Tygodniowy przegląd wiadomości ze świata: 3-9.10

1. Przegląd wiadomości z tygodnia ubiegłego można znaleźć tutaj

2. Katastrofa nuklearna w Fukushimie – informacje znajdują się  tutaj. W ostatnich aktualizacjach z dnia 11.10 m.in:

NEW SCIENTIST: Jod, cez, pluton z Fukushimy miały ulec szybkiemu rozproszeniu w Oceanie Spokojnym. Tymczasem ich koncentracje pozostają na wysokim poziomie. Skażona woda prawdopodobnie nadal wycieka z elektrowni atomowej, a prądy przechwytują materiały promieniotwórcze.

MAINICHI DAILY NEWS: Kolejne stopienie reaktorów w Fukushimie jest możliwe, jeżeli chłodzenie zostanie zatrzymane na 38 godzin.

AKIO KOYAMA, profesor Instytutu Badań nad Reaktorami Uniwersytetu w Kioto: „Po trzech miesiącach dekontaminacji ulic skażonych cezem zgromadzonych zostało 4700 beczek odpadów radioaktywnych. Uważa się, ze gęstość radiacji wody po dekontaminacji wynosi maksymalnie 10 miliardów bekereli na litr, ale jeśli zagęszczona jest do postaci skażonego osadu ściekowego i zeolitów, jej gęstość czasem zwiększa się o 10.000 razy [100 bilionów Bq/l]. Z gęstością tą nie poradzą sobie konwencjonalne systemy.”

KYODO NEWS: Wysokie dawki cezu – poziom  ewakuacji w Czarnobylu – znaleziono w dzielnicy miasta Fukushima, 60 km od stopionych reaktorów.

TOMOYA YAMAUCHI, profesor Uniwersytetu Kobe: „Promieniowanie koncentruje się na powierzchni. 23 mikrosiwerty na godzinę zostały wykryte w przydrożnym odpływie, daleko od stopionych reaktorów. Jedynym sposobem na dekontaminację byłoby fizyczne usunięcie wszystkich konstrukcji betonowych – domów, ogrodzeń, chodników itp.”

PRACOWNIK FUKUSHIMY: „Radiacja rozprzestrzeni się raz jeszcze wiosną. Teraz wiadomo, że większa część chmury radioaktywnej osiadła na drzewach lub w glebie na terenie gór, gdzie o ‘odkażaniu’ nie może być mowy. Radioaktywny pyłek poderwie się i zostanie zaniesiony raz jeszcze na południe, do Tokio.

3. Tygodniowy przegląd wiadomości ze świata – aktualizowany (w miarę możliwości) codziennie:

Niedziela, 9 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Merkel, Sarkozy mówią, że porozumienie w sprawie stabilizacji strefy euro jest blisko

Pierwsze dwa ‘testy warunków skrajnych’, którym poddano banki mogły być sfałszowane, ale teraz jesteśmy gotowi, aby poznać prawdę… dzięki kolejnemu ‘testowi warunków skrajnych’

Francja, Belgia gotowe, aby sfinalizować podział i częściową nacjonalizację banku Dexia, którego ryzyko kredytowe opiewa na kwotę 700 miliardów dolarów

Belgia znacjonalizuje część Dexii

Grecja musi ogłosić niewypłacalność, mówi były premier Sir John Major

„Komentarz: Ale jest w błędzie, jeśli sądzi, że doprowadzi to do zakończenia kryzysu.”

Słowacja wyjaśnia, dlaczego składa weto wobec zwiększenia funduszu Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego (EFSF)

„Największym zagrożeniem dla euro jest sam fundusz. Jest to kolejna próba wykorzystania nowego długu do rozwiązania problemu zadłużenia.”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Irański niszczyciel „Jamaran” zmierza do Zatoki Adeńskiej

„Podczas ceremonii admirał Sayyari określił ‘Jamarana’ mianem symbolu irańskiej siły militarnej oraz naukowych i przemysłowych możliwości. Według admirała, niszczyciel niesie krajom regionu i świata ‘przesłanie pokoju i przyjaźni.’”

Irański wywiad ostrzega, że w najbliższych miesiącach w kraju może wybuchnąć przemoc i zapanować absolutny chaos

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Greccy pracownicy sektora energetycznego grożą strajkiem przeciwko cięciom płac

25 osób ponosi śmierć w starciach policji z Egipcjanami z chrześcijańskiej sekty Koptów

Demonstranci z Wall Street nie mieszczą się już na dolnym Manhattanie, planują rozszerzyć swoją obecność w Nowym Jorku

„Komentarz: Protest ‘Okupacja Wall Street’ jest już obecny w około 1000 miast i miasteczek USA. Pojawia się już na Starym Kontynencie. Wiele wskazuje na to, że jesteśmy świadkami początku spóźnionego o kilka dekad (lata 80-te, czas prezydentury korporacyjnego pachołka Ronalda Reagana, były tym właściwym momentem), ale potrzebnego światowego powstania przeciwko korporacyjno-finansowej oligarchii, reprezentującej samobójczy model gospodarki nieskończonego wzrostu – wspierany przez wszystkich polityków, bez względu na ideologiczne ‘wyznanie’. Stary paradygmat / cywilizacja przemysłowa znajduje się w swojej agonalnej fazie. I właśnie teraz staje się najbardziej niebezpieczna. Ruch ‘Okupacja…’ nie ma lidera. Uczestnicy, mimo wielu dotychczasowych prowokacji, nie odpowiedzieli przemocą na brutalność policji. Zasługują na najwyższe uznanie. Służby ‘porządkowe’ wiedzą jak mają się zachowywać w czasie rozruchów. W obliczu pokojowego protestu są bezradne. Oczywiście, ten stan nie potrwa długo. Konfrontacja jest nieunikniona. Nadszedł moment, aby opowiedzieć się po jednej ze stron historii.”

Więcej osób aresztowanych podczas trwającego tydzień protestu „Okupacja Seattle”

„Okupacja Charlotte” protestuje przeciwko Bank of America

Protesty przeciwko Bankowi Centralnemu nie ustają (Irlandia)

Zamieszki i przemoc w Damaszku (Syria)

Demonstranci szturmują ambasadę Syrii w Niemczech

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Szykujcie się na niedobory prądu – elektrowniom brakuje węgla i wody (Indie)

PHCN zamknie pięć elektrowni ze względu na niedobory gazu (Nigeria)

„Perspektywa ogólnokrajowego zaciemnienia staje się coraz bardziej realna, ponieważ Power Holding Company (PHCN) zagroziło wczoraj zamknięciem pięciu elektrowni. Groźba jest następstwem redukcji dostaw gazu przez Shell Petroleum Development Company (SPDC).”

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Twitter znika na godzinę

„Shawn White, wiceprezydent operacyjny Keynote Systems, firmy monitorującej internet i usługi telefonii komórkowej, określił to mianem ‘poważnej sytuacji.’”

Oprogramowanie niemieckiego rządu może szpiegować obywateli

„Grupa hakerów twierdzi, że rząd Niemiec stworzył trojana, który może potajemnie szpiegować użytkowników sieci. Pozyskany i przeanalizowany program, który ma służyć do ‘legalnego przechwytywania’ – podsłuchiwania internetowych rozmów telefonicznych w ramach zgodnego z prawem podsłuchu – posiada możliwości daleko wykraczające poza granice legalności. Może rejestrować uderzenia w klawiaturę, uruchamiać sieciowe kamery, monitorować czynności użytkowników oraz przesyłać góry danych urzędnikom.”

JAPONIA

Fukushima rozpoczyna badania tarczycy u dzieci

Japonia zwiększy zapasy ropy, aby przygotować się do ewentualnych katastrof

Rząd tworzy specjalny oddział zapobiegania atakom cybernetycznym

Liczba ostryg złowionych w Tohoku odnotowuje drastyczny spadek / W stosunku do lat minionych połowy są niższe o 10%; zbiory wakame spotyka ten sam los

Trwają prace nad paktem ubezpieczeń społecznych z Chinami: obopólne porozumienie w sprawie podwójnego opodatkowania i innych niedogodności, które obciążają Japończyków pracujących w Chinach oraz ich pracodawców

„Komentarz z Japonii: To porozumienie nie ma przyszłości.”

Zdjęcie dnia: Radioaktywne ruiny cywilizacji przemysłowej

CHINY

Ceny mieszkań, paliwa spadają

„Komentarz: Kiedy cen paliw spadają, ludzie po prostu zwiększają ich zużycie.”

Czy Pekin jest gotowy na spadek cen nieruchomości?

WIELKA BRYTANIA

Kolejna runda ‘ilościowego rozluźnienia’ (czyli ‘drukowania’ wirtualnych funtów) jest „możliwa”

Tysiące ludzi zaprotestują przed parlamentem przeciwko reformom służby zdrowia

Ruch „Okupacja Wall Street” rozprzestrzenia się po drugiej stronie Atlantyku – 15 października ruszy „Okupacja Londynu”

USA

Hrabstwo Clark może wrócić do żwirowych dróg

„Czy możecie sobie wyobrazić powrót do dróg utwardzonych żwirem? Właśnie o tym mówią urzędnicy w hrabstwie Clark w środkowo-zachodniej części stanu Wisconsin. Komisarz autostrad Randy Anderson mówi, że nie ma już wystarczająco dużo pieniędzy, aby prowadzić naprawy 300 mil utwardzonych dróg hrabstwa.”

