokują kluczowy eksport ropy

„Kuwejt wystosował ostrzeżenie, że zatrudni pracowników z zewnątrz, aby stawić czoła fali pracowniczych niepokojów, której rozprzestrzenienie ma negatywny wpływ na krytyczny dla kraju eksport ropy naftowej. Oficjalna Agencja Informacyjna Kuwejtu poinformowała we wtorek, że powołany został specjalny zespół kryzysowy, który sięgnie po ‘wszelkie niezbędne środki’ w celu utrzymania pracy kluczowych gałęzi przemysłu, ze sprowadzeniem pracowników zagranicznych włącznie.”

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Turcja chce, aby gaz z Egiptu omijał Izrael

Ostre niedobory prądu w Uttar Pradesh spowodowane spadkami dostaw węgla (Indie)

Długie przerwy w dostawie elektryczności na obszarze Delhi nie ustają

Kryzys energetyczny uderzy Zachodni Bengal, elektrowniom kończy się gotówka na zakup węgla (Indie)

Niedobory paliwa podcinają skrzydła liniom lotniczym Rosji

Kryzysy energetyczne i zamieszki w Pakistanie – Analiza

Izraelska konsumpcja węgla w 2012 wzrośnie ze względu na niedobory gazu

Prezydent naftowego potentata Petrobras: Globalny popyt na ropę będzie rósł szybciej niż PKB

Cena węgla w Chinach wzrasta, ponieważ zapasy Qinhuangdao spadają o 25%

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Rząd British Columbia zamierza przycisnąć osoby uprawiające proceder recyklingu metali (Kanada)

„VANCOUVER – Złodzieje metalu wezmą wszystko, aby zarobić kilka dolarów w najbliższym skupie złomu – od przewodów telefonicznych i energetycznych, po pamiątkowe tablice i pokrywy otworów włazowych. (…) Rząd rozumie, że problem ma ogromne konsekwencje ekonomiczne, ale za nowym prawem stoi troska o bezpieczeństwo publiczne. ‘Za każdym razem, kiedy telefon pogotowia jest nieczynny z powodu kradzieży metalu, mamy świadomość, że musimy coś z tym zrobić.’”

ŻYWNOŚĆ

Wzrost braku bezpieczeństwa żywnościowego, stwierdza ONZ

„Ceny żywności odnotują znaczny wzrost, ze względu na ścisły związek rolnictwa z energią oraz ekstremalne zjawiska pogodowe, które stają się coraz powszechniejsze, ustalił raport ONZ.”

Cena masła orzechowego idzie w górę – gorące, suche lato zdewastowało uprawy orzechów

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Wschodzą meduzy

„Liczba meduz rośnie na całym świecie, głównie ze względu na nadmiar połowów, uważa ekspert Ferdinando Boero, profesor zoologii Uniwersytetu Salento we Włoszech. ‘Wciąż jesteśmy myśliwymi i zbieraczami – tak jak miało to miejsce na lądzie – nadmiar oceanicznych połowów tuńczyka, rekina, miecznika i innych naturalnych drapieżników meduz stworzył próżnię, którą teraz zwierzęta te wypełniają,’ powiedział Boero w wywiadzie dla ‘Underwater Times.’ Inne czynniki, które powodują pojawienie się większych populacji meduz to zmiana klimatu oraz stworzone przez ludzi alternatywy naturalnych ekosystemów. (…) ‘Jeżeli nie zajmiemy się tym problemem, wskaźniki sugerują, że wszystkie morza świata czeka galaretowata przyszłość,’ powiedział Boero.”

Wyciek ropy z tankowca u wybrzeży Nowej Zelandii to „największa katastrofa morska kraju”

„Minister środowiska Nick Smith powiedział, że wyciek ropy wzrósł pięciokrotnie w stosunku do pierwszych dni po osadzeniu jednostki – tylko dzisiaj z kadłuba wyciekło 390 ton ciężkiej nafty.”

Rak tarczycy w Czarnobylu

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

RSA odpowiedzialnością za włamanie obarcza dwa klany hakerów pracujące dla nieokreślonego rządu – skradziona zastała informacja na temat stosowanych przez firmę produktów autoryzujących SecurID

Użytkownicy BlackBerry nadal cierpią – firmie nie udaje się rozwiązać problemów technicznych

Obawiając się uszkodzenia centrum informacyjnego, Microsoft przeniósł dane po trzęsieniu ziemi w Japonii

JAPONIA

Import energii osłabi rachunek bieżący Japonii

„Nadwyżka na rachunku bieżącym Japonii spadła w sierpniu o ponad połowę ze względu na większe uzależnienie od importu kosztownej ropy i gazu – niezbędnych do utrzymania dostaw energii elektrycznej w ślad za katastrofą nuklearną w Fukushimie oraz rekordową wartością jena, która osłabia eksport.”

