Tygodniowy przegląd wiadomości ze świata: 19-25.09

1. Przegląd wiadomości z tygodnia ubiegłego można znaleźć tutaj

2. Katastrofa nuklearna w Fukushimie – informacje znajdują się  tutaj. W ostatnich aktualizacjach z dnia 21-24.09 m.in.:

DR HINUMA z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego: Sądzę, że nastąpił ponowny stan krytyczny, podczas którego stopione paliwo rozpoczęło reakcję łańcuchową – W lipcu i sierpniu wyemitowana została największa ilość materiałów radioaktywnych od kwietnia

ARNOLD GUNDERSEN z Fairewinds: 60 dziur w dnie reaktorów typu Fukushimy ułatwia przetopienie, stopione paliwo nuklearne musi przedostać się tylko przez cienką rurę, a nie przez grubą stal

JAPAN TIMES: Paliwo nuklearne ucieka przez dziury i pęknięcia – Zdaniem ekspertów wycieki mogą potrwać całe lata

WALL STREET JOURNAL: Wycieki sprawiły, że „zbiorniki osłonowe (cantainment vessels) zostały opróżnione z wody”; Eksperci obawiają się, że radiacja z uszkodzonego paliwa nuklearnego osłabiła struktury reaktorów i zbiorników ze zużytym paliwem

KYODO NEWS: Woda gruntowa wpływa teraz do budynków reaktorów przez pęknięcia w ścianach; do 500 ton dziennie – TEPCO

EKSPERT: Docierają już doniesienia o atakach serca wśród dzieci z rejonu katastrofy. Śmiertelne problemy z sercem u najmłodszych są skutkiem działania cezu. Powtarza się sytuacja z Czarnobyla (materiał filmowy)

3. Tygodniowy przegląd wiadomości ze świata – aktualizowany (w miarę możliwości) codziennie:

Niedziela, 25 września 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Kryzysowa degradacja: Złoty spada z pierwszego miejsca na ostatnie

„Polska, najszybciej rosnąca gospodarka Europy wschodniej, traci względy inwestorów – rozprzestrzeniający się kryzys zadłużenia osłabia wiarę w zdolność premiera Tuska do zredukowania budżetowej luki. Złoty odnotował w tym kwartale 16% spadek w stosunku do dolara i 9.9% wobec euro – najgorszy wynik wśród europejskich walut, po serii zysków w poprzednich trzech miesiącach. Inwestorzy obstawiają, że złoty odnotuje większe wahania wartości niż którakolwiek waluta rozwijających się krajów Europy, ze względu na chwiejność cen opcji zakupu. Ryzyko kredytowe Polski jest najwyższe od 29 miesięcy w porównaniu z Niemcami, największą gospodarką Europy. ‚Jeszcze niedawno złoty był ulubieńcem regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki – te dni dobiegły końca,’ powiedział Benoit Anne, dyrektor globalnej strategii rynków wschodzących w Societe Generale SA (Londyn).”

PIMCO prognozuje, że Europę ogarnie w przyszłym roku recesja

Rynki łapią gorączkę po kichnięciu Chin, ceny surowców, towarów nurkują – gospodarka Chin kurczy się już drugi miesiąc

Prognoza „potężnych niedoborów miejsc pracy” dla światowej gospodarki (Guardian)

Mnóstwo zakupów fizycznego złota, wyprzedaż papieru (Financial Sense)

„Jesteśmy świadkami poważnego kryzysu finansowego ogarniającego cały glob – nadeszło ostatecznie rozliczenie, kulminacja dekad nieudolnego zarządzania finansowego, błędnej alokacji kapitału, nadmiernego zadłużenia i ostatecznego upadku walut fiducjarnych.”

Grecja zwyżkuje, ale rynki przygotowują się na poważną niewypłacalność

Grecy udręczeni ‚oszczędnościami fiskalnymi’

Morale Greków załamuje się, tymczasem poprawa wymaga ‚konsumenckiego optymizmu’

Strefa euro walczy o powstrzymanie kryzysu

„Urzędnicy strefy euro opracowują sposoby powiększenia finansowej siły ognia funduszu ratunkowego strefy euro, aby zwalczać kryzys zadłużenia bardziej efektywnie, powiedział w poniedziałek starszy strateg Europejskiego Banku Centralnego.”

Oto bazooka Euro-TARP, na temat której dyskutują teraz MFW i UE: zwiększenie do 2 bilionów euro (czterokrotnie) funduszu Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego, który pożyczy pieniądze krajom mającym problemy z pozyskaniem środków na rynkach prywatnych

Chińskie problemy z pierwszymi ofertami publicznymi kłują bankierów – banki dotknięte skutkami finansowego dramatu w USA i Europie tracą lukratywny interes

Uwaga przenosi się na nowe zagrożenia: Miedź, chińskie akcje, śmieciowe obligacje wskazują na globalne spowolnienie

NIE WOLNO PRZEGAPIĆ: Trader giełdowy w szczerym wywiadzie dla BBC mówi wprost, że rynek strefy euro czeka krach (materiał filmowy)

„Rynki czeka poważny krach. Wszyscy to wiedzą. Giełda papierów wartościowych jest skończona. Inwestorzy nie kupują już planów ratunkowych rządów strefy euro. Nie interesuje ich poprawa gospodarcza. Przez ostatnie trzy lata marzyłem o recesji – krach to okazja, żeby dobrze zarobić. Chcę pomóc. Wszystkim, którzy oglądają ten wywiad radzę, aby się przygotowali. Ten kryzys jest jak rak – zwłoka spowoduje, że będzie za późno. Należy porzucić myślenie życzeniowe, naiwne przekonanie, że rządy zdołają uratować sytuację. To nie one rządzą światem, tylko Goldman Sachs. Przewiduję, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy oszczędności milionów ludzi wyparują, a to dopiero początek. Musicie zabezpieczyć swoje aktywa i dowiedzieć się, jak na tym krachu zarobić. To okazja dla każdego. Podejmijcie natychmiastowe działania. Największym ryzykiem w obecnej sytuacji jest bierność.”

Centralni bankierzy jedyną obroną przed apokalipsą: ekonomista

Portugalczycy uciekają przed pogłębiającym się kryzysem za granicę (m.in do Angoli); Grecy wyjeżdżają masowo do USA i Australii, emigracja Irlandczyków największa od XIX wieku

Desperackie czasy prowadzą do desperackich kłamstw; Europa waży to, co nieważkie; Nawet Citigroup dostrzega kłamstwa

Prawdziwe zadłużenie Niemiec może wynosić 7 bilionów euro, a nie 2 biliony: profesor

„BERLIN (Commodity Online): W przeciwieństwie do oficjalnych doniesień o zadłużeniu publicznym sięgającym 2 bln euro, prawdziwy niemiecki dług może wynosić łącznie 7 bln euro, jak wykazały obliczenia Bernda Raffelhueschena, profesora ekonomii Uniwersytetu we Fryburgu.”

Wskaźnik strachu przekracza poziom czerwonej strefy (Ambrose Evans-Pritchard)

„Istnieje groźba, że dojdzie do niekontrolowanej eskalacji kryzysu zadłużenia strefy euro, a światowa gospodarka ześlizguje się na drugie dno recesji; pozostało zaledwie parę amortyzatorów, które mogą wytłumić potencjalne wstrząsy i ograniczyć skalę zniszczeń.”

Trwają prace nad multi-bilionowym, bailoutowym planem strefy euro; Plan ów już zawiódł (Mish)

Chiny przekreślają nadzieje na finansowy ratunek

„‚Nie możemy tak po prostu pospieszyć komuś na ratunek,’ powiedział Gao Xiging, prezes Investment Group, potężnego państwowego funduszu majątkowego. ‚Nie jesteśmy wybawicielami. Musimy ocalić siebie.'”

Jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie – złoto jest dla głupców

„Komentarz: Mówi się nam, że dolary i obligacje to dobre schronienie! Oto ktoś, kto po prostu nie dostrzega całokształtu. Wzrost gospodarczy jest martwy. Amerykański dolar jest chodzącym trupem. A obligacje? Ich nadchodzące ‚strzyżenie’ nie odbędzie się przy pomocy pił tarczowych, tylko łańcuchowych. Zobaczymy, co wówczas będzie miał do powiedzenia na temat złota ów komentator.”

Syria zawiesza import, aby zaoszczędzić obcą walutę

Wrześniowy CPI (indeks cen konsumenckich) w Wietnamie wzrósł o 22,42% w stosunku do roku ubiegłego

Fundusz infrastrukturalny Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) napędza regionalny boom

„Komentarz: Niezależnie od tego, co wybudują, obróci się to w ruinę, bo nie będzie środków na utrzymanie, konserwację.”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Strzały, prawdopodobna eksplozja w budynku uznawanym za siedzibę CIA w Kabulu (Afganistan)

Redaktor meksykańskiej gazety Maria Macias znaleziona z odciętą głową – odwet za posty publikowane na portalu społecznościowym

Arabia Saudyjska: Reformy pozwolą kobietom głosować, ale prowadzenie auta jest wykluczone (ten ‚występek’ każe się chłostą)

Arabia Saudyjska zgłasza Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego chęć zakupu artylerii, radarów, amunicji i prosi o logistyczne wsparcie (dołączona pełna lista zamówienia na kwotę 886 milionów dolarów)

Dowództwo armii Pakistanu spotyka się w związku ze wzrostem napięć w relacjach z Waszyngtonem

Turcja narzuca embargo na broni z Syrii

Rosną obawy, że Władimir Putin zmieni Rosję w otwartą dyktaturę

Prezydent Abbas ogłasza „Palestyńską wiosnę”

Palestyńczycy, Izraelczycy organizują osiedlowe warty

W sześciu eksplozjach w prowincji Karbala ginie 10 osób (Irak)

Rosja maluje znak „Wstęp wzbroniony” z myślą o Arktyce

Indie testuja rakietę zdolną do przenoszenia głowic nuklearnych

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Grecka policja używa gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom w Atenach – siły porządkowe stają się coraz bardziej brutalne

Policja aresztuje 80 demonstrantów ruchu ‚Okupacja Wall Street”

Rośnie liczba zamieszek w Chinach

„W 2010 roku, drugą największą gospodarką świata wstrząsnęło 180.000 protestów, zamieszek i innych masowych incydentów – ponad czterokrotnie więcej niż dziesięć lat wcześniej. Liczba ta – którą ogłosił Sun Liping, profesor na Uniwersytecie Tsinghua, a nie źródła oficjalne – nie mówi całej prawdy na temat społecznych niepokojów w Chinach.”

Tysiące Marokańczyków protestują w Casablance

Arabska księżniczka mówi, że nikt nie jest odporny na „Arabską wiosnę”

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Ośmiogodzinna przerwa w zasilaniu poważnym ciosem dla przemysłu (Pakistan)

Zmierzch ery ropy naftowej napędza gospodarczą zapaść i kryzys zadłużenia, mówi Rifkin: Wywiad

„Komentarz: Słuszne uwagi, ale recepta Rifkina jest chimerą. Odnawialne źródła energii nie są w stanie samodzielnie zasilić przemysłowej cywilizacji.”

Światowy kryzys zasobów: nadchodzą Chińczycy

„Dane dotyczące rezerw zasobów można wyrzucić za okno. O wybawieniu łupkowym można zapomnieć. Spójrzmy na Chiny i na rosnący apetyt energetyczny tego kraju, który niebawem wywrze potężny wpływ na globalne surowce naturalne.”

Wahania cen ropy wywierają presję na producentach Zatoki Perskiej

„Komentarz: Chcecie taniej ropy? Uważajcie, czego sobie życzycie. Widzimy raz jeszcze, że producenci ropy potrzebują wysokich cen, aby zbilansować budżety, sfinansować nowe poszukiwania i eksploatację oraz stłumić zamieszki.”

ŻYWNOŚĆ

Chiński import kukurydzy osiąga w sierpniu rekordowy poziom

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Problemy z siecią komórkową AT&T na całym obszarze Los Angeles

„Przerwy w usługach rozpoczęły się około 15.00 i trwały nadal 6 godzin później. (…) Problemy techniczne objęły 1000 wież transmisyjnych i potrwają co najmniej do 14.30 w niedzielę.”

Użytkownicy zgłaszają awarię Gmaila

Marsz Elektronicznej Armii zagraża syryjskim protestom – wspiera kampanię masowych aresztowań osób organizujących pokojowe wiece

JAPONIA

Anty-nuklearni demonstranci domagają się wybudowania elektrowni atomowej w Tokio

„Dziesiątki demonstrantów zgromadziły się w niedzielę w Tokio, aby zachęcić japońskie władze do budowy elektrowni atomowej w stolicy, co dałoby politykom szansę na okazanie swojego szczerego stosunku do kwestii bezpieczeństwa jądrowego.”

„Komentarz z Japonii: To wyzwanie rzucane jest od dłuższego czasu. Rząd nigdy go nie podjął. Wiele mówi to o zaufaniu władz i operatorów energetycznych do bezpieczeństwa energii atomowej.”

28 mln metrów sześciennych napromieniowanej gleby w Fukushimie

Wodór zbiera się w rurach reaktora nr 1 elektrowni atomowej Fukushima

Zespół badawczy rządu wyrusza do Południowego Sudanu

CHINY

Marynarka napędza militarną ekspansję Chin

Chiny i Tanzania mają podpisać umowę na węgiel i rudę żelaza opiewającą na kwotę 3 mld dolarów

WIELKA BRYTANIA

Najlepsze leczenie nowotworów może być „przywilejem bogaczy”

„Najbardziej skuteczne metody leczenia raka mogą stać się ‚przywilejem bogaczy’ – koszty kuracji jednego pacjenta, ponoszone przez Państwową Służbę Zdrowia (NHS), sięgają 1 mln funtów, powiedział jeden z ekspertów do spraw służby zdrowia.”

Zwolnienie 3000 pracowników przez producenta broni BAE Systems „druzgocącym ciosem” dla przemysłu wytwórczego Wielkiej Brytanii

Dyrektor BBC: Brytyjskie dziennikarstwo wkracza w ‚niebezpieczny okres’ – policja próbuje zmusić organizacje informacyjne do ujawnienia poufnych źródeł; Rozkaz, jaki od policji metrpolitalnej Londynu usłyszał ‚Guardian’ jest częścią „niepokojącego trendu”

USA

Paul Ryan uważa, że super komisja nie osiągnie deficytowych ceklów

Ubezpieczyciel State Farm wypłaci 5 miliardów dolarów na pokrycie strat spowodowanych warunkami atmosferycznymi

Niegdyś zamożni nowojorczycy zmuszeni do życia pod brezentowym płótnem w lasach New Jersey

Oklahoma zajmuje wysokie miejsce pod względem kradzieży ciężkiego sprzętu budowlanego i rolnego

Houston blisko szczytu listy kradzieży ciężkiego sprzętu

Nowy Jork usiłuje pokryć szeroką na 80 mld dolarów przepaść potrzeb infrastrukturalnych

10 stanów ma dwucyfrowy poziom bezrobocia

W czasie gospodarczej zapaści liczba dezercji spada

„Komentarz: Pobór nakręcany ubóstwem wiecznie żywy.”

Sobota, 24 września 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Europa zamierza wzmocnić kryzysowy fundusz

Unia Europejska dostaje sześć tygodni, aby ochronić się przed „nieuniknioną grecką niewypłacalnością”

„Rządy Unii Europejskiej spędzą następne sześć tygodni budując zaporę, aby ochronić swoje kruche systemy bankowości przeciwko temu, co jest teraz postrzegane jako nieunikniona niewypłacalność Grecji.”