Kalkulator emerytalny może cię okłamywać

Wysoki rachunek za korporacyjny audyt? Uważaj, nadchodzą kłopoty

„Podwyższone opłaty audytowe mogą być czerwoną flagą zapowiadającą kłopoty – taką konkluzję przyniosły trzy ostatnie akademickie analizy, które ostrzegają, że wysoki rachunek za kontrolę ksiąg może być zwiastunem oszustwa w przedsiębiorstwie, spadku cen akcji, obniżenia oceny zdolności kredytowej.”

„Super-komisja” do spraw deficytu szamocze się, a zegar tyka

„Po tygodniach tajnych spotkań, nie wygląda na to, aby 12-osobowy panel zobowiązany do redukcji deficytu – w ramach ubiegłorocznego, letniego porozumienia w sprawie zadłużenia i budżetu – był teraz bliżej przełomu niż miesiąc temu, podczas inauguracji rozmów.”

Niski poziom wody zatrzymuje elektrownię atomową Seabrook

Liczba wolnych lokali sklepowych w regionalnych galeriach USA najwyższa od 10 lat

Rozległa awaria zasilania ogarnia w sobotę dziewięć miejscowości hrabstwa Douglas

Inwestorzy tracą resztki nadziei

Sprintowi – dostawcy usług internetowych z listy Fortune 500 – kończą się pieniądze

Sobota, 8 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Wykres tygodnia: Europejskie banki komercyjne deponują 1,3 bln dolarów w Europejskim Banku Centralnym i Rezerwie Federalnej – dwóch ostatnich filarach „stabilności”

Greckie ‘oszczędności fiskalne’ rodzą nowe pokolenie bezdomnych

Wielka niewiadoma rynku: Co tak NAPRAWDĘ dzieje się w gospodarkach Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA? Interwencje walutowe, inflacja, zagrożenia geopolityczne

Ukrywanie złota we wszystkich nietypowych miejscach

„Sugestia inwestora z Wisconsin: wykop dwumetrowy dół, włóż złoto i srebro do fragmentu rury PCV, szczelnie ją zatknij i zakop.”

Słowacja – „najsłabsze ogniwo” – przygotowuje się do pochowania euro; rządząca partia kraju nie wesprze reorganizacji mechanizmu bailoutowego

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Podczas wizyty na Zakaukaziu Sarkozy ostrzega Rosję przed „rzucaniem gróźb” pod adresem Gruzji

Piraci kosztują przemysł transportu morskiego 9 miliardów dolarów, mimo przedsięwziętych środków bezpieczeństwa

Iran mówi Turcji: zmieńcie taktykę albo spodziewajcie się kłopotów

„Kluczowy doradca najwyższego przywódcy Iranu powiedział w sobotę, że Turcja musi radykalnie przemyśleć swoją politykę wobec Syrii, tarczy antyrakietowej NATO i wspierania muzułmańskiego sekularyzmu w świecie arabskim – w przeciwnym razie stanie w obliczu kłopotów, które zgotują jej obywatele i sąsiedzi.”

Brytyjska policja założy bazę polowania na piratów na Seszelach

„Ministrowie planują wysłać oficerów z Agencji ds. Poważnej i Zorganizowanej Przestępczości, aby obsadzić nową sekcję na Oceanie Indyjskim, wyznaczoną do polowania na finansistów piratów, którzy zapewniają gangom gotówkę ‘na rozruch’ w zamian za lwią część wpływów z okupu.”

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Protesty w Waszyngtonie: Raporty o incydencie z użyciem gazu pieprzowego w Muzeum Przestrzeni Powietrznej i Kosmosu

Protestujący pod szyldem „Okupacja Wall Street” zyskują coraz większe wsparcie

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Dwa ładunki oleju pędnego Arabii Saudyjskiej zostają sprzedane po wysokich cenach przy kurczącym się zaopatrzeniu

„Dwa ładunki oleju pędnego Arabii Saudyjskiej, oba z październikowego załadunku, zostały sprzedane po wysokiej cenie po raz drugi w ciągu tygodnia – dostawy ładunków ze specyfikacją są mocno ograniczone, poinformowali w piątek handlowcy.”

Rafinerie Rosji mogą zostać zamknięte ze względu na podwyżkę cła na paliwa – LUKOIL

„Ponad 600.000 baryłek dziennie rosyjskiej zdolności rafinowania nie przetrwa kolejnego etapu reformy eksportowych ceł na produkty naftowe – ustalonej na rok 2015 – jeśli nie nastąpi modernizacja, powiedział późnym wieczorem w czwartek drugi największy producent ropy naftowej. To około 13% zdolności rafinacji w Rosji, największym na świecie producencie nafty.”

Spragniony Teksas narzuca limit na wykorzystanie wody do szczelinowania horyzontalnego szybów gazu łupkowego

Branża hotelarska Tanzanii szykuje się na dalsze racjonowanie energii elektrycznej

Ministerstwo Energii Chile: Poziom wody w niektórych rezerwuarach jest niepokojący

„Z uwagi na to, że przedłużająca się susza poważnie obniża poziom w rezerwuarach wody, rząd podjął w sierpniu decyzję o wydłużeniu do kwietnia 2012 r. środków racjonowania wody w centralnej sieci energetycznej, wprowadzonych kilka miesięcy temu. Środki te obejmują zmniejszenie dostępnego napięcia od 5% do 10% oraz ograniczenie produkcji energii wodnej.”

Dostawy energii elektrycznej do niektórych regionów odcięte pod osłoną nocy (Tadżykistan)

Saudyjczycy nie widzą powodu, aby zwiększyć wydobycie ropy naftowej

Iran przyspiesza rozwój pola roponośnego / gazowego w Zatoce Perskiej

OPEC rozważa zwołanie nadzwyczajnego zebrania, jeżeli ceny ropy odnotują dalsze spadki: Iran

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Cały, 15-metrowy most skradziony w Pensylwanii

ŻYWNOŚĆ

Dzięki FDA (Agencji ds. Żywności i Leków) naprawdę nie masz pojęcia, co się znajduje w tym, co jesz – 60/70% przetworzonej żywności zawiera organizmy modyfikowane genetycznie, ale w odróżnieniu od 50 innych krajów, nie ma tu obowiązku jej oznaczania (USA)

Czy niebawem będziemy świadkami dalszego rozprzestrzenienia inflacji w przemyśle spożywczym?

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Powodzie w Tajlandii osiągają stan kryzysowy, mogą zagrozić Bangkokowi

Globalna przyszłość rekinów pozostaje niewiadomą

„Rocznie zabijane są 73 miliony rekinów, aby utrzymać międzynarodowy handel płetwami. W rezultacie jednej trzeciej gatunków rekina zagraża wyginięcie.”

„Komentarz: W kulturze masowej utrwalony został wizerunek rekina-mordercy ludzi. W atakach tych ‘bestii’ ginie rokrocznie… około 10 osób. Tylko 12 spośród 354 gatunków rekina może zostać sprowokowanych do zaatakowania człowieka. Zabijamy dzięsiatki milionów rekinów rocznie, aby produkować m.in. pseudo-afrodyzjaki i biżuterię. Odcinamy im płetwy i wypuszczamy z powrotem do oceanu… Te niesamowite zwierzęta od 450 mln lat są służbą sanitarną oceanów – to właśnie od nich zależy zdrowie tych akwenów.”

Amerykańskie mokradła zanikają

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA rusza z programem „pre-crime”, który ma przewidywać, czy dana osoba popełni przestępstwo

„Brzmi to trochę jak film ‘Raport mniejszości’ z Tomem Cruisem. Różnica polega na tym, że w odróżnieniu od autora literackiego pierwowzoru, Philipa K. Dicka, który wykorzystał koncepcję medium przewidującego zbrodnie, Departament Bezpieczeństwa stawia na algorytmy: buduje ‘prototypowy system monitoringu,’ który wykorzysta czynniki takie jak rasa, płeć, oddech, tętno, aby ‘wykryć wskazówki świadczące o złych zamiarach.’”

JAPONIA

TEPCO używa napromieniowanej wody do spryskiwania reaktorów Fukushimy – zbiorniki ze skażoną wodą są bliskie przepełnienia

Premier Noda mówi, że budżet przeznaczony na promocję energetyki jądrowej zostanie włączony w koszty usuwania skażenia oraz wypłaty odszkodowań

Narodowa spółdzielnia rybołóstwa zakazuje połowu sajry w pasie 100 km od elektrowni atomowej Fukushima

Firma z Iwate spodziewa się, że opalane drewnem piecyki spotkają się tej zimy z ciepłym przyjęciem

„[Piecyk] bardzo pomógł użytkownikom przy ogrzewaniu i gotowaniu podczas niedoborów prądu i nafty na obszarach dotkniętych skutkami katastrofy z 11 marca.”