Edano wzywa Arabię ​​Saudyjską, aby ustabilizowała globalny rynek ropy naftowej

„Japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Yukio Edano spotkał się w poniedziałek w Rijadzie z ministrem ropy naftowej Arabii Saudyjskiej Alim al-Nuaimi, aby nakłonić kraj do kontynuowania pracy nad stabilizacją globalnego rynku ropy naftowej.”

Obywatele miejscowości położonych w pobliżu gór Fukushimy będą doświadczać ponownego skażenia podczas opadów deszczu

„Kryzys w elektrowni atomowej Fukushima Dai-ichi trwa – wśród mieszkańców prefektury Fukushima rosną obawy w związku z przeciągającą się i w wielu przypadkach daremną operacją odkażania nuklearnego.”

Antynuklearne demonstracje organizowane samodzielnie przez zwykłych obywateli

Narodowa kampania oszczędzania energii zmierza ku zimie

CHINY

Chińskie miasto łagodzi ograniczenia na rynku nieruchomości

„Foshan w prowincji Guangdong na południu Chin stało się we wtorek pierwszym miastem, które ogłosiło złagodzenie ograniczeń na rynku nieruchomości pośród rosnących obaw, że ten do niedawna ‘gorący’ sektor ma kłopoty.”

Chanos, menadżer funduszu hedgingowego, mówi, że stan chińskich banków „pogarsza się” – kupowanie akcji przez rząd niczego nie zmieni; Chanos dodał, że największy światowy producent rudy żelaza, brazylijski Vale SA, upadnie

WIELKA BRYTANIA

Przed rokiem 2015 jedną czwartą gospodarstw domowych dotknie energetyczne ubóstwo

Ubóstwo energetyczne może dotknąć milion szkockich domów

Gwałtowny wzrost ubóstwa w Wielkiej Brytanii, mówi Instytut Badań Fiskalnych

Komentarz: Mecze Premier League z udziałem futbolowych bożyszcz wciąż są transmitowane. Ramówka telewizyjna uspokaja niezmienną sekwencją teleturniej-serial-inforozrywka-talkshow. W sklepach nowy, jeszcze bardziej płaski i-Phone. Na londyńskim Oxfrod Circus zaczyna się przedświąteczna krzątanina. Tymczasem za fasadą pozorów normalności zegar na Wyspach Brytyjskich cofa się do czasów wiktoriańskich.”

USA

Apel do Kongresu o utrzymanie finansowej pomocy w sezonie grzewczym

„Organizacja północno-wschodnich stanów i urzędnicy z Connecticut wywarli w piątek presję na Kongresie, aby sfinansował program federalnej pomocy w ogrzewaniu domów, przynajmniej w takim samym zakresie, jak w roku ubiegłym – w przeciwnym razie konsekwencje uchwalonych cięć będą straszne.”

Skąpe zaopatrzenie w olej opałowy przed zbliżającą się zimą, ceny idą w górę

„Zwiększa się presja na rynek oleju opałowego w USA, w górę idą kontrakty terminowe – uszczuplone zasoby są punktowane możliwą utratą zdolności rafinowania na amerykańskim wybrzeżu Atlantyku, wynoszącą 690.000 baryłek dziennie.”

Roubini Global Economics, firma doradzająca inwestorom na całym świecie, należąca do słynnego Dr Zagłady (ma na swoim koncie trafne prognozy ekonomiczne) podobno traci miliony i jest na sprzedaż

Senat uchwala ustawę 63-35 dotyczącą chińskiej waluty; pozwoli firmom na narzucanie ceł, aby zrekompensować wysoki kurs chińskiego juana

„Komentarz Geralda Celente z Trends Research Institute: Historia się powtarza. Trwają wojny walutowe. Po nich rozpoczną się wojny towarowe. Następnie włodarze wzbudzą strach i patriotyczną histerię społeczeństwa przy pomocy sprowokowanego incydentu o charakterze międzynarodowym (atak terrorystyczny, atak cybernetyczny etc.), co spacyfikuje rewolucyjne nastroje i odwróci uwagę od systemowego upadku. A potem zabiorą nas na wojnę światową.”