„Komentarz: Bankructwo było nieuniknione od początku. Dlaczego zorientowali się dopiero teraz?”

Niemcy żądają „kontrolowanej” greckiej niewypłacalności, przyjęcia przez banki 50% straty na obligacjach Grecji (banki niemieckie pozbyły się ich dawno temu) w zamian za rozszerzanie funduszu Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego, peryferyjnej „zapory”

Europejski Bank Centralny nastawia się na zapewnienie bankom rocznej płynności

Streszczenie działań Unii Europejskiej: Brak metody, brak strategii, brak terminów; jawne kłamstwa francuskiego ministra finansów (Mish)

„Liczba aroganckich, niebywałych kłamstw Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego zwiększa się w takim tempie, że nie mam czasu na pełne ich zestawienie.”

Geithner: Strefa euro musi przyspieszyć

„Jeżeli dalszy niepokój na rynkach finansowych ma być powstrzymany, rządy strefy euro muszą przyspieszyć działania na rzecz rozwiązania kryzysu finansowego, powiedział w sobotę Sekretarz Skarbu USA, Timothy Geithner.”

Geithner wzywa, aby zażegnać groźbę „galopującej niewypłacalności” wynikającą z kłopotów finansowych Europy

Portugalia obniża poziom gospodarczego wzrostu w prognozie na rok 2012

Światowe mocarstwa próbują powstrzymać europejski kryzys zadłużenia

Gospodarcze obawy na całym świecie: Przewodnik po regionalnych problemach

Tajlandia może obniżyć prognozowany poziom wzrostu gospodarczego ze względu na słabą globalną gospodarkę, mówi prezes banku centralnego kraju

Szefowa MFW: Zasoby Międzynarodowego Funduszu Walutowego mogą nie wystarczyć, jeżeli stan globalnej gospodarki ulegnie pogorszeniu

Obniżenie ratingu zdolności kredytowej Włoch „może przyspieszyć wprowadzenie planu oszczędnościowego”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Populacja świata przekroczy 7 miliardów w Halloween

„Komentarz: Artykuł powtarza popularne, błędne przekonanie o tym, że ‚ludzka pomysłowość i technologia odegrały dużą rolę przeciwstawiając się Malthusowi.’ Tak naprawdę to ropa odegrała największą rolę. I choć zwykle uważa się, że technologia rodzi energię, w rzeczywistości jest odwrotnie: to energetyczna bonanza paliw kopalnych umożliwiła technologiczny postęp.”

Stany Zjednoczone dostarczą bezzałogowe samoloty Turcji: premier Erdogan

„W zasadzie Stany Zjednoczone zgodziły się na rozmieszczenie amerykańskich samolotów bezzałogowych na tureckim terytorium, aby wspomóc kraj w walce przeciwko kurdyjskim separatystom, powiedział premier Tayyip Erdogan.”

Wielu zabitych podczas walk w Jemenie

Podczas gdy dyplomaci targują się, śmiertelnie napięcia wzbierają w rodzącej się Palestynie

Putin powróci na fotel prezydenta w 2012 roku

„Komentarz: ‚Żelazna ręka,’ której pragnie wielu Rosjan.”

USA sprzedaje Izraelowi pociski penetrujące bunkry

Zagraniczni najemnicy wspierają osadników Izraela

„Żydowska Liga Obrony wysłała francuskich ‚bojowników’ na ‚manifestację solidarności’ na nielegalnych osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu.”

Partia Pracujących Kurdystanu ma przeprowadzić zabójczy atak na turecką policję

Indie ignorują ostrzeżenia Chin przed poszukiwaniem ropy na Morzu Południowochińskim – państwowy koncern naftowy ONGC będzie kontynuował eksplorację wspólnie z Wietnamem

Dalsze cięcia będą niszczące dla armii, uniemożliwią prowadzenie kilku wojen na raz: stwierdza raport republikanów z Izby Reprezentantów

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Demonstranci protestujący przeciwko budowie drogi przez las deszczowy Amazonii, przełamują blokadę policyjną

„Rdzenni mieszkańcy protestujący w boliwijskiej Amazonii przebili się przez blokady policji, aby kontynuować długi marsz na miasto La Paz.”

Protestujący maszerują na Manhattanie, krytykują Wall Street

„Kilkuset demonstrantów przedarło się w sobotę przez ulice dolnego Manhattanu w ostatnim z serii protestów przeciwko korporacyjnej chciwości na Wall Street.”

Studenci ścierają się z Policją Uniwersytetu Kalifornijskiego (Berkeley) w auli Tollmana – 2 osoby aresztowano

Grecka rozpacz wywołana dalszymi cięciami prowadzi do wzrostu przestępczości i liczby samobójstw

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Sprzedaż indyjskiego oleju napędowego wskazuje na nadchodzącą zwyżkę na azjatyckich rynkach – duże zapotrzebowanie na paliwo okrętowe (olej napędowy) w Azji oraz niedobory gotowego paliwa bunkrowego prowadzą do wzrostu cen rynkowych

Stolica Chile ogarnięta potężnym zanikiem zasilania

„Stolica Chile Santiago doświadczyła w sobotę rozległego zaciemnienia; zasilanie było dostępne w kilku miejscach centrum górniczego na północy kraju, poinformowali świadkowie agencję Reuters.”

Przerwa w dostawie prądu uniemożliwia dziennikarzom relacjonowanie dramatycznych wydarzeń z Jemenu

ŻYWNOŚĆ

Najbiedniejsi obywatele świata w obliczu gwałtownego wzrostu cen żywności

Sudan dotknięty szalonym wzrostem cen żywności

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Witryna Activist Post usunięta. Google likwiduje popularne alternatywne źródło informacji

Otwarty sezon polowań na prawa gwarantowane przez czwartą poprawkę do konstytucji (USA)

„Ciemnoskóra matka zostaje wyrwana z lotniczego fotela, skuta kajdankami i rozebrana, ponieważ współpasażerowie uznali, że dwie siedzące obok niej osoby spędziły zbyt dużo czasu w ubikacji.” Liczba podobnych ‚incydentów’ rośnie.

JAPONIA

Japoński kredyt: Swapy ryzyka kredytowego powiązane z narodowymi obligacjami na rekordowym poziomie

„Koszt ubezpieczenia długu Japonii przed niewypłacalnością wzrósł do rekordowego poziomu w związku z obawami, że europejski kryzys zadłużenia rozprzestrzeni się poza region.”

Japonia przekonuje się, że ryż wymaga dokładnych pomiarów radiacji: odkryto pierwszy przypadek wysokiej koncentracji materiałów radioaktywnych w ryżu – poziom dalece przekracza przyjęte normy

Japonii kończy się czas na naprawę finansów, mówi Shinohara z MFW

„Komentarz: Podobnie jak w przypadku Europy i USA, czas Japonii już dawno się skończył.”

Minister handlu Edano: Silny jen ‚bardzo szkodzi’ japońskim firmom

Przedstawiciel ministerstwa finansów Japonii: Przejęcie polityki walutowej Szwajcarii przez Japonię nie wchodzi w rachubę

Japonia przygotowuje się do wysłania sił pokojowych do Południowego Sudanu

CHINY

Prezes Ludowego Banku Chin: Chiny muszą zwalczyć inflację, odeprzeć wstrząsy: Zhou

Pobicie w Chinach: Społeczny gniew wywołany pobiciem mężczyzny mylnie uznanego (przez wynajętą przez urzędników firmę ochroniarską) za petenta niepokojącego władze

Chiny wybierają drogę pokoju

„Chiński rząd niedawno opublikował Białą Księgę zatytułowaną ‚Pokojowy rozwój Chin’, w której oznajmił światu, że pokojowy rozwój jest strategicznym wyborem Chin.”