Ujednolicone cięcia świadczeń emerytalnych przewidziane dla starszych pracowników

W związku z nieczynną elektrociepłownią, Tohoku stoi w obliczu ograniczonej podaży energii elektrycznej

Silny jen, słabnąca gospodarka wymuszają redukcję krajowej produkcji samochodów

CHINY

Racjonowanie prądu w Guangxi oszczędza 3 TWh

„Interfax China zacytował statystyki opublikowane przez Guangxi Electricity Power Co Ltd, mówiące o tym, że racjonowanie energii w Regionie Autonomicznym Guangxi Zhuang zmniejszyło przemysłowe zużycie elektryczności w okresie czerwiec-sierpień o około 3,2 terawatogodzin. Dostawca energii powiedział, że przestoje w dostawach mocy dotknęły około 1000 firm, powodując setki milionów dolarów strat.”

Chiny „stoją w obliczu bańki kredytów subprime (wysokiego ryzyka)” (Ambrose Evans-Pritchard)

„Zaostrzenie polityki monetarnej w Chinach grozi przebiciem kredytowej bańki finansów samorządowych wartości 1,7 bln dolarów, co ujawniłoby kipiący, krajowy kryzys ‘subprime’, powiedział ekonomiczny guru Partii Komunistycznej.”

WIELKA BRYTANIA

Więcej złych wieści dla cen domów: ludzie z branży pozbywają się nieruchomości

Ubóstwo energetyczne uderzy w miliony, jeżeli przekroczony zostanie cenowy pułap dostępności – ludzie staną przed wyborem: ogrzać się czy zjeść?

Ograniczenia finansowe dostawców energii mogą odebrać zniżki najbiedniejszym konsumentom

USA

Protestujący z Wall Street to „coraz liczniejszy motłoch próbujący podzielić kraj”: lider republikańskiej większości w Kongresie, Eric Cantor

Mieszkaniowa pustynia: największy spadek liczby właścicieli domów od lat 30-tych XX wieku

11 faktów na temat największych banków, które musisz poznać

Redukcja federalnych dopłat do ogrzewania może pogrążyć biednych mieszkańców Michigan

„Ludzie będą zmuszeni wybierać pomiędzy ogrzewaniem i jedzeniem”

Miejscowość Florence objęta 5 stopniem racjonowania wody (Teksas)

Upadek banków w Missouri, Minnesocie; 75 i 76 placówka w tym roku

Rozrost przedmieścia funkcjonuje na wzór finansowej piramidy

Rozgrywająca się gospodarcza katastrofa

„Faktem jest, że w ciągu najbliższych miesięcy będziemy jechać w dół, w dół, w dół. Będziemy świadkami upadków dużych banków, krachów na giełdach, niedoborów żywności, paraliżu władzy i systemowego załamania.”

Posady w lokalnej administracji wyparowują

Piątek, 7 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Moody obniża rating zdolności kredytowej dziewięciu portugalskich banków

Moody redukuje zdolność kredytową 12 brytyjskich instytucji finansowych; m.in. Royal Bank of Scotland, Lloyds TSB Bank, Nationwide Building Society, RBS

Zadłużenia Włoch i Hiszpanii zdegradowane przez agencję Fitcha – ratingi w dół

Moody ponownie rozpatruje ocenę zdolności kredytowej Belgii

Wschodzące rynki szykują się na chiński wstrząs – niektórzy inwestorzy zaczynają obawiać się twardego lądowania gospodarczego giganta

Obciążone kredytami europejskimi wschodzące rynki walutowe nie są już odizolowane od gospodarczego spowolnienia; największe spadki wartości walut (m.in. Brazylii) od paniki 2008

MFW: Globalne niebezpieczeństwa zagrażają Australii

Wzrost kosztów siły roboczej w Chinach przywraca miejsca pracy w USA

Europejskie banki sprzedadzą aktywa wartości 40 mld dolarów w związku kryzysem Unii Europejskiej; konieczność pozyskania kapitału

Wietnam przywróci handel złotem, aby powstrzymać wzrost cen

Bank Dexia coraz bliżej ‘rozmontowania’ – Francja, Belgia i Luksemburg podejmują próbę ratowania instytucji, która przyniosła europejski kryzys zadłużenia do regionalnego systemu finansowego

Zagraniczne zadłużenie netto Hiszpanii po raz pierwszy przekracza bilion euro

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

NATO przygotowane, aby kontynuować walkę w Libii

Trzydzieści dwa ciała znalezione na terenie wschodniego miasta Veracruz (Meksyk)

Komputerowy wirus uderza we flotę amerykańskich samolotów bezzałogowych; mimo iż nie utracono poufnych danych, a piloci-operatorzy mogli kontynuować swoje bojowe misje, ‘zakażenie’ podkreśla nieustające zagrożenia bezpieczeństwa w najważniejszym systemie broni USA

W dziesiątą rocznicę wojny w Afganistanie Talibowie mówią, że „zwycięstwo należy do nas”

Assad powinien wprowadzić reformy lub podać się do dymisji w związku z trwającym powstaniem, mówi Dmitrij Miedwiediew (Syria)

Wojna narkotykowa w Meksyku wkracza w nową fazę – bliżej nieokreślone paramilitarne oddziały dokonują masowych egzekucji

Przemoc gangów uderza w El Salvador, kraj zalewa nowa fala zaginięć

Islamska frakcja uznana za nielegalną ze względu na domniemane powiązania z Al-Kaidą organizuje wiec w sercu Islamabadu – wzbierająca fala ekstremizmu przelewa się przez Pakistan

Korea Północna może przeprowadzić trzecią próbę nuklearną: Seul

Wenezuela zapewnia sobie rosyjską pożyczkę 4 mld dolarów na wydatki militarne

Eksport izraelskiej broni osiąga kwotę 7 mld dolarów

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Demonstranci z Wall Street są już obecni w 15 głównych miastach Ameryki

„Okupacja Wall Street”: Lista i mapa ponad 200 solidarnościowych wydarzeń i stron na Facebooku

Protest „Okupacja Wall Street” dociera do Las Vegas

Protesty z Wall Street w stolicy USA

Protesty z Wall Street na ulicach Salt Lake City

Wiece inspirowane „Okupacją Wall Street” w Houston i innych miastach Teksasu

„Okupacja Wall Street” pojawia się w Hartford

Protesty „Okupacja Wall Street” planowane w Madison

Szef Nestle ostrzega przed nowymi zamieszkami żywnościowymi

„Komentarz: Nestle jest jednym z koncernów korzystających z niewolniczej pracy dzieci przy zbiorach kakao. Mechanizmy procederu demaskuje dokument ‘The Dark Side of Chocolate.’ Bojkotujmy produkty Nestle. Tyle możemy zrobić.”

Zarząd linii lotniczych Qantas spodziewa się, że konsekwencje strajków odczuje wielu pasażerów

Włoscy studenci protestują przeciwko cięciom budżetowym w systemie edukacji (materiał wideo)

Dziewczęta z Chile organizują „okupację” własnej szkoły w obronie prawa do bezpłatnej edukacji uniwersyteckiej

Były mnich dokonuje śmiertelnego aktu samospalenia – kolejny wybuch niepokojów w Tybecie

Policja ściera się z żałobnikami podczas marszu pogrzebowego w Bahrajnie

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani wystąpi w reklamach promujących bezpieczeństwo elektrowni jądrowych

„Komentarz: Proponuję, aby pan Guliani udał się do Fukushimy i pomógł w usuwaniu napromieniowanej cezem ziemi, asfaltowych dróg, domów, boisk, chodników i placów zabaw. Kiedy uwolnimy się od tych psychopatów?”

Starzejąca się elektrownia atomowa Metsamor w Armenii niepokoi kaukaskich sąsiadów

Elektrownia atomowa w Limerick otrzymuje ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa w czasie trzęsienia ziemi; Jeszcze przed katastrofą w Fukushimie GE Hitachi – producent kluczowego mechanizmu bezpieczeństwa wielu elektrowni atomowych – ostrzegał, że może on nie zadziałać w czasie trzęsienia ziemi

Analiza: Po fali upałów, Teksas debatuje nad potrzebami energetycznymi przyszłorocznego lata

„Regulatorzy stanowi i operatorzy energetyczni rozważają wiele krótko- i długoterminowych strategii, aby zachęcić przedsiębiorstwa do budowy nowych elektrowni w czasie, gdy długoterminowe, hurtowe ceny energii zapewniają zaledwie połowę środków uzasadniających nowe inwestycje.”

„Komentarz: Wysokie koszty dostaw energii podstawowej, budowy zakładów oraz ogromna ilość nagromadzonych długów już teraz blokuje poważną ekspansję produkcji energii elektrycznej na całym świecie.”

Brudny sekret zatrudnienia w sektorze czystej energii

„Komentarz: Najważniejsze, godne odnotowania kwestie dotyczące odnawialnych źródeł energii to: dużo kosztuje, uzależniona jest od paliw kopalnych i boryka się z piętrzącymi się problemami. Cywilizacja przemysłowa potrzebuje energii taniej i obfitej. Niemniej energia odnawialna może odegrać ważną rolę jako bufor umożliwiający miękkie lądowanie. Wszystko zależy od tego, gdzie leżą nasze priorytety.”