Miliony stracą zasiłek dla bezrobotnych, jeśli Kongres nie podejmie stosownych działań

10.000 osób straci pracę na Wall Street w roku 2012

Poniedziałek, 10 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Bank Dexia dostaje ogromny rządowy pakiet pomocowy

„Francja, Belgia i Luksemburg udzielą pomocy finansowej bankowi Dexia, aby zapobiec jego bankructwu. (…) Dexia prosi o pomoc już drugi raz od trzech lat (…) W 2008 roku zachwiana płynność finansowa instytucji (czyli de facto niewypłacalność banku, przyp. tlłum.) doprowadziła do spadku cen akcji. Rządy Belgii, Francji i Luksemburga wyłożyły wówczas 6,4 miliarda euro, żeby instytucja mogła utrzymać się na powierzchni.”

Egipt może być zmuszony do pozyskania pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego

„Kraj zmagający się religijną przemocą, pracowniczymi strajkami i największymi kosztami obsługi zadłużenia od 2008, może być zmuszony poprosić MFW o pożyczkę 3 mld dolarów.”

Duński kryzys bankowy zabija biznes – perspektywa poprawy blednie

„Kryzys bankowy w Danii ma negatywny wpływ na poprawę gospodarczą, ponieważ firmy mają problem ze znalezieniem kredytodawców gotowych udzielić niezbędnych pożyczek, ostrzegła Konfederacja Duńskiego Przemysłu.”

Akcje Dexii wracają na giełdę, idą w dół

Bank Centralny Portugalii ostrzega przed niewypełnieniem założeń redukcji deficytu i recesją; stopa zwrotu z greckich obligacji 1-rocznych osiąga 150%

Berlin, Paryż obiecują nowy plan kryzysowy – globalna presja rośnie

Szczyt euro odłożony, porozumienie okazuje się być nieuchwytne

Rosja prowadzi rozmowy na temat zakupu państwowego długu Hiszpanii

Dexia nie jest odosobnionym problemem; Katar nie jest zbawcą na białym rumaku; Na ile czasu wystarczy fundusz Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego (EFSF)?

„Francja chce wykorzystać EFSF natychmiast, żeby spłacić długi banków – czyli rzucić dolary podatników posiadaczom obligacji, którzy powinni zostać ukarani za podjęcie błędnych decyzji inwestycyjnych. Poza tym EFSF jest ograniczony do 440 mld euro i jeżeli górą będzie Sarkozy, fundusz zostanie wyczerpany błyskawicznie – po spłaceniu zobowiązań banków pojawi się konieczność udzielenia pożyczek Hiszpanii i Portugalii, kiedy zbankrutuje Grecja.”

Erste Group ujawnia oszałamiającą sensację: Raport o miliardach utopionych w nieujawnianych wcześniej, toksycznych swapach ryzyka kredytowego; Kto jest następny? Ile takich ‘niespodzianek’ pozostało?

Ceny szwajcarskich domów gwałtownie rosną – niskie stopy procentowe grożą napompowaniem bańki nieruchomości

Oman rozkazuje bankom, aby unikały „toksycznego zadłużenia Europy”

Uratowanie europejskich banków nie wystarczy

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Analiza: Rozbudowa militarna Chin – na jakim jest etapie?

„Mimo iż stopień wyrafinowania Ludowej Armii Wyzwolenia Chin wykroczył poza prognozy obrony USA, w Pentagonie uznaje się, że jej konwencjonalne możliwości wciąż raczkują.”

Premier Iraku mówi, że amerykańscy instruktorzy wojskowi mogą pozostać w kraju

13 chińskich marynarzy zabitych na Mekongu

„Trzynastu chińskich marynarzy zostało zabitych przez osoby podejrzane o handel narkotykami – porwały one na Mekongu statki ofiar.”

Amerykańscy urzędnicy: Libia najprawdopodobniej straciła pociski przeciwlotnicze

„Przenośne pociski przeciwlotnicze mogły zostać przemycone poza granice Libii w chwili, kiedy Stany Zjednoczone spieszą z pomocą w ustaleniu liczebnego stanu oraz lokalizacji tysięcy sztuk broni zgromadzonej przez reżim Muammara Kadafiego.”