„Komentarz: Dopóki świat będzie realizował model nieskończonego wzrostu gospodarczego, dopóty o pokoju nie może być mowy.”

Czy gospodarka Chin też jest w opałach? (New York Times za posrednictwem CNBC)

WIELKA BRYTANIA

Zasady planowania zagrażają tysiącom mil kwadratowych habitatu dzikiej przyrody

„Komentarz: W ramach paradygmatu nieskończonego wzrostu, w końcu wszystko musi zostać objęte ‚rozwojem.'”

Ograniczenie prędkości na autostradach „może zostać zwiększone do 130 km na godzinę”

„Ograniczenie prędkości na autostradach może zostać zwiększone do 130 km na godzinę, aby skrócić czas podróży i ożywić gospodarkę.”

USA

Dalej, niech gospodarka upadnie (Bill Bonner, Daily Reckoning)

„Komentarz: Zgadzam się, że im szybciej wydarzy się to, co nieuniknione, tym lepiej. Jednakże przedstawiony tu scenariusz ma pewien problem. Zakłada on poprawę i przywrócenie gospodarczego wzrostu. Ale to nie nastąpi, ponieważ energia jest zbyt droga.”

Regulatorzy zamykają kolejne banki w Virginii i Kalifornii – w bieżącym roku zlikwidowano już 73 placówki

Morgan Stanley posiadał niezabezpieczone derywaty o wartości 55 mld dolarów pod koniec 2009 r. – przypomina to grę w rosyjska ruletkę; moment harakiri w historii światowych finansów

Niezabezpieczone derywaty USA wartości 250 bilionów dolarów należą w 96% do pięciu banków; Czy Morgan Stanley siedzi na zegarowej bombie?

Nowa ugoda Bank of America doprowadzi do zajęcia nieruchomości wielu obywateli

Piątek, 23 września 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Akcje rynków wschodzących spadają, zwiększając obawy, że rządowe środki podtrzymania wzrostu nie ochronią przed globalnym spowolnieniem

Chiny, Japonia mówią, że Europa musi sama uporać się z kryzysem

Głosowanie w greckim parlamencie w sprawie dalszych cięć oszczędnościowych przełożone z powodu niedostatecznej liczby głosów; Słowacja może nie wesprzeć funduszu Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego; Unia Europejska porzuci Grecję

Moody obniża rating zdolności kredytowej greckich banków

Inflacja w Singapurze niespodziewanie przyspiesza, komplikuje decyzje strategii finansowej

„Komentarz: Ponad 5 milionów osób żyjących na 694 km kwadratowych. Ile miejsca pozostaje na uprawę roli?”

Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego przyznaje, że istnieje prawdopodobieństwo niewypłacalności Grecji

Rekordowy spadek wartości złota o 100 dolarów; akcje nieznacznie zwyżkują

„Ceny złota spadły w piątek o ponad 100 dolarów za uncję; to największy dolarowy spadek w historii – inwestorzy zaczęli sprzedawać, aby pokryć straty, podczas gdy globalne akcje odnotowały wzrost ze względu na oczekiwania, iż Europejski Bank Centralny podejmie nowe kroki w kierunku opanowania europejskiego kryzysu zadłużenia.”

„Komentarz: Nie ulegajcie tej rynkowej huśtawce. To okazja, żeby kupić złoto.”

Ciężka lekcja dla Wietnamu – stromy spadek na rynku nieruchomości

Ostrzeżenie przed chaosem na giełdzie, jeżeli nie znajdzie się pakiet ratunkowy strefy euro

MFW mówi: Nawet dobre wieści nie brzmią najlepiej

15-20 europejskich banków potrzebuje rekapitalizacji: francuski regulator

Rząd Korei Południowej, Bank of Korea podejmą działania w związku ze spadającą wartością wona

Liczba zakładów CDS ubezpieczających zadłużenie francuskich, niemieckich banków gwałtownie rośnie

W oczekiwaniu na nieuniknione bankructwa i fajerwerki kryzysu strefy euro: Zervos

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Boom na rynku nieruchomości w New Delhi napotyka przeszkodę

„Protesty w związku z prawami do ziemi, które trwają na przedmieściach stolicy Indii, przestraszyły potencjalnych nabywców domów.”

Indie w obliczu konfrontacji z Chinami w kwestii morskiej nafty

„Indie są wciągane w złożony i coraz bardziej napięty spór terytorialny na Morzu Południowochińskim; Chiny nieustannie ostrzegają ONGC, państwowy indyjski koncern naftowy, że plan poszukiwań ropy wspólnie z Wietnamem oznacza naruszenie suwerenności Chin.”

W ONZ Turcja krytykuje Izrael, a Iran krytykuje USA

Meksykańskie kartele narkotykowe zagrażają teraz mediom społecznym

Siły Powietrzne USA: koszty eksploatacji samolotów bezzałogowych stają się „nie do utrzymania”

Palestyńczycy z petycją w ONZ – Izrael w stanie najwyższej gotowości

Stany Zjednoczone obawiają się pro-palestyńskich ataków na ambasady

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

„Nie zapłacimy”: klasa średnia Grecji buntuje się przeciwko cięciom oszczędnościowym

Protest przeciwko przejmowaniu gruntów rolnych przybiera na intensywności  (Indie)

Protesty oznaczają wzrost środowiskowej świadomości w Chinach

Policja w Bahrajnie blokuje marsz protestacyjny na stolicę kraju

Dziesiątki tysięcy studentów w Chile organizują masowy protest w stolicy kraju, domagając się reform systemu edukacji

Setki wściekłych demonstrantów protestują w Chinach przeciwko przejmowaniu ziemi przez rząd

„Setki mieszkańców wsi rozwścieczonych przejmowaniem ziemi przez rząd, wzięły w piątek udział w trzecim dniu protestów na południu Chin – dzień wcześniej splądrowały rządowe budynki i wdały się w starcia z policją, w których rany odniosło 12 osób.”

Syryjczycy protestują nadal – pojawiają się liczne dowody brutalności reżimu

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Pozyskiwanie piasku (usuwanie wierzchniej warstwy ziemi znajdującej się nad złożami piaskowca) stanowi kolejne zagrożenie związane ze szczelinowaniem hydraulicznym (fracking: metoda wydobycia gazu łupkowego); stanowi dodatkowe zagrożenie dla wody i powietrza

Indie mogą stanąć w obliczu niedoboru 200 milionów ton węgla

„Niedobór zaopatrzenia w węgiel pochodzący ze źródeł krajowych może przekroczyć 200 mln ton w ciągu kolejnego (12) planu pięcioletniego (2012-17), jeżeli nie zostaną podjęte działania zapobiegawcze w celu zniwelowania różnicy między popytem i podażą, powiedział w środę minister górnictwa węglowego Sripraksh Jaiswal.”

Cena nafty zbliża się do „punktu krytycznego” zagrażając nowym projektom wydobywczym piasków roponośnych (Kanada)

„Komentarz: Ponownie możemy się przekonać się, że zbyt duży spadek ceny ropy w czasie recesji sprawia, że nowe projekty nie mogą być finansowane. Po krachu roku 2008 roku na półkę odłożono 60% nowych projektów wydobywczych w regionie Zatoki.”

Koncerny wydobywające gaz łupkowy w Marcellus stoją w obliczu potencjalnego „chaosu” w związku z orzeczeniem sądu w Pensylwanii: kwestionowana jest prawo własności tysięcy dzierżawionych działek wydobywczych

ŻYWNOŚĆ

Wyzwaniem dla chłodni jest dostępność energii elektrycznej (Indie)

„Komentarz: W ślad za wczorajszym materiałem filmowym na temat załamania łańcucha chłodniczego w USA, pojawia się artykuł, który mówi o trudnym zadaniu zapewnienia dostatecznej ilości energii elektrycznej planowanej w Indiach infrastrukturze łańcucha chłodniczego. Już teraz niedobory elektryczności i przerwy w zasilaniu są powszechne.”