Świat post-naftowy: Solarne drogi, pneumatyczne samochody, iPhony zasilane przez ludzi

„Komentarz: Jeszcze jeden z niezliczonych artykułów na poprawę samopoczucia, którego autor nie rozumie, że istnienie cywilizacji przemysłowej warunkuje tania i obfita energia paliw kopalnych.”

Ropa Brent powyżej 102 dolarów za baryłkę; libijskie pole roponośne może być doszczętnie zniszczone

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez proponuje stworzenie nowego kartelu naftowego na wzór OPECu

Liczba ładunków benzyny napływających do USA spadnie o 35% ze względu na prace konserwacyjne w europejskich rafineriach

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Kabel miedziany wartości 80.000 funtów skradziony we wsi hrabstwa Essex (Wielka Brytania)

ŻYWNOŚĆ

Inflacja żywnościowa w Indiach przyspiesza do 9,41%; najwyższy poziom od trzech tygodni

Stowarzyszenie Państw Azji Południowo-Wschodniej oraz 3 inne kraje podpiszą umowę w sprawie kryzysowych rezerw ryżu

W przyszłym roku Chiny trzykrotnie zwiększą zakupy kukurydzy – globalny pejzaż żywnościowy ulegnie zasadniczemu przeobrażeniu

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Wyspy Pacyfiku uderzone przez suszę dysponują zaopatrzeniem w wodę, które wystarczy zaledwie na kilka dni

Epidemia listerii rozprzestrzenia się: 21 osób zmarło, 109 choruje

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

FBI uruchomi ogólnokrajową usługę rozpoznawania twarzy

FBI nie spuszcza oka z cybernetycznego szpiegostwa Chin, Rosji oraz Iranu

JAPONIA

Toyota mówi producentom części w Japonii, aby obniżyli ceny albo zostaną zastąpieni przez zamorskich rywali

Bank of Japan przedłuża udzielanie kredytów bankom z rejonów trzęsienia ziemi o sześć miesięcy

TEPCO nie będzie zatrudniać absolwentów w 2013 roku / Firma nie uzupęłni miejsc pracy zwolnionych przez tegorocznych emerytów / Redukcja personelu obejmie kadry pracowników kontraktowych, którym zaoferowany zostanie plan emerytury dobrowolnej

Poziom koncentracji cezu w rejonach położonych poza prefekturą Fukushima 58 razy wyższy od wartości odnotowanych przed trzęsieniem ziemi

Poziom koncentracji cezu w regionie Okutama gwałtownie rośnie

Połowy ryb w regionach dotkniętych tsunami spadają – kryzys nuklearny osłabia popyt

CHINY

Pogłębia się pesymizm na rynku nieruchomości – wskaźniki świadczą o słabej aktywności podczas narodowego święta, które jest drugim najważniejszym okresem sezonu z punktu widzenia sprzedaży nieruchomości

WIELKA BRYTANIA

„Niewielki” radioaktywny wyciek w elektrowni jądrowej Dounreay

Perspektywa strajku milionów pracowników coraz bardziej realna

Wartość prywatnych emerytur spada o prawie jedną trzecią w ciągu trzech lat

USA

Połowa populacji USA żeruje na drugiej połowie, a recesja jeszcze się na dobre nie zaczęła

„Prawie połowa całej populacji USA jest obecnie uzależniona od jakiejś formy pomocy rządowej, zgodnie z danymi spisu powszechnego z pierwszego kwartału 2010. Dokładna liczba wynosi 48,5%. Blisko 46,4% gospodarstw domowych nie zapłaci żadnego podatku federalnego w 2011 r., jak wskazują dane Centrum Polityki Podatkowej. Jest to gorszy wynik niż 39,9% z 2007 r., kiedy rozpoczęło się gospodarcze załamanie.”

Spis powszechny: Zapaść na rynku nieruchomości gorsza niż podczas Wielkiego Kryzysu

Życie na emeryturze będzie o WIELE bardziej kosztowne niż sądzisz

Niskooprocentowane certyfikaty depozytowe pożerają oszczędności emerytów Południowej Florydy

Wypłaty z tytułu ubezpieczenia od klęsk żywiołowych osiągnęły w tym roku blisko 25 miliardów dolarów

Amerykanie są wściekli: banki narzucają nowe opłaty

Stan Georgia może wykorzystać więźniów, aby uzupełnić niedobory siły roboczej w rolnictwie

„Komentarz: Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Wielka Brytania zamierza wykorzystać więźniów w podobny sposób. W miarę postępującego spadku wkładów energetycznych, coraz więcej ludzi wpadnie na pomysł wykorzystania niewolniczej pracy w celu podtrzymania społeczeństwa przemysłowego.”

USA musi tworzyć 261.200 miejsc pracy miesięcznie, aby przed końcem drugiej kadencji Obamy powrócić do stanu zatrudnienia sprzed recesji

Sieć kolejowa Amtrak: Bardziej popularna (w ubiegłym roku przetransportowała więcej pasażerów niż w którymkolwiek sezonie w swojej 40-letniej historii) i bardziej zagrożona niż kiedykolwiek – Kongres zdaje się nie dostrzegać, że coraz więcej Amerykanów korzysta z usług kolejowych – zamierza okroić niezbędne finansowe wsparcie

„Komentarz: Jak przewiduje James Howard Kunstler, bez poważnych inwestycji w sprawną kolej, za kilkanaście lat nic nie będzie już spajać USA – transport międzystanowy ulegnie załamaniu”

Mitt Romney apeluje o wiek dominacji Amerykanów

„Mitt Romney, główny republikański kandydat na prezydenta, zaapelował o wiek amerykańskiej dominacji i większe wydatki na obronę w swojej pierwszej wyprawie w rejony polityki zagranicznej USA.”

„Komentarz: Przedśmiertne drgawki imperium.”

Korzystanie z kart kredytowych, kredytów odnotowuje największy spadek od 16 miesięcy

Konsumenci redukują w sierpniu zadłużenie

„Nikt nie zatrudnia, jeżeli nie jest do tego bezwzględnie zmuszony”

100 najważniejszych statystyk o upadku gospodarki USA, z którymi powinien zapoznać się każdy amerykański wyborca

„Podatek od milionerów” zaproponowany przez Obamę ściągany przez kolejnych 10 lat zatkałby równowartość 4-miesięcznego deficytu

Główny wskaźnik gospodarczy spada sobie nieprzerwanie

Dochody stanowe z podatków niepewne – gospodarka słabnie

„Komentarz: Spodziewajmy się nieuniknionego krachu obligacji samorządowych.”

Zbliża się susza w dziedzinie biotechnologii? Dyrektor przedsiębiorstwa Illumina ostrzega, że źródła finansowania badań wysychają

Detaliści mogą oczekiwać więcej kradzieży: ankieta

„Prestiżowa grupa detalistów poinformowała w czwartek o ogólnokrajowym wzroście kradzieży w sklepach i aptekach, nazywając walkę o powstrzymanie złodziei ‘batalią pod górę’. Stowarzyszenie Liderów Przemysłu Detalicznego winę za wzrost zorganizowanych kradzieży sklepowych składa na powiększającym się czarnym rynku, ponieważ skradzione artykuły pojawiają się w Internecie, na pchlich targach i w piwniczkach na zapleczach sklepów.”

Czwartek, 6 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Francuski minister: Otwarty na większe procentowe straty prywatnych posiadaczy greckiego zadłużenia w ramach pożyczki ratunkowej

Przed bankami nowy europejski ‘test obciążeniowy’

Europejski Bank Centralny oferuje podupadającym europejskim bankom krótkoterminowe pożyczki; Rosną spekulacje na temat planu liderów UE dotyczącego rekapitalizacji banków

„W przypadku braku wiarygodnego planu, za dwa, trzy tygodnie światowy system finansowy spotka całkowite załamanie – gorsze niż to z 2008 roku”: doradca Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Tajska powódź zamyka więzienia, fabryki; ucierpi PKB

Australijski indeks budowlany na najniższym poziomie od lutego ’09

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Grecja właśnie kupuje od Stanów Zjednoczonych 400 czołgów

Afgańczycy organizują antyamerykański wiec w przeddzień rocznicy wybuchu wojny

„Setki Afgańczyków przemaszerowały ulicami Kabulu w czwartek, w przeddzień 10-rocznicy kampanii militarnej USA w Afganistanie, aby publicznie potępić Stany Zjednoczone jako okupanta i zażądać natychmiastowego wycofania wszystkich obcych wojsk.”

Doniesienia o pirackim ataku w Tanzanii – celem stały się gazowe i naftowe jednostki pracujące przy projekcie koncernu Petrobras

NATO alarmuje o drastycznym wzroście liczby pirackich ataków na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i w Zatoce Adeńskiej

Hanoi oczekuje „szczerych” rozmów w sprawie spornych terytoriów na Morzu Południowochińskim

Hiszpania udostępni morską bazę dla okrętów marynarki USA wchodzących w skład obrony przeciwrakietowej NATO

Producenci broni zaopatrujący Siły Powietrzne USA widzą na horyzoncie fiskalną katastrofę – ich programy czeka poważna redukcja

Wskaźnik zabójstw w Ameryce Środkowej blisko punktu krytycznego: ONZ

„Rozprzestrzeniające się wojny narkotykowe oznaczają, że tamtejsi młodzi ludzie mogą zginąć przed ukończeniem 31 roku życia – prawdopodobieństwo 50 do 1.”