Analitycy Rand Corporation badają potencjalne konflikty USA-Chiny

Włoski statek zaatakowany przez piratów u wybrzeży Somalii

Stolica Iraku wstrząsana zabójczymi eksplozjami; co najmniej 9 osób nie żyje, 20 odniosło rany

Nie słyszymy o największych problemach w Pakistanie

• Chroniczne, potężne niedobory elektryczności

• Nieustające, niszczycielskie powodzie

• Ataki na mniejszości religijne

• Nadchodzący kryzys fiskalny

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Drugi dzień protestu przed Bankiem Centralnym (Irlandia)

Protest greckich kontrolerów ruchu powietrznego opóźnia świąteczne loty

Protesty „Okupacja Waszyngtonu” maszerują drugi tydzień

Demonstranci „Okupacja Iowy” aresztowani – nie mieli pozwolenia na rozbicie obozu na terenie należącym do stanu

„Okupacja Wall Street” szaleje na całym świecie

Prezes Coal India, największego producenta węgla na świecie: Wszyscy pracownicy strajkują

Studenci w Chile planują nowe protesty

„Chilijscy studenci domagający się reformy systemu edukacji, ogłosili nowy strajk generalny po załamaniu się rozmów z rządem. Dołączą do nich związki zawodowe.”

Starcia wzbudzają gniew wśród egipskich chrześcijan

„Komentarz: Schemat jest wszędzie ten sam. Wiele zróżnicowanych pod względem religijnym / etnicznym krajów, które wpadły już w gospodarczą spiralę śmierci, pogrąża się w sekciarskiej przemocy. Mniejszości stają się celem. W Egipcie są nimi akurat Koptowie.”

Robotnicze zamieszki ogarniają Maruti Suzuki – strajk i przemoc w fabrykach największego producenta aut w Indiach

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Elektropaliwa są prawdopodobnym substytutem ropy, a ich powstanie nie wymaga milionów lat

„Komentarz: Podobnie jak w przypadku wielu innych pomysłów, wykorzystanie elektropaliw na dużą skalę, aby zasilić cywilizację przemysłową, będzie najzwyczajniej niemożliwe.”

Seul robi postępy w materii umów naftowych, gazowych

„Korea Południowa podpisała umowę z Teheranem, aby uzyskać pomoc w budowie ropociągu z Morza Kaspijskiego do Zatoki Omanu, poinformował przedstawiciel irańskiego rządu.”

Bułgarzy protestują przeciwko planom wydobycia gazu łupkowego

Amine Bouchentouf: Przybrzeżne wydobycie ropy kluczowe dla przyszłego zaopatrzenia

„Komentarz: W artykule mówi się m.in. o ‘uwolnieniu rezerw zalegających na dnie oceanów,’ o ‘ogromnych rezerwach ropy w Zatoce Meksykańskiej’ etc. Ameryka była kiedyś największym producentem ropy na świecie. Odkąd przekroczyła szczyt wydobycia w latach 70-ych nastąpił stromy spadek produkcji. Nie zmieniły tego zasoby odkryte w Zatoce Meksykańskiej i innych miejscach, nie odwróciły tego procesu technologiczne usprawnienia. Dzisiaj USA produkuje zaledwie 8% światowego zaopatrzenia. Największe rezerwuary ropy zostały już odkryte. Kiedy słyszymy o nowych, zasobnych na rzekome miliardy baryłek, pamiętajmy, że globalnie zużywa się dziennie około 90 milionów baryłek. Chiny, Indie, a teraz także i zdruzgotana Japonia, potrzebują coraz więcej. A my nie jesteśmy już w stanie podnieść produkcji ponad globalny szczyt osiągnięty w 2006 roku. Rozpoczyna się jazda w dół. I nic już tego nie zmieni. Nawet szykująca się batalia o ostatnie naftowe ochłapy w Arktyce.”

„OPEC prawdopodobnie nie podwyższy poziomu produkcji ropy”

Szczyt wydobycia srebra

„Świat zbliża się do szczytu wydobycia srebra. Nie nastąpi to ze względu na jego brak, ale z uwagi na szczyt wydobycia światowych surowców energetycznych, spadek jakości rudy, globalną depresję gospodarczą i spadający współczynnik EROI (zwrot energii wobec energii zainwestowanej).”

Przerwy w dostawie prądu pogrążają w chaosie Izby Rozliczeniowe (Etiopia)

Przerwy w dostawie prądu w drugim co do wielkości mieście Rosji

Niedobory elektryczności uderzają w stolicę, słabną w niedzielę wieczorem (Indie)

„Rozległe obszary Delhi doświadczyły w weekend przerw w dostawie prądu na skutek niedoborów elektryczności spowodowanych spadkiem produkcji w elektrowniach stolicy. Długie i niezaplanowane wyłączenia nękały szczególnie południowe i wschodnie części Delhi.”