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Wiele osób choruje, jedna umiera w konfrontacji z pluskwami; przyczyną są środki owadobójcze (USA)

Listeria niszczy życie wielu osób (11 ofiar śmiertelnych, 68 zarażonych) – rozprzestrzenia się epidemia; źródłem są pakowane melony z supermarketów  (USA)

Niedobory leków są zabójcze i kosztowne (USA)

JAPONIA

Pracownicy Fukushimy ryzykują życiem, aby nakarmić rodziny (Spiegel)

„Od początku katastrofy nuklearnej w Fukushimie, operator elektrowni TEPCO opiera się na tymczasowych pracownikach próbujących ustabilizować reaktory. Wielu pracowników, których poziom napromieniowania jest mierzony codziennie, twierdzą, że nie wykonują swojej pracy dla Japonii, tylko dla pieniędzy.”

„Komentarz: Niektórzy pracują w Fukushimie. Inni sprzedają nerki.”

Japonia wysyła na orbitę nowego satelitę szpiegowskiego, aby monitorować rakiety Korei Północnej

Tajfun przywraca głęboki niepokój / Osoby, które przetrwały kataklizm z 11 marca ponownie znajdują się w niebezpieczeństwie – z trudem zdołały uciec przed osunięciami ziemi

CHINY

Spadek cen i liczby transakcji na chińskim rynku nieruchomości zbliża się do „punktu krytycznego” – mówi Nomura

„Spadek dostępności finansowania na rynku nieruchomości w Chinach może osiągnąć ‚punkt krytyczny’, który spowoduje obniżenie wzrostu w chwili, kiedy eksport zagrożony jest globalnym spowolnieniem gospodarczym, a zaufanie inwestorów słabnie, powiedział Zhang Zhiwei z Hong Kongu, główny chiński ekonomista Nomura Holdings Inc.”

WIELKA BRYTANIA

Populacja więzienna na najwyższym poziomie w historii

„Populacja więzienna w Anglii i Walii osiągnęła rekordowy poziom trzeci tydzień z rzędu.”

USA

Dow tonie 6,4% w ciągu tygodnia

Co się stanie, jeżeli Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego skończą się fundusze?

Operacja ‚Twist’ toruje drogę dla ‚rozluźnienia ilościowego nr 3’ (QE3) (Peter Schiff)

Bieda rozprzestrzenia się na przedmieściach

„Komentarz: James Howard Kunstler przewidział, że przedmieścia staną się nowymi slumsami.”

Obligacje skarbowe: „oznaki zmęczenia”

Spłukani Amerykanie nie mogą wyzwolić się od nawyku przekraczania stanu konta

Przerwy w dostawie prądu uderzają w rafinerie Teksasu

Czwartek, 22 września 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Globalne załamanie: Inwestorzy pozbywają się prawie wszystkich akcji i towarów

Światowe akcje wkraczają w fazę zniżkową rynku ‚niedźwiedziego’

Krwawa łaźnia w Azji po masowej, czwartkowej sprzedaży w USA; Europejska krwawa łaźnia po azjatyckiej krwawej łaźni; Kontrakty terminowe USA kończą w czwartek na czerwono

David Cameron: Gospodarka światowa „niebawem zajrzy w wycelowaną lufę pistoletu”

Piętrzą się ostrzeżenia w związku z kryzysem euro; Brazylia, Rosja, Indie i Chiny rozważają dodatkową pomoc

Europa rozważa zwiększenie siły ognia funduszu ratunkowego

Grecja na krawędzi największej niewypłacalności od 24 wieków, kiedy zbankrutowało pierwsze miasto

Spowolnienie w sektorze prywatnym zwiększa obawy przed recesją

„Dane z Chin pokazały, że niegdyś dynamiczny sektor wytwórczy uległ skurczeniu już trzeci miesiąc z rzędu, co sugeruje, że druga największa gospodarka świata może nie być w stanie zapewnić przeciwwagi dla zwalniających gospodarek zachodnich.”

Ukryte straty, brak płynności finansowej hiszpańskich banków; Brak oferentów podczas aukcji państwowego banku Caja del Mediterráneo

Średnia przemysłowa Dow Jones kończy sesję spadkiem 390 punktów

Miliarder Soros: USA znajduje się już na drugim dnie recesji

„Komentarz: Każdy – z Sorosem włącznie – kto uważa, że ​​ten kolejny etap upadku cywilizacji przemysłowej jest ‚drugim dnem recesji’ wykazuje się bolesnym brakiem orientacji.”

Lloyd’s of London wycofuje bankowe depozyty w związku z kryzysem zadłużenia

Interesy strefy euro kurczą się po raz pierwszy od dwóch lat

Abu Dhabi czuje ciężar planu rozbudowy za 500 miliardów dolarów

„Komentarz: Należy pamiętać, że cały ten blichtr sklejony jest z długów.”

El-Erian z PIMCO ostrzega: „Wszystkie oznaki wskazują na instytucjonalną panikę bankową we Francji”

Akcje Australii ponoszą dalsze straty

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Sypią się iskry – USA i Pakistan spierają się o zamachy w Kabulu

„Pakistan ostrzegł USA, że utraci sojusznika, jeżeli nadal będzie oskarżał Islamabad o prowadzenie podwójnej gry w wojnie z terroryzmem.”

Dziewięć osób zabitych podczas nowych brutalnych starć w Jemenie

Przemówienie Obamy na forum ONZ wywołuje arabską furię

„Akcje Baracka Obamy w świecie arabskim spadły do zera – demonstranci na Zachodnim Brzegu Jordanu potępili go za zdecydowane potępienie głosowania za palestyńską państwowością.”

USA zbuduje nowe ogromne więzienie w Bagram (Afganistan)

Japonia i Rosja wyrażają zgodę na spokojne rozpatrzenie kwestii spornych wysp

„Minister spraw zagranicznych Koichiro Genba i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow, uzgodnili w środę, że Tokio i Moskwa odniosą się do terytorialnego sporu u wybrzeży Hokkaido ‚w spokojnej atmosferze,’ powiedział przedstawiciel ministerstwa.”

„Komentarz: Będzie spokojnie, aż Rosja wykona swój ruch. Japonia nie będzie w stanie się przeciwstawić.”

Iran: Radar NATO w Turcji będzie ochraniał zaciekłego wroga

„Instalacja systemu radarowego ma ochraniać syjonistyczny reżim, który znalazł się na równi pochyłej, a Stany Zjednoczone zostały zmuszone zaangażować się bezpośrednio, aby go ocalić.”

Kleryk Sadr: Maliki buduje nową dyktaturę (Irak)

Strajk przeciwko podwyżce cen paliwa paraliżuje życie codzienne w Bangladeszu

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Trzy bomby samochodowe zabijają sześć osób w rosyjskim Dagestanie

Nowe greckie cięcia ‚oszczędności fiskalnych’ wywołują strajki i protesty

Transport publiczny w stolicy Grecji staje w miejscu

Tysiące Kuwejtczyków protestują przeciwko korupcji

Tysiące osób uczestniczą w zamieszkach na południu Chin, wywołanych przejmowaniem ziemi przez władze – raport

„Tysiące ludzi zaatakowały budynki rządowe w południowych Chinach w proteście przeciwko sprzedaży gruntów – ostatnia z serii konfrontacji w potężnej gospodarczo prowincji Guangdong.”

Fala gwałtownych rozruchów przelewa się przez Europe i i Bliski Wschód. Czy Ameryka jest następna?