Wojska USA zwiększają pomoc dla Meksyku w wojnie narkotykowej

Syria: Rodzina prezydenta Assada „wyprzedaje zamorskie imperium nieruchomości”

„Warte wiele milionów funtów imperium nieruchomości, w którego skład wchodzą mieszkania i domy w Londynie, jest wyprzedawane i wymieniane na twardą gotówkę przez członków rodziny Assad.”

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Niepokoje ogarniają wojsko – emerytowani greccy oficerowie szturmują Ministerstwo Obrony

Podczas protestów „Okupacja Wall Street” wybucha przemoc – policja brutalnie atakuje demonstrantów (wideo)

Starcia demonstrantów „Okupacji Seattle” z policją

Kuwejccy demonstranci siedząc w swoich Porsche mówią, że „Arabskiej wiosny” przekupić się nie da: „Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o wolność.”

USA zaleca ostrożność dla Amerykanów przebywających we wschodniej Arabii Saudyjskiej

„Arabia Saudyjska zobowiązała się użyć ‘żelaznej pięści’, kiedy rząd kraju informował, że 11 członków sił bezpieczeństwa zostało zaatakowanych i odniosło rany podczas zamieszek w Awwamiya z 3 października.”

Protesty na lotnisku w Kairze uniemożliwiają wyloty tysiącom pasażerów

Arabsko-izraelskie miasta strajkują w związku z rządowymi planami konfiskaty ziemi

Chilijscy studenci protestują po „fiasku negocjacji”

„Tysiące maszerują ulicami Santiago po tym, jak ich żądania dotyczące reformy edukacji pozostały niespełnione.”

Hiszpańscy studenci potępiają cięcia wydatków na edukację

„Licealiści z Madrytu wylegają na ulice, aby manifestować przeciwko cięciom wydatków na regionalną edukację.”

Protest „Okupacja Portland” zorganizuje w czwartek marsz bez zezwolenia; policja ostrzega przed opóźnieniami

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Irak walczy, aby rozszerzyć eksport ropy

Analiza: Europejskie ceny energii mogą wystrzelić zimą

Potężna przerwa w dostawie prądu ogarnia kilka miast w stanie Massachusetts

Najgorszy od czasu zapaści roku 2008 spadek w przemyśle naftowym może być zapowiedzią fali przejęć

Obywatele, przemysłowcy muszą znieść długie przerwy w dostawie prądu (Indie)

„Obywatele i przemysłowcy są rozdrażnieni, ponieważ państwowy departament energii elektrycznej ogłosił trzytygodniową przerwę w dostawie prądu z powodu braku zasilania wywołanego narodowym kryzysem energetycznym.”

Groźba niedoborów paliwa (Australia)

„DARWIN stoi w obliczu niedoboru oleju napędowego, ponieważ pożar w Singapurze opóźnił transport paliwa.”

Stacji benzynowe w Wenezueli uderzone niedoborem benzyny, oleju napędowego

„Od tygodnia Wenezuela doświadcza niedoborów dostaw paliw takich jak benzyna i olej napędowy, donoszą środowe raporty prasowe. W Caracas kolejki samochodów ustawiają się przed stacjami benzynowymi od ubiegłego czwartku; zmotoryzowani gromadzą zapasy. Inne stacje zostały częściowo lub całkowicie zamknięte w oczekiwaniu na dodatkowe dostawy.”

Wyłączenie największej rafinerii Shella w Singapurze zwiększa koszty transportu i paliwa opałowego w Azji

OPEC musi zredukować produkcję ropy, kiedy na rynek powróci libijska nafta: Iran

ŻYWNOŚĆ

Raport specjalny: Korea Północna w uścisku kryzysu

„W pediatrycznym szpitalu, w najbardziej produktywnej prowincji rolnej, dzieci leżą po dwoje w łóżku. Wszystkie zdradzają oznaki skrajnego niedożywienia: infekcje skóry, wypadające włosy, apatia. ‘Ich matki muszą przywieźć je tutaj na rowerach,’ powiedział lekarz dyżurny Jang Kum Son w portowym mieście Haeju na wybrzeżu Morza Żółtego. ‘Kiedyś mieliśmy ambulans, ale jest zupełnie popsuty. Jedna z matek jechała 72 kilometry. Bywa, że zanim tu dotrą, jest już za późno.’”

Niedobory wody, żywności zagrażają Południowemu Pacyfikowi

Światowe ceny żywności spadają 3 miesiąc z rzędu

Powodzie w Azji spowodują wzrost cen żywności

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Masowa, nielegalna sprzedaż antybiotyków w Chinach przyczynia się do rozwoju super-bakterii – coraz więcej pacjentów odpornych na działanie leków: panel doradczy ministerstwa zdrowia

Nadchodzące burze słoneczne mogą wyłączyć sieci energetyczne, satelity – szczyt aktywności przypadnie na okolice maja 2013 roku: Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna USA

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Tajny panel wysokich rangą urzędników państwowych USA może umieszczać Amerykanów na „liście osób do zlikwidowania”

Tampa bierze pod uwagę wykorzystanie wielu kamer i kilku samolotów bezzałogowych podczas krajowej konwencji Partii Republikańskiej

Precedens: Sąd apelacyjny w Kalifornii zatwierdza prawo policji do przeszukania telefonów komórkowych osób, które zostały zatrzymane w związku z naruszeniem przepisów drogowych

Przerwa w łączności satelitarnej przerywa wszelkie usługi komunikacyjne na północy Kanady

JAPONIA

Ekstremalnie wysoki poziom koncentracji cezu w popiele wyłącza spalarnię Kashiwa

„Spalarnia w Kashiwie, prefektura Chiba, została zamknięta po wykryciu wysokiego poziomu koncentracji radioaktywnego cezu w popiele, powiedział w czwartek miejski urzędnik.”

Japonia wyśle do Południowego Sudanu lądowe jednostki Sił Samoobrony z misją pokojową

Prezydent Hondy mówi, że Japonia nie może już być bazą produkcyjną

„Komentarz: Mimo, że kraj utracił 20% swojej zdolności generowania energii, niewielu potrafi dostrzec i uznać realia – agonia industrialnej Japonii postępuje.”

Operatorzy energetyczni poszukują rekordowych pożyczek – koszty gwałtownie rosną

„Piątka najważniejszych operatorów energetycznych Japonii, wyłączonych z rynku obligacji w związku z katastrofą nuklearną w Fukushimie, zaciąga rekordowe pożyczki na kwotę 4 bilionów jenów (52 miliardów dolarów), aby pokryć rosnące koszty paliwa.”

Japońskie towarzystwa inwestycyjne kupujące najwięcej nieruchomości w kraju są gotowe do sprzedania obligacji – nadeszła pora spłacenia ich rekordowego zadłużenia

CHINY

Swapy kredytowe chińskiego zadłużenia odnotowują gwałtowny wzrost ze względu na obawy przed spowolnieniem gospodarczym

Sprzedaż ryżu do Chin może być przełomem dla farmerów

„Azjatycki kraj jest największym światowym producentem ryżu, ale konsumuje swoje uprawy prawie w całości i importuje ryż z Tajlandii i Wietnamu, aby wyżywić 1.3 mld ludzi. Amerykańscy hodowcy uważają, że są bliscy uzyskania pozwolenia na eksport swoich upraw.”

WIELKA BRYTANIA

BBC zlikwiduje 2000 miejsc pracy

Rodziny stają w obliczu „zimy Trzeciego Świata” – rachunki za energię idą w górę średnio o 21%

Irlandczycy korzystający z oleju opałowego „w obliczu ciężkiej zimy”

Groźba kryzysu energetycznego gospodarstw domowych

Wielka Brytania w uścisku najgorszego kryzysu finansowego w historii, prezes Bank of England, Sir Mervyn King

„Mervyn King ogłosił rozluźnienie ilościowe – 75 mld funtów, aby pobudzić popyt w gospodarce.”

„Komentarz: Drukowania pieniędzy ciąg dalszy… W panującym paradygmacie wszystkie drukowane pieniądze są zadłużeniem. Wszystkie. Pan prezes twierdzi, że nie mamy wyjścia – musimy pogrzebać przyszłe pokolenia pod górami dodatkowego zadłużenia. I mówi to tak, jakby zależało mu na dobru wszystkich…”

USA

Wzrost liczby zwolnień z pracy we wrześniu

Cięcia budżetowe pogarszają sytuację społecznościowych ośrodków służby zdrowia

Puste półki w supermarketach Wal-Mart szkodzą dziedzictwu Waltona

Szokujące: Następna generacja biopaliw raczej nie uzyska upoważnień – raport Narodowej Rady Badawczej (National Research Council) poddaje w wątpliwość środowiskowe i gospodarcze korzyści biopaliw

„Komentarz: Imponujący refleks. Produkcja etanolu – która pochłania więcej energii niż generuje – trwa już od 31 lat…”

Luki w finansowaniu szpitali niosą ze sobą groźbę niedoborów lekarzy

Farmerzy zatrudniają Amerykanów. Większość z nich rezygnuje. „Praca jest zbyt ciężka.”