Zbliża się zaciemnienie – PHCN wyłącza tymczasowo pięć elektrowni (Nigeria)

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Ważący ponad 300 kg pelikan z brązu skradziony z parku miejskiego (USA)

„Komentarz: Spostrzegawczy czytelnicy zapewne pamiętają, że zaledwie dwa dni temu w Pensylwanii skradziony został… most.”

ŻYWNOŚĆ

Zaopatrzenie żywnościowe USA zagrożone (MSNBC)

„Po 11 września 2001 roku służby były tak zajęte udaremnieniem kolejnego ataku terrorystycznego, że nie dostrzegły eksplozji szkodników, która zagraża teraz zaopatrzeniu żywnościowemu. Setki rolnych naukowców, odpowiedzialnych za zatrzymywanie inwazyjnych gatunków na granicy kraju, zostało oddelegowanych do obowiązków antyterrorystycznych w nowo utworzonym Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego – efektem tego posunięcia są straty miliardów dolarów spowodowane zniszczonymi uprawami.”

Brazylijskie cukrownie kończą sezon najszybciej od 12 lat

„Cukrownie w brazylijskim stanie Sao Paulo, odpowiedzialne za ponad połowę krajowej produkcji trzciny cukrowej, rozpoczęły pod koniec września procedurę sezonowego zamykania zakładów – najwcześniej od 12 lat, z powodu mniejszych zbiorów.”

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Niedomagająca gospodarka Grecji odbija się na zdrowiu obywateli

„Grecki kryzys zadłużenia uderza z impetem w zdrowie narodu – wzrasta liczba samobójstw, coraz więcej osób sięga po narkotyki i praktykuje prostytucję, rosną wskaźniki zakażeń HIV, poinformowali w niedzielę lekarze.”

Tajlandia wzmacnia wały w Bangkoku – wody powodziowe osiągnąją poziom kryzysowy

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Pakistańska kolei w obliczu problemów: Opóźnienia wyjazdów, przyjazdów zniechęcają pasażerów

„Komentarz: System kolei Pakistanu obsługuje mniej pociągów i jest w rozsypce.”

Weto gubernatora Kalifornii pozwala na przeszukiwanie telefonów komórkowych bez nakazu

Agencja Zaawansowanych Badań Obronnych (DARPA) wykorzystuje pracę 93 zespołów eksperckich, aby opracować nowe samoloty bezzałogowe (UAV) typu „przycupnij i obserwuj”

„Ich zastosowanie będzie wykraczać poza misje wojskowe; będą demonstrować większą autonomię i automatyzm, a także tryby przejściowe (‘unikaj przeszkód’, ‘podążaj za mną’, ‘wspieraj operacje w ruchu’) i zdolność rozpoznawania twarzy i zachowań z 30 metrów.”

Użytkownicy BlackBerry na całym świecie tracą dostęp do swojej elektronicznej poczty

Departament Bezpieczeństwa Krajowego przekazuje środki na badania, których celem jest znalezienie nowych sposobów mających skłonić opinię publiczną do zaakceptowania policyjnego państwa – w informacji prasowej nazywa się to ‘zarządzaniem tożsamością’

„Badania będą prowadzone przez Uniwersytet Loughborough w Anglii oraz Narodowe Laboratorium Pacific Northwest w USA. W informacji przekazanej prasie czytamy: ‘Skanowanie tęczówki i całego ciała, identyfikacja twarzy i głosu stały się powszechnymi praktykami. Jednakże innowacje takie jak implanty, skany zapachowe, internetowe hasła ‘przedmiotowe’ i zdalne udostępnianie tożsamości są już na horyzoncie. Nie jest jasne, czy i dlaczego obywatele zaakceptują lub odrzucą te innowacje. ‘Celem projektu jest uzyskanie lepszego zrozumienia takich obaw i apetytów; zrozumienie sposobu, w jaki obywatele zareagują na nowe technologie zarządzania tożsamością, powiązane usługi i praktyki. Ma to służyć promocji godnych zaufania i przyjemnych procesów weryfikacji tożsamości,’ powiedziała profesor Liesbet Van Zoonen, która poprowadzi badania w Wielkiej Brytanii.”

Mitsubishi Heavy podobno stało się celem 50 komputerowych wirusów

JAPONIA

Trzęsienie ziemi o sile 5,6 zakołysało północno-wschodnią Japonią: NHK

Japonia szuka nowego źródła zaopatrzenia w ryż

„Konsumenci obawiają się, że krajowe zbiory mogą być skażone materiałami radioaktywnymi.”