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Przywrócenie libijskiej produkcji ropy potrwa dwa lata

Armia USA ma problem ze znalezieniem helu do szpiegowskich sterowców

Państwowy brak helu przebija urodzinowe baloniki

Azja zwiększy październikowy import afrykańskiej ropy o 48 ładunków

Załamujące się zapotrzebowanie na węgiel sygnalizuje spowolnienie gospodarek Azji

Rośne państwowy niedobór energii elektrycznej – rząd walczy na wszystkich frontach, aby poprawić sytuację (Indie)

Przerwa w zasilaniu powoduje kilkugodzinne opóźnienia pociągów NJ Transit i Amtrak (USA)

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Telkom nakreśla strategię walki z kradzieżami okablowania (RPA)

ŻYWNOŚĆ

Ciepłe ciężarówki mogą dostarczyć zepsute jedzenie (materiał filmowy MSNBC)

Komentarz: OBEJRZYJCIE KONIECZNIE. Wielu analityków ostrzegało od lat, że łańcuch chłodniczy załamie się. W powyższym materiale widzimy, że agregaty chłodnicze na tirach transportujących żywność są wyłączone, aby zaoszczędzić paliwo, albo najzwyczajniej nie działają. To ważne ogniwo w łańcuchu chłodniczym znajduje się już w fazie rozpadu.”

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

CIA mówi, że materiał wywiadowczy dotyczący globalnego ocieplenia jest objęty klauzulą „tajne”

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Człowiek, który odkrył wirus Stuxnet, przekazuje ponure ostrzeżenie

„Stuxnet jest cyfrowym pociskiem kierowanym, który może wynurzyć się z cybernetycznej przestrzeni, aby zniszczyć fizyczny cel w rzeczywistym świecie. Laboratorium Ralpha Langnera, eksperta do spraw bezpieczeństwa systemów kontroli przemysłowej z Hamburga, potrzebowało miesiąca, aby to ustalić. (…) LANGER: ‚Podobnie jak bomba zrzucona na Hiroszimę, Staxnet zademonstrował po raz pierwszy swą niebezpieczną zdolność. (…) Z każdym dniem technologia broni cybernetycznej jest powielana; wiedza na temat tego, jak działa Stuxnet rozprzestrzenia się coraz bardziej. Wszystkie słabe punkty na poziomie systemu kontroli przemysłowej oraz kontrolera logiki programowalnej, nie zniknęły. Nikogo to nie obchodzi. (…) Nie da się zapobiec produkcji i transferowi bitów i bajtów w Internecie. Obawiam się, że kontrola cybernetycznej broni nie będzie możliwa. (…) Aby przeciwdziałać zagrożeniu, musimy zacząć chronić nasze systemy kontroli ważnych zakładów – elektrowni, wodociągów, fabryk chemicznych przetwarzających trujące gazy. Dziwne jest to, że naruszenie tych systemów może doprowadzić do masowych zgonów, a my nadal nie zapewniamy im dostatecznego poziomu cybernetycznej ochrony. (…) Usunięcie tych słabych punktów będzie kosztowne. Inżynierowie są świadomi problemu, ale po prostu nie dysponują odpowiednim budżetem, aby z nim się uporać. Zagrożenie nie jest brane pod uwagę. Skoro kadra menadżerska nie dostrzega natychmiastowego ryzyka, problem jest ignorowany, ponieważ wiąże się z poniesieniem kosztów. (…) Nie musisz być geniuszem, aby stworzyć program, który działa na system kontroli tak, jak Stuxnet. Musisz tylko wiedzieć, jak skopiować jego części. Potem wystarczy odrobina wiedzy, aby stworzyć prostą i efektywną, cyfrową brudną bombę. Może nie dorównywać Stuxnetowi skalą rażenia na pojedynczy system, ale może wywrzeć szeroki wpływ na wiele systemów. (…) Zegar tyka.”

Serwery Japonii, komputery osobiste powiązane z południowo-koreańskim uderzeniem cybernetycznym

Amerykańskie oprogramowanie wywiadowcze załamuje się podczas koreańskich ćwiczeń

„Oprogramowanie wywiadowcze, którym miałyby posłużyć się Stany Zjednoczone podczas wojny z Koreą Północną, uległo wielokrotnemu zawieszeniu podczas wspólnych, sierpniowych manewrów wojskowych w Korei Południowej – uniemożliwiło dowódcom USA i Korei Południowej śledzenie ruchów symulowanych sił wroga, powiedział wysoki rangą oficer wywiadu.”

JAPONIA

Jak długo Japonia może prowadzić ostatnią partię?

„Komentarz: Oczywiście niezbyt długo. Nie ma wątpliwości, że na północny wschód kraju nigdy nie zostanie odbudowany po trzęsieniu ziemi / tsunami. Wystarczy dodać katastrofę w Fukushimie i nowe obciążenie zniszczeniami wywołanymi przez tajfun. Punkt zrównoważonego poziomu zadłużenia został przekroczony dawno temu.”

Japoński McDonald zamknie setki małych restauracji

Kansai Electric i 5 innych operatorów energetycznych planuje wspólne zakupy paliwa

„Rosnąca liczba elektrowni jądrowych nieczynnych w związku z regularnymi przeglądami, zmusza przedsiębiorstwa do wykorzystania w większym zakresie elektrowni spalających paliwa kopalne. Podejmując współpracę, mają nadzieję, że zaoszczędzą.”

Wielu dużych producentów kupuje części za granicą

Ulewne deszcze chłoszczą Japonię / Porzuceni pasażerowie transportu publicznego: osunięcia ziemi, powodzie wywołują chaos

Ceny ziemi odnotowują spadek w związku z katastrofą z 11 marca i trwającym kryzysem nuklearnym / Coroczna rządowa ankieta ilustruje wpływ katastrofalnych wydarzeń na wartość nieruchomości na terenie całego kraju

Japonia informuje, ze posiada 30 ton plutonu

CHINY

Akcje dewelopera Greentown China odnotowują drastyczny spadek ze względu na obawy związane z przepisami

Chiny zagrożone twardym lądowaniem – globalne problemy rozprzestrzeniają się (Ambrose Evans-Pritchard)

„Starannie kontrolowane miękkie lądowanie Chin staje się trudniejsze z każdym dniem; istnieje groźba przebicia bańki kredytowej z ostatnich trzech lat.”

WIELKA BRYTANIA

Związki zawodowe mówią, że dojdzie do głosowania w sprawie masowych strajków

FTSE 100 – indeks akcji spółek giełdowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie – odnotowuje największy spadek od 2008 roku

Oświetlenie uliczne w całej Walii zostaje wyłączone, aby zaoszczędzić pieniądze

USA

Inwestorzy patrzą, jak 500 miliardów dolarów znika w jeden dzień; straty tygodniowe – 1.1 biliona dolarów

Sygnały upadku (Financial Sense)

„Sygnały ekstremalnego kryzysu są przytłaczające. Trzy lata ze stopą procentową bliską 0% – bez jakiejkolwiek poprawy. Pełny rok obfitej monetyzacji obligacji hipotecznych i bonów skarbowych – bez jakiejkolwiek poprawy. Tony gotówki dostarczonej do wielkich amerykańskich banków – bez jakiejkolwiek poprawy. Niektóre kluczowe korporacyjne nacjonalizacje – bez jakiejkolwiek poprawy. Multum chybionych programów gospodarczego pobudzania – bez jakiejkolwiek poprawy. Ważne, niewłaściwe wykorzystanie inicjatyw pomocowych kredytów mieszkaniowych – bez jakiejkolwiek poprawy.”

Niewiarygodnie kurczący się boom samochodowy

Wielka Recesja rodzi stracone pokolenie pracowników

3% spadek na giełdzie sugeruje pogłębiający się niepokój

Rezerwa Federalna rozczarowana… Przybył wielki upadek

103 tysiące bezrobotnych traci zasiłki w ciągu jednego tygodnia

United Auto Workers, najbogatszy związek zawodowy w USA, w obliczu finansowego upadku

Generał Mullen: Cięcia w budżecie Pentagonu mogą zaszkodzić przemysłowej bazie

Opad radioaktywny z Fukushimy w wodach Kalifornii: zagrożenie?