„Komentarz: Wiele osób przeżyje poważny wstrząs. Albo będą wykonywać tę ciężką pracę w upale i deszczu, albo nie będą jeść.”

Wściekli klienci uciekają od finansowych gigantów – banki internetowe przeżywają rozkwit

Protestujący na Wall Street mają serdecznie dość obu partii

Dla wielu bezrobotnych zatrudnienie staję się niewyraźnym wspomnieniem

Kansas grożą niedobory wody – istnieje możliwość jej racjonowania w niedalekiej przyszłości

Środa, 5 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Państwa obszaru euro z ratingiem kredytowym poniżej Aaa, mogą spodziewać się jego redukcji: Moody

Niemieckie banki odczuwają nerwowość

„Inwestorzy coraz wnikliwiej przyglądają się aktywom strefy euro przetrzymywanym przez niemieckie banki; obawiają się, że kredytodawcy mogą stanąć w obliczu dużych odpisów w związku z sytuacją w krajach południowej Europy, takich jak Grecja.”

Posiadacze zadłużenia euro będą zmuszeni ponieść straty: El-Erian z PIMCO

Czy dojdzie do masowego bailoutu europejskich banków?

Plany restrukturyzacji kolejnych 21 banków są w drodze, mówi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej; Jaka jest rzeczywista liczba?

Uratowanie europejskich banków może kosztować 2 biliony dolarów: Fink

„Rządy i partnerzy z sektora prywatnego mogą być zmuszeni wydać nawet 2 biliony dolarów na ratowanie europejskich banków, powiedział Laurence D. Fink, prezes i dyrektor wykonawczy BlackRock Inc(BLK).”

Hiszpania nie zrealizuje prognoz wzrostu gospodarczego: minister zatrudnienia

O tym, jak hiszpańskie lotniska świecą pustkami

„Tylko 11 z 48 hiszpańskich lotnisk regionalnych jest rentownych, a najnowszy projekt kraju nie uświadczył jeszcze w swoim terminalu żadnego pasażera.”

„Komentarz: Chiny nie są jedynym krajem, który buduje mnóstwo niepotrzebnej infrastruktury, aby ‘pobudzić’ gospodarkę. Efekty mówią same za siebie.”

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że ​​kraje będą zmuszone cofnąć budżetowe cięcia

„Jeśli sytuacja w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji ulegnie pogorszeniu, kraje te powinny rozważyć opóźnienie budżetowych cięć, ponieważ mogą aktualnie pożyczać na ‘historycznie niski’ procent.”

Za kryzysem zadłużenia w Europie czai się kolejny bailout Wall Street

„Bankructwo Grecji, Irlandii, Hiszpanii, Włoch lub Portugalii przyniosłoby taki sam rezultat, jak implozja Lehman Brothers w 2008: finansowy chaos. USA chce, aby Europa udzieliła ratunkowych pożyczek zadłużonym krajom, żeby te mogły spłacić długi zaciągnięte w dużych europejskich bankach. W przeciwnym razie instytucje te pójdą na dno i pociągną za sobą Wall Street. Koło się zamyka.”

Grecję dzielą tygodnie od ewentualnego bankructwa

„Grecji wystarczy pieniędzy na wypłatę emerytur, wynagrodzeń i spłacenie obligatariuszy do połowy listopada, powiedział we wtorek minister finansów.”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Premier Turcji określa Izrael mianem regionalnego „zagrożenia”

Grecja traci służby cywilne – starcia na ulicach Aten, policja używa gazu łzawiącego

Sekretarz obrony USA: Wojska amerykańskie nie mogą zawsze uzupełniać braków w sprzęcie i wyszkoleniu sił NATO

Wzejście samolotów bezzałogowych (drone) – rewolucja po 11 września 2001

„Potrafią przekazać obraz wideo całego miasta i w zawieszeniu poczekać cierpliwie na wroga. (…) Siły powietrzne ogłosiły ‘plan lotu’ na lata 2009-2047: wykorzystanie nowej generacji bezzałogowych samolotów na wiele sposobów – do nalotów, tankowania w powietrzu, transportu i bombardowań długodystansowych.”

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Arabia Saudyjska: Policja „strzela” do demonstrantów

„Według doniesień, siły porządkowe Arabii w odpowiedzi na rozruchy przystąpiły wczoraj do oblężenia szyickiej miejscowości we wschodniej części królestwa, co rodzi obawy, że największy światowy producent ropy naftowej nie jest odporny na niepokoje społeczne wstrząsające Bliskim Wschodem.”

Szyickie zamieszki prowokują polityczną nerwowość w Arabii Saudyjskiej – monarchia gorączkowo próbuje zdławić ‚Arabską wiosnę’, uporać się z niebezpieczną kwestią sukcesji i konfrontacją ze starym wrogiem, Iranem

„Stany Zjednoczone mogą stanąć w obliczu brutalnej rewolucji” (RT)

„Mamy 22% bezrobocie, które wzrośnie do 30%. Mamy 16% społeczeństwa żyjącego poniżej granicy ubóstwa – liczba ta wzrośnie do 30%. Nie mam wątpliwości, że nadchodząca amerykańska zima będzie bardzo ponura.”

Duże związki zawodowe dołączają do protestów na Wall Street

Studenci, pielęgniarki dołączają do protestu „Okupacja Bostonu”

Starcia w Atenach – pracownicy strajkują przeciwko cięciom

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega przed rosnącymi na całym świecie subsydiami paliw kopalnych

Kryzys Peak Oil: Technologia adaptacyjna

„Komentarz: Technologie takie jak pojazdy elektryczne niczego nie zmienią. Zależność cywilizacji naftowej od paliw kopalnych sięga znacznie głębiej niż bak samochodu. Ogólne załamanie systemowe, które rozgrywa się na naszych oczach, pozbawi znaczenia wszystkie obiecujące, nowe technologie.”

Amerykańska fabryka polisilikonu koncernu REC sparaliżowana przez brak prądu

„Pomimo przywrócenia zasilania, REC mówi, że wznowienie pełnej produkcji potrwa ‘dwa lub trzy tygodnie.’”

Francja wycofuje pozwolenia na wydobycie gazu łupkowego: minister

Era taniego gazu na Bliskim Wschodzie dobiegła końca: przedstawiciel Bapco

„Bliskowschodni konsumenci, którzy od dawna korzystają z gazowych dotacji, muszą pogodzić się z płaceniem wyższych rachunków za coraz bardziej popularne paliwo generujące elektryczność, powiedział na wtorkowej konferencji energetycznej w Dubaju przedstawiciel egzekutywy Bahrain Petroleum Company (BAPCo).”

Delhi w obliczu niedoborów prądu – NTPC wyłącza swoje sekcje

„New Delhi: Miasto Delhi doświadczyło w środę niedoboru zasilania, ponieważ w Państwowa Korporacja Elektrociepłownicza wyłączyła trzy sekcje w zakładzie w Dadri ze względu na opóźnienia w dostawie węgla, powiedział dystrybutor energii elektrycznej BSES.”

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Pora sklasyfikować kradzież okablowania jako sabotaż (RPA)

„Problem staje się poważny – bandy złodziei paraliżują przemysł telekomunikacyjny, dostawy elektryczności są często przerywane na terenie całego kraju, a telefon stacjonarny staje się towarem nieosiągalnym.”

Oddział specjalny połączonych jednostek do zwalczania kradzieży miedzi (USA)

„Co najmniej 30 podstacji narodowej sieci energetycznej w centralnym Nowym Jorku i łącznie 48 na północy stanu Nowy Jork, zostało zaatakowanych w tym roku przez złodziei miedzi. Niektóre z nich więcej niż raz.”

Kradzieże linii wysokiego napięcia w miejscowości Lincolnshire powodują zaciemnienia (Wielka Brytania)

Złodzieje miedzi biorą na cel autostrady Phoenix

„W ubiegłym roku złodzieje zaatakowali ponad 200 razy, odzyskując miedź ze świateł i znaków, co kosztowało podatników około pół miliona dolarów.”

ŻYWNOŚĆ

Zawieszenie dostaw gazu do zakładów może stworzyć niedobory nawozów (Pakistan)

Obawy związane z brakiem siły roboczej, utratą upraw docierają do Waszyngtonu (USA)

Wysokie ceny zbóż eliminują z menu indyka (Financial Times)

„Tej jesieni Amerykanie po raz ostatni kupią na Święto Dziękczynienia indyka Butterball z Colorado. Wysokie ceny pasz zmuszają tę popularną markę produktów drobiowych do zamknięcia swojej fabryki z końcem bieżącego roku – pracownicy będą szukać nowego zatrudnienia, a szczęśliwe ptaki odetchną.”