Kraje arabskie zapewniły w sierpniu 74% całkowitego, japońskiego importu ropy

CHINY

Chiny nie chcą być gorsze – ogłaszają pakiet pomocowy dla własnych banków i giełdy; Pekin wykupi udziały w bankach i zadba o odbudowę zaufania do akcji krajowych przedsiębiorstw

Raport specjalny: Nagromadzenie zadłużenia Chin zwiększa ryzyko twardego lądowania (Reuters)

Gospodarka galopuje, obywatele Chin pozostają z tyłu (New York Times)

„System ekonomiczny faworyzuje państwowe banki i przedsiębiorstwa kosztem pracowników, rząd sztucznie utrzymuje oprocentowanie kont oszczędnościowych na tak niskim poziomie, że nie nadąża ono za rosnącą inflacją. Do tego dochodzą inne czynniki, w których swoją rolę odgrywa rząd – niskie uposażenia i rosnące gwałtownie ceny domów.”

Populacja miejska Chin osiągnie 800 mln przed rokiem 2020 r.: raport

WIELKA BRYTANIA

Wiek wyborczy spadnie w Szkocji do 16 lat

„Wiek uprawniający do głosowania w Szkocji zostanie obniżony do 16 lat w związku z planem zmaksymalizowania nacjonalistycznego wsparcia dla odłączenia kraju od Wielkiej Brytanii.”

Pracownicy sektora publicznego wezmą udział w głosowaniu, które zadecyduje o strajku – akcja protestacyjna milionów pracowników miałaby się odbyć 30 listopada

Liczba utraconych miejsc pracy w sektorze publicznym „wyższa niż przewidywano”

„Obecne tempo utraty miejsc pracy w sektorze publicznym jest znacznie większe od oficjalnych prognoz i sugeruje, iż całkowita liczba będzie o 50% wyższa od przewidywanej, mówią analitycy.”

Agencja ds Poważnej Zorganizowanej Przestępczości prowadzi na terenie całej Walii dochodzenie w sprawie przymusowej pracy

„Fabryki, gospodarstwa i hotele prawdopodobnie zmuszają setki osób na terenie całej Walii do pracy wbrew ich woli.”

Generał: Wielka Brytania nie opuści Afganistanu w 2015 roku

Zimowy kryzys paliwa opałowego w drodze

USA

Epidemia bezrobocia w USA maskowana przez rządowe machinacje statystyczne (materiał filmowy RT)

„W swoich statystykach rząd nie liczy osób pracujących na pół etatu i poszukujących pracy w pełnym wymiarze godzin. Osoby będące bez zatrudnienia dłużej niż 6 miesięcy nie są uwzględniane. Stale zmieniająca się definicja ‚bezrobotnego’ pozwala ukryć rzeczywistą skalę kryzysu. Jest to zabieg propagandowy pozwalający na zachowanie status quo do momentu, aż nastąpi całkowite załamanie społeczne.”

Ekonomista Michael Hudson: System finansowy jest popsuty i skorumpowany. Wielkie banki to przestępcze gangi. Obama wspiera dekryminalizację oszustwa i nie stworzy miejsc pracy – obniży płace o 30%

PKB: Konsument jest kluczem i drepcze w miejscu

Detroit i tamtejszy przemysł samochodowy znowu w ruchu

„Komentarz: Przypomnę kilka faktów na temat Detroit: 50% bezrobocie, 60 tysięcy opuszczonych budynków, rozkład systemu edukacji (połowa szkół została zamknięta), powszechna rozbiórka i degradacja infrastruktury, gwałtowny wzrost przestępczości… W rzeczywistości koła już zdążyły odpaść, nie tylko w Detroit.”

Fundusze hedgingowe mają najgorszy kwartał od 2008 r.

Poprawa korporacyjnych zysków w USA więdnie

Dow rośnie o 330 punktów

Oto dlaczego 10% skok na giełdzie nie sygnalizuje zmiany sytuacji, będzie krótkotrwały

Kierowcy uiszczają większe opłaty za korzystanie z dróg, mostów

Kwartalne przychody podatkowe w Kalifornii poniżej prognoz

Więcej miejsc pracy na Wall Street zagrożonych (materiał filmowy CNN Money)

Z sali konferencyjnej do kurnika; bohaterką reportażu jest pani, która niedawno pracowała dla wydobywczej korporacji, a teraz hoduje kurczęta… w szkolnym autobusie (materiał filmowy CNN Money)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.