Witamy w Wielkim Kryzysie amerykańskiego przedmieścia

Kongres nie jest w stanie znaleźć kompromisu w sprawie finansowania Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego: groźba zawieszenia agencji

Operatorzy elektrowni odczuwają konsekwencje rosnącej liczby zajmowanych przez banki domów

„Komentarz: Im więcej zaoszczędzonej energii, tym lepiej, tak? Niekoniecznie. Pewien poziom konsumpcji jest niezbędny, aby uchronić system przed zapaścią.”

Rozmiar ma znaczenie: Mniejsze domy sygnalizują pogorszenie społecznych nastrojów

Trudna dekada dla klasy średniej

Średnia przemysłowa Dow Jonesa odnotowuje największy spadek w historii

Zadłużenie kart kredytowych znowu rośnie

W obliczu niedoboru nauczycieli, szkoły gromadzą uczniów w świetlicach

Środa, 21 września 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Lloyds of London ponosi stratę 1 mld dolarów

„Rynek ubezpieczeniowy Lloyd’s of London załamał się, ponosząc stratę za pierwsze półrocze w wysokości 697 mln funtów (1 mld euro) – przygnieciony rekordową liczbą roszczeń o odszkodowanie z tytułu katastrof naturalnych, w tym trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca.”

MFW wzywa europejskie banki do pozyskania kapitału

„Europejskie banki stoją w obliczu potencjalnych strat 300 mld euro (około 409 miliardów dolarów) w związku z kryzysem zadłużenia strefy euro, poinformował w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy, wzywając banki do pozyskania kapitału, aby uchronić gospodarkę światową przed dalszymi zawirowaniami.”

Europejski Bank Centralny pożycza 500 milionów dolarów jednemu z europejskich banków

Szukające kapitału banki Europy zwracają się w stronę Azji

„Europejskie banki rozbiegają się po całej Azji, podejmują starania, aby pożyczyć pieniądze od majętnych ludzi i bogatych w gotówkę firm – trwa wyścig o zastąpienie źródeł finansowania, które są coraz trudniejsze i bardziej kosztowne do wykorzystania.”

Grecja przyspiesza cięcia oszczędnościowe w zamian za pomoc

Wzrost gospodarczy Nowej Zelandii zwolnił w drugim kwartale do 0,1%

Gwałtowny wzrost cen złota napędza inflację, drażni Azjatyckich prominentów

Skarbcom na złoto brakuje już miejsca ze względu na pęd ku królowi metali

Europejska depresja maniakalna to frustrujący bałagan, ale złoto świeci nadal jak diament szalony

Załamanie nerwowe? 21 oznak, że coś znaczącego wydarzy się w świecie finansów

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

USA montuje tajne bazy samolotów bezzałogowych w Afryce i na Półwyspie Arabskim, mówią urzędnicy (Washington Post)

Meksykański horror: Uzbrojeni mężczyźni porzucają 35 ciał na głównej alei prowadzącej do największego centrum handlowego miasta

Turecki premier nazywa wiercenia prowadzone przez Cypr i Izrael „szaleństwem”

„Premier Turcji Tayyip Erdogan opisał w środę przybrzeżne gazowe odwierty prowadzone przez byłego sojusznika – Izrael – oraz Cypr jako ‚szaleństwo’, podnosząc stawkę w konfrontacji o potencjalnie rozległe złoża we wschodniej części Morza Śródziemnego.”

Gorbaczow mówi, że Rosja zmierza w kierunku społecznych niepokojów

„Rosji grozi destabilizacja, a jej przyszłość stanie pod znakiem zapytania, jeśli nie przeprowadzi politycznych reform i nie zmniejszy swojego uzależnienia od eksportu energii, powiedział były radziecki przywódca Michaił Gorbaczow w artykule opublikowanym w środę.”

Chiny ostrzegają przed modernizacją tajwańskiej floty samolotów F-16 przez Stany Zjednoczone

Porzucenie zmasakrowanych ciał na ruchliwej ulicy unaocznia wpływ, jaki meksykańska wojna narkotykowa wywiera na pasażerów

Ubezpieczyciele wycofują pozew przeciwko Arabii Saudyjskiej i kilku saudyjskim organizacjom, który stwierdzał, że powinny one przejąć odpowiedzialność odszkodowawczą za zamachy terrorystyczne z 11 września 2001

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

W swoim dążeniu do ożywienia protestów, Jemeńczycy wybierają męczeństwo

Demonstranci ruchu „Okupuj Wall Street” przyrzekają bezterminowo obozować w pobliżu Wall Street

Tajlandia zaostrza egzekucję prawa ‚obrazy królewskiego majestatu’: Pogłębiająca się niezgoda na obywatelski sprzeciw?

Włoska policja walczy z tunezyjskimi emigrantami na wyspie Lampedusa

Niepokoje pracownicze szkodzą rentowności, mówi szef Maruti (Indie)

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

USA podąża za Chinami, aby ubić naftowy interes w Południowym Sudanie

„Komentarz: Trapiona przez niedobory energii Japonia też chce sobie coś uszczknąć.”

Poważne niedobory energii elektrycznej w Zimbabwe uniemożliwiają wdrożenie planów poprawy sytuacji gospodarczej

„Pod koniec sierpnia, 22 elektrownie kraju dysponowały zaopatrzeniem w węgiel na okres krótszy niż siedem dni. W przypadku wielu pozostałych zakładów, jednym z głównych powodów niedoboru paliwa były problemy transportowe.”

Strajk w Telanganie zaburza przepływ energii (Indie)

Uruchomcie produkcję libijskiej ropy, mówi OPEC

Międzynarodowa Prognoza Energetyczna 2011: Mylący optymizm Administracji Informacji Energetycznej

Brak awaryjnych rezerw mocy w czasie częściowej utraty krajowego zasilania: prawodawca (Korea Południowa)

ŻYWNOŚĆ

W kanadyjskich parkach też można uprawiać żywność

Wschód miejskiego rolnictwa – modna oszczędność przyciąga coraz więcej ludzi w czasach gospodarczej niepewności (USA)

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Ropa BP pokrywająca dno Zatoki Meksykańskiej ulega bardzo wolnej degradacji: badania

„Smoliste kulki ropy, które na początku miesiąca przyniosła na plaże Zatoki Meksykańskiej tropikalna burza Lee, pokazują, że nafta pozostawiona przez zeszłoroczny wyciek BP nie rozkłada się tak szybko, jak uważali niektórzy naukowcy – powiedzieli we wtorek uniwersyteccy badacze.”

Najnowsze wyzwanie rybaków Zatoki Meksykańskiej: meduzy

Czy ludzki opór jest daremny? Mapy ukazują marsz bakterii odpornych na lekarstwa

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Budynki kryją tajemnicze serwery, dzięki którym mruczy sieć

„Na świecie jest około 13.000 dużych centrów danych, tylko w USA ta liczba wynosi 7.000. Ich wzrost zahamowała recesja, ale według szacunków firmy IDC monitorującej i badającej rynek, w tym roku na nowe centra przeznaczone zostaną 22 miliardy dolarów. Potrzeba centrów danych wzrasta ze względu na eksplozję popytu na sieciową przestrzeń i łączność. Niektóre z nich znajdują się w regularnych budynkach miejskich, inne w rozbudowanych kompleksach podmiejskich. W każdym z nich priorytetem jest bezpieczeństwo. Ostatecznie to, co znajduje się w ich wnętrzu sprawia, że smatrfony są ‚bystre’, przedsiębiorstwa połączone, a sieci społecznościowe mruczą.”