Wycofana sałata: 90 kartonów? Pudło. Raczej 2.500

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Setki osób giną w powodziach w Azji Południowo-Wschodniej

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Potężna awaria szerokopasmowego internetu BP ogarnia prawie całą Wielką Brytanię

Kłopoty z witryną Bank of America trwają już szósty dzień

Hayden wzywa Kongres, aby udzielił pozwolenia Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) na monitorowanie sieci publicznych pod kątem zagrożeń

Czy rosnąca liczba cybernetycznych ataków na korporacje jest skoordynowanym spiskiem, który ma uderzyć w wielki biznes i gospodarkę? (CNBC)

JAPONIA

Japonia potrzebuje więcej aktywów Chin i Korei: wiceprzewodniczący Demokratycznej Partii Japonii

„Powinniśmy inwestować nie tylko w dolara i euro, ale także w naszych partnerów handlowych, takich jak Chiny, Korea Południowa i Tajlandia.”

Gospodarcza przyszłość Japonii wygląda bardzo ponuro: prezes Bank of Japan

Japonia może kupić więcej obligacji EFSF, aby wesprzeć Europę

„Komentarz: Jeden beznadziejny przypadek pomaga drugiemu.”

Audytorzy wzywają do dużych cięć subsydiów nuklearnych

„65,7 miliardów jenów odłożonych w funduszach, które miały dofinansować samorządy wyznaczone do budowy nowych reaktorów jądrowych, mogą być zlikwidowane, ponieważ wszystkie podobne projekty budowlane zostały zamrożone, powiedzieli w środę rządowi audytorzy.”

Wysokie koncentracje cezu znalezione w glebie poza strefą zamkniętą Fukushimy

Pracownicy Hitachi nadal znajdują ‘gorące miejsca’ o ekstremalnie wysokim poziomie radiacji na terenie elektrowni Fukushima

Szkoły w dotkniętej kryzysem nuklearnym Minamisomie ograniczą zajęcia na świeżym powietrzu do 2 godzin

Biznesowa przyszłość TEPCO to wyboista droga / Panel wymienia marną jakość zarządzania, brak wsparcia kredytowego

Panel: Wyższe stawki za energię elektryczną warunkiem przetrwania TEPCO

CHINY

Wybrane anegdoty o chińskim rynku nieruchomości w interpretacji Deutsche Bank: raport przewiduje redukcję wzrostu gospodarczego do 7% i wyraża zaniepokojenie sytuacją eksportową

WIELKA BRYTANIA

Bank of England coraz bliżej pierwszych od blisko dwóch lat kryzysowych zakupów obligacji

Na prowincji powstają kluby hurtowego zakupu oleju opałowego, aby pomóc osobom starszym, których nie stać na zakup detaliczny

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wolniejszy niż sądzono

Kierowcy redukują zużycie benzyny o 15%: badania

Cięcia fiskalne; Brytyjczycy kupują mniej artykułów spożywczych

David Cameron apeluje do Wielkiej Brytanii, aby „pokazała wolę walki”

„Komentarz z Japonii: Ten sam rodzaj motywującej gadki można w tych dniach usłyszeć w Japonii. Kiedy wszystko inne zawiodło i kolektywnie patrzymy w otchłań, politycy uciekają się do żałosnych apelów.”

USA

Aktualizacja zadłużenia USA: 14,86 bln dolarów; w ostatnich trzech dniach wzrosło o 162 mld dolarów; dług 98,9% wobec PKB

Linie lotnicze zmuszone do świadczenia usług za grosze (Wall Street Journal)

„Spieszący się klienci być może nie chcą tego usłyszeć, ale w kategoriach twardej ekonomii za swoisty cud należy uznać fakt, że amerykańskie linie lotnicze nadal funkcjonują.”

„Depresja gospodarcza” wraca do leksykonu

Planowane zwolnienia odnotowują we wrześniu gwałtowny wzrost o 126% do 115.730, 212% wyższy niż rok temu, najwyższy od kwietnia 2009 roku

Czy nostalgia wystarczy, aby uratować lody Friendly’s?

„Komentarz: Czytając artykuł pomyślałem, jak sporadyczną ucztą będzie konsumpcja lodów, kiedy przerwy w dostawie prądu staną się częste i powszechne. Dostępność lodowych przysmaków traktujemy obecnie jako coś oczywistego.”

Czy darowanie / skasowanie długów rozruszałoby amerykańską gospodarkę?

„Komentarz: Krótka odpowiedź brzmi: nie. Kiedy długi zostałyby darowane, każdy zacząłby ponownie zaciągać nowe kredyty i piętrzyć zobowiązania. Napędzałoby to gospodarkę do momentu zakumulowania zadłużenia na poziomie uniemożliwiającym jego utrzymanie – nastąpiłoby to znacznie szybciej, ponieważ energia stała się zbyt kosztowna, aby zapewnić odpowiednią obsługę zadłużenia. Większość długu pozostałaby niespłacona. Koniec.”

Z perspektywy banków poprawa zanika

Prognoza zysków bankowych nawet gorsza od tej sformułowanej wcześniej

Indeks: Stromy spadek wydatków konsumpcyjnych we wrześniu

Liczba nieruchomości objętych egzekucją (zajęciem) rośnie

Palm Beach: Liczba osób korzystających z bonów żywnościowych wzrasta trzykrotnie – wzbiera lokalna rozpacz

Woodard: Prawdziwa mapa USA, kraj regionów

„Komentarz: Oto kilka wskazówek na temat tego, jak rozpadnie się USA.”

Meredith Whitney: Jesteśmy już Europą

„Meredith Whitney nie wycofuje się ze swojego stanowiska w kwestii stanowych i samorządowych finansów. Doprowadzą do dalszej likwidacji lokalnych służb, co spotęguje niepokoje społeczne.”

„Komentarz: Whitney ma rację. Szkoda, że nie słuchali jej guru ​​ekonomii i finansów. Teraz u drzwi sapie już wilk.”

Kiedy bogacze przestają kupować luksusowe towary: Stromy spadek ceny diamentów

„Komentarz: Początek końca afrykańskiego koszmaru ‘krwawych diamentów’? Oby…”

Poniedziałek & wtorek, 3 & 4 października 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Grecja wpada w „spiralę śmierci”: rosnące zadłużenie, brak gospodarczego wzrostu

Wstępne porozumienie z prywatnymi posiadaczami greckiego długu – zakładające 21% stratę kredytodawców mającą zmniejszyć ciężar zadłużenia Grecji – poddawane jest rewizji; kolejna transza euro-pomocy najwcześniej w listopadzie

Grecka młodzież w obliczu trudnych wyborów w czasie gospodarczego kryzysu

„Komentarz: Młodzież Europy jeszcze tego nie wie, ale skończy przede wszystkim w sadach i na gospodarce. Marzenia o korporacyjnych posadach i tzw. wysokim standardzie życia nie zmaterializują się. Warto opanować jakąś praktyczną umiejętność.”

Kryzys strefy euro: Doświadczeni przez kryzys gospodarczy, Grecy tworzą sieci wymiany barterowej

„Komentarz: Warto już dzisiaj pomyśleć o wprowadzeniu bezgotówkowej wymiany usług, przysług. W ten sposób można zmniejszyć presję zarobkowania i wzmocnić relacje, które pozwolą przetrwać, kiedy zabraknie pracy i supermarketów.”

Aktualizacja na temat europejskiej płynności: Beznadziejna i ulega pogorszeniu

Chiny ostrzegają przed wojną handlową, jeżeli kongres USA przegłosuje ustawę walutową

Eksport i produkcja w Indiach zwalniają

Kryzys bankowy uruchomi nowy kryzys kredytowy

„Swapy ryzyka kredytowego pożyczkodawców tak różnych, jak Chiny i Australia – kraje, które do niedawna zdawały się być odporne na chaos – podwoiły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, osiągając poziomy nieoglądane od początku finansowego kryzysu.”

Większość azjatyckich rynków odnotowuje spadki, globalna wyprzedaż akcji trwa

Masakra na rynku koreańskim, oświadczenia płynące z Europy nie robią wrażenia na rynkach

Inwestorzy umieszczają coraz więcej pieniędzy w funduszach hedgingowych, które mają chronić przed ekstremalnymi wydarzeniami

Myślicie, że gospodarka światowa jest w złej kondycji? „To dopiero wstęp” (CNBC)

Obniżenie zdolności kredytowej Włoch pogłębia obawy przed rozprzestrzenieniem europejskiego kryzysu zadłużenia

Rosną obawy przed recesją w Europie

Problemy z nieruchomościami od Florydy po Szanghaj (Taipan Daily)

„Pokłosie bańki mieszkaniowej wchodzi w nową fazę – banki pozywają właścicieli domów; wygląda na to, że chińska bańka nieruchomości jest gotowa, by pęknąć.”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Analiza: Chiny nie palą się do przejęcia roli nowego patrona Pakistanu

„Komentarz: Gospodarka Pakistanu znajduje się w fazie rozkładu. Chinom zależy, aby sytuacja w kraju nie uległa dalszej destabilizacji.”

Putin mówi, że chce zbudować „Unię Eurazjatycką”

„Władimir Putin chce wprowadzić państwa byłego Związku Radzieckiego do ‘Unii Eurazjatyckiej’ – premier Rosji opublikował artykuł, w którym nakreślił swoją pierwszą inicjatywę polityki zagranicznej; premier przygotowuje się do powrotu na Kreml w roli następnego prezydenta.”

Palestyńczycy mówią, że głodowy strajk w izraelskich więzieniach powiększa się

„Setki Palestyńczyków osadzonych w izraelskich więzieniach dołączyło do strajku głodowego na znak protestu przeciwko pogarszającym się warunkom, powiedział palestyński minister ds. więziennictwa.”

Odcięte głowy znalezione w pobliżu meksykańskiego ministerstwa obrony

Morska super-autostrada tankowców naftowych biegnąca przez Bosfor coraz bardziej niepokoi Turków

Arabowie – zwłaszcza Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – planują w tym dziesięcioleciu rozbudowę sił powietrznych za 63 mld dolarów

Gen. Allen odrzuca rok 2014: USA zostanie w Afganistanie „przez długi czas”

Turcja przeprowadzi wojskowe manewry na granicy z Syrią

Irak: Wojskowi szkoleniowcy nie potrzebują immunitetu po roku 2011

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Nowa ‘stracona dekada’ prowadzi do rewolucji: wojna klasowa przyspiesza, demokracja słabnie (Paul Farrell)

Ruch protestacyjny z Wall Street rozprzestrzenia się do innych miast w USA, Kanadzie i Europie

Rozpacz i rezygnacja w Grecji – zapowiedź kolejnych bolesnych cięć

Powróci przemoc – Grecja może zmobilizować policję przeciwko strajkującym uczniom i nauczycielom

Piąty tybetański mnich dokonuje aktu samospalenia w Chinach

„Tybetański mnich podpalił się w poniedziałek na rynku w górzystym regionie zachodnich Chin, dołączając do serii protestacyjnych samospaleń w klasztorze, który stał się centrum buntu przeciwko Pekinowi.”

Blogerzy mówią, że ‘Arabska wiosna’ rozlewa się po całym globie

Drugi dzień gwałtownych protestów przeciwko wyłączaniu prądu (Pakistan)

Zdesperowani demonstranci atakują dwa pociągi i komisariat (Pakistan)

Wybuchają starcia we wschodniej prowincji Qatif (Arabia Saudyjska)

Grupa ludzi porywa transport kryzysowej dostawy wody podczas niedoborów w Banbury – awaria pomp pozostawia 4000 ludzi bez wody (UK)

Izraelskie protesty namiotowe wkraczają w następną fazę: walka polityczna

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Popyt na węgiel w Chinach nie zwalnia – SouthGobi

Będziemy potrzebować 170.000 pracowników, mówi BHP (Australia)

„BHP Billiton przewiduje, że przemysł wydobywczy Australii będzie potrzebował 170.000 dodatkowych pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat, podkreślając bonanzę zatrudnienia, która ma nawiedzić górnicze stany.”

Co będzie dalej, kiedy skończy się węgiel? (USA)

„Produkcja węgla kamiennego w Central Appalachia po uzyskaniu szczytu w 1997 roku spadła o 30%. Przewiduje się, że w ciągu czterech lub pięciu lat spadek przyspieszy do ‘potężnego załamania’ – powody mają więcej wspólnego z geologią, niż z przepisami. Okazałych, tanich pokładów węgla już nie ma. Wydobycie tego, co pozostało jest droższe i bardziej destrukcyjne dla środowiska.”

Chevron wykorzystuje energię słoneczną, aby eksploatować pole naftowe Kalifornii

„Komentarz: Mamy być pod wrażeniem zastosowania technologii, która jest ‘zaawansowana’, ‘zielona’ i produkuje więcej energii. Jednakże wyraźna potrzeba wyciśnięcia ostatnich kropel ze starych pól naftowych pokazuje, jak rozpaczliwą staje się sytuacja.”

Redukcja podaży przez OPEC, opóźniony powrót libijskiej produkcji oraz szczyt zimowego zapotrzebowania na olej opałowy mogą utrzymać ceny ropy, mimo globalnego spowolnienia gospodarczego i ewentualnego spadku popytu na naftę: Ankieta

Kryzys w Unii Europejskiej – perspektywa słabszego popytu na ropę zagrożeniem dla krajów OPEC

ŻYWNOŚĆ

Populacja okoni spadła o 90% od 1980 roku w związku z wyższą temperaturą oceanów i nadmiernymi połowami: badanie Instytutu Oceanografii w San Diego

Napływ importowanej żywności do USA – inspekcji poddaje się tylko 2% dostaw

Warunki na polach kukurydzy ulegają pogorszeniu

„Tygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa dotyczący upraw ustalił, że 20% pól kukurydzy znajduje się w złym lub bardzo złym stanie. W tygodniu poprzedzającym ten sam poziom osiągnęło 13% pól.”

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Niedobory wody na Południowym Pacyfiku uderzają Tokelau

Gorączka denga zabija dziewięć osób (Pakistan)

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Okresowe zawieszenia największych witryn (m.in Google Mail, Facebook, MSNBC, Apple) – przyczyna wtorkowych przerw nieznana

Witryna Bank of America już piąty dzień zmaga się z całą serią problemów

Strona Apple.com znika podczas inauguracji iPhone’a 4S

Idaho Lab śpieszy się, aby zabezpieczyć kluczowe systemy infrastruktury

JAPONIA

Mizuho Securities likwiduje 700 miejsc pracy i obniża pensje kadry kierowniczej

Reaktor Genkai w prefekturze Saga zostaje wyłączony, przyczyna nieznana

Minister środowiska prosi 43 prefektury o przyjęcie gruzu z rejonu katastrofy

„Komentarz z Japonii: To czyste szaleństwo. Wyobraźcie sobie ile energii zostanie zużytej na transport milionów ton odpadów do odległych części kraju.”

Na terenach dotkniętych katstrofą populacja i tak spadłaby o 46%: badanie

„Komentarz: Oczywiście. Już wcześniej region katastrofy pogrążony był w gospodarczej depresji, bez nadziei na ‘poprawę’. To kolejny powód potwierdzający, że odbudowa tego, co zostało utracone jest skazana na klęskę.”

Kurorty Disney’a odnotowują 17% spadek liczby gości

Nieprawidłowości w pracy gruczołu tarczycy wykryte u dzieci ewakuowanych z rejonów Fukushimy

Rząd rozszerzy obszar dekontaminacji na terenach skażonych przez materiały promieniotwórcze

CHINY

To upadek Chin, a nie ich wzrost stanowi globalne zagrożenie

WIELKA BRYTANIA

Wstrząsana rozruchami Wielka Brytania planuje zaprawić więźniów do pracy

„Wielka Brytania chce zaprząc więźniów do pracy, aby zrehabilitować tę ‘zdziczałą podklasę’ obwinianą za zamieszki, jakie przetoczyły się przez angielskie miasta dwa miesiące temu, powiedział we wtorek sekretarz sprawiedliwości Ken Clarke.”

„Komentarz: Brytyjczycy, którzy jeszcze pracują i winą za rozruchy obarczają wyłącznie ‘młodocianych wandali’, wkrótce dołączą do tej ‘zdziczałej podklasy’. Idą na dno razem z Brytanią, która ‘wielką’ już nie będzie.”

Konferencja Partii Konserwatywnej 2011: Spłaćcie karty kredytowe dla dobra gospodarki, apeluje David Cameron

„Premier David Cameron wezwie dziś gospodarstwa domowe do spłacenia osobistych długów, aby pomóc Wielkiej Brytanii wydostać się z gospodarczej zapaści, która nie jest ‘normalną recesją’.”

Tysiące robotników Unison gotowych do strajku

Wyłączenie świateł ulicznych rozpocznie się w Haverhill pod koniec miesiąca

Redukcja wydatków zmusi Uckfield do wyłączenia lamp ulicznych

Obawy przed bankructwem Grecji ciągną w dół indeks kondycji przedsiębiorstw (FTSE) poniżej 5000

Brytyjski koncern naftowy Heritage przystępuje do ofensywy w Libii, mimo niepewnej przyszłości kraju

USA

USA zaczyna nowy rok podatkowy z zadłużeniem 14.837 bln dolarów, które w ciągu dwóch dni zwiększyło się o 142 mld

Wartość akcji Kodaka spada o 54% w związku z pogłoskami o bankructwie

Granica oszczędności

„Detaliści zaczynają godzić się z nowymi realiami: konsumentem, który odszedł w czasie recesji i nigdy nie wrócił. Sponiewierani przez wysokie bezrobocie, zadłużenie, spadek wartości domów, rosnące ceny żywności i benzyny – klienci zostali wtrąceni w stan permanentnej ostrożności konsumenckiej. Kupują tylko to, czego potrzebują, wycinają kupony zniżkowe i polują na przeceny.”

Wartość akcji American Airlines na najniższym poziomie od ośmiu lat

„Akcje linii lotniczych spadły w poniedziałek o 9.8% – sytuację pogorszyły spekulacje o upadłości American Airlines, borykających się z poważnymi problemami. Akcje AA spadły o 33%.”

Liczba obywateli korzystających z bonów żywnościowych rośnie

Coraz więcej Amerykanów nie rusza się z miejsca – pozostają głusi na słowa wieszcza „Idź na Zachód młodzieńcze, idź na Zachód!”

Gospodarka Stanów Zjednoczonych „bliska osłabienia”, Rezerwa Federalna jest gotowa do podjęcia działań: Bernanke

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.