„Komentarz: Ostatecznie zasilanie zewnętrzne zawiedzie. A generatory będą potrzebować paliwa. Ta energia nie zawsze będzie dostępna.”

JAPONIA

Japoński minister zdrowia: żywność jest bezpieczna

„Komentarz: Wszystko będzie OK. Ulokujcie swoje oszczędności na giełdzie, włączcie telewizor i wyluzujcie.”

Kolejny rozdział zniszczenia w Japonii

„Dla ponad miliona japońskich gospodarstw domowych, którym zaleca się ewakuację z powodu zbliżającej się burzy, nadejście kataklizmu oznacza ponury, nowy rozdział w tym wyjątkowo trudnym roku.”

Japoński eksport rozczarowuje, może ulec dalszemu osłabieniu

Noda planuje ponowne uruchomienie reaktorów na wiosnę

„Przewidywany na lato przyszłego roku 10% niedobór mocy może wywołać załamanie gospodarki, jeśli elektrownie nie wznowią swojej produkcji.”

Bank of Japan pożyczy w bieżącym miesiącu 103.3 mld jenów bankom z rejonów katastrofy

Oferty kontraktów dla prawie 600 nowych absolwentów uniwersytetów i szkół średnich zostały wycofane: ministerstwo pracy

Import energii rozwiał nadzieje na poprawę eksportu

Akcje Japonii odnotowują stromy spadek, banki sponiewierane najbardziej

CHINY

Mylące wskaźniki – Wzrost gospodarczy w Chinach nie potrwa długo, zadłużenie kraju znajduje się na poziomie Europy; Chanos na temat chińskiej bańki nieruchomości i gospodarczego wzrostu (Mish)

„Rynek nieruchomości właśnie uderzył w ścianę i wszystko zwalnia. Prezes Komatsu powiedział w zeszłym tygodniu, że ma problem z uzyskaniem zapłaty za sprzedane do Chin koparki. Deweloperzy są w finansowym uścisku. Zdobywają pieniądze na czarnym rynku – nieoficjalnym systemie bankowym, który kwitnie w ekspresowym tempie, tak jak wszystko w Chinach. Samorządy lokalne są zmotywowane, aby dalej prowadzić tę grę. Będą kontynuować projekty i pożyczać.”

WIELKA BRYTANIA

Tymczasem Grecja nie jest jedynym miejscem, gdzie ‚oszczędność fiskalna’ ponosi klęskę

Pożyczki rządowe osiągają nowy rekord

„Opłakany stan finansów Wielkiej Brytanii uwidocznił się dzisiaj, kiedy oficjalne dane wykazały, że w sierpniu rząd zaciągnął rekordowe pożyczki, mimo wprowadzonych przez kanclerza oszczędności fiskalnych.”

USA

Miejsce przy przejściu? Suma opłat lotniczych przyprawia o zawrót głowy; płaci się coraz więcej, dosłownie za wszystko

„Pasażerowie są wściekli.”

Co się dzieje w Las Vegas

„Coraz więcej zrujnowanych stanów ulega powabowi kasyn i zezwala na ich otwarcie, aby skubnąć co nieco z podatku dochodowego.Ale nowa książka pozwala przyjrzeć się z bliska faktycznej sytuacji mieszkańców Las Vegas, którzy miewają się gorzej niż reszta kraju.”

Pokerowa piramida finansowa: FBI mówi, że Full Tilt Poker ograbił konta graczy

„Popularna witryna hazardowa Full Tilt Poker nielegalnie opróżniła konta graczy, aby finansować operacje i wypłacać szczodre pensje swoim właścicielom, powiedzieli prawnicy Departamentu Sprawiedliwości podczas rewizji sprawy cywilnej w Nowym Jorku.”

„Komentarz: Sama ‚gospodarka wzrostu’ jest piramidą finansową, powyższy przykład ilustruje podobieństwa.”

Moody ucina rating Bank of America, Wells Fargo i Citi

Gospodarka w rękach Kongresu, Rezerwie Federalnej skończyła się amunicja

Fed ogłasza kolejny pakiet pobudzający mimo rosnącej krytyki

Ukryta słabość przemysłowego ‚przypływu’ w Ameryce

„Środowa odprawa dwóch wysokich rangą analityków obrony, poza poparciem dla ‚strategii przemysłowej’ chroniącej sektor obronności, zawierała kolejny interesujący element: Jeśli Stany Zjednoczone poczułyby desperacką, narodową potrzebę zwiększenia ‚przypływu’ zapasów broni i sprzętu, prawdopodobnie nie byłyby w stanie tego zrobić.”

„Komentarz: Jeszcze jeden przejaw kruszącej się bazy przemysłowej.”

Rosnące koszty wychowywania dziecka

Wtorek, 20 września 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Obniżenie ratingu zdolności kredytowej Włoch zwiększa obawy, że epidemia zadłużenia obejmie kolejne kraje strefy euro

Bank of China wstrzymuje wymianę swapów walutowych z niektórymi europejskimi bankami

Europejski Bank Centralny zapewnia nieograniczoną płynność: prezes Trichet

Widmo niewypłacalności Grecji – Niemcy zostaną z rachunkiem

„Obciążone niemieckie banki – wspierane przez państwo podczas kryzysu kredytowego, co zapobiegło upadkowi Hypo Real Estate Holding AG oraz WestLB AG – w przypadku greckiego bankructwa ucierpią najbardziej, po raz drugi pozostawiając uregulowanie rachunku podatnikom.”

Bez odwrotu: Nadchodzi japonizacja, monetyzacja, czy kryzys 2.0? (Mish)

„Uważam, że strefa euro ulegnie rozpadowi. Euroobligacje są martwe, podobnie jak fiskalne unie. Niewiadomą tak naprawdę pozostaje kierunek, jaki obierze kryzys.”

Międzynarodowy Fundusz Walutowy redukuje prognozy dla Azji, wzywa do wzmocnienia walut

Niepokoje społeczne, ceny ropy naftowej wywierają presję na gospodarkach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej: MFW

Korporacyjna panika bankowa rozpoczęta: Siemens wycofuje 500 milionów euro, deponuje bezpośrednio w EBC

Nie liczcie na to, że Chiny utrzymają w ruchu tryby światowej gospodarki (Bill Bonner)

„Jeśli gospodarka Chin upadnie, pociągnie za sobą resztę świata.”

Jim Chanos obala mit, że Chiny są „Białym Rycerzem” świata

Zabójcze wady strefy euro – co oznaczają dla Ciebie

W Europie to dopiero początek – sumy nominalne idą od teraz w górę

Rząd Słowenii upada po utracie wotum zaufania; ratyfikacja Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej zostanie odłożona na rok 2012

Klimat gospodarczy świata ulega w lipcu pogorszeniu

Król Arabii zapowiada wzejście nowego porządku świata

„Władca Arabii Saudyjskiej, król Abdullah, powiedział we wtorek, że poprzedni globalny system gospodarczy dobiegł końca, a świat wkracza w erę nowego ładu ekonomicznego i finansowego, opartego na racjonalnych regulacjach, które zapewnią stabilny system finansowy oraz bezpieczną i prosperującą gospodarkę.”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Rosjanie na zakupach

„Rosyjskie firmy zarobiły w pierwszej połowie 2011 roku 136 miliardów dolarów. Pieniądze pozwalają sfinansować interesy w Europie Wschodniej.”

Wzrost potęgi wojskowej Chin zwiększy sprzedaż broni do Azji

Alarm w ambasadzie USA w Kabulu – groźba kolejnego ataku

Perspektywa wojny domowej w Jemenie coraz bliżej

Zabójcza eksplozja wstrząsa centrum stolicy Turcji

Dziesiątki szyickich pielgrzymów zastrzelonych w Pakistanie

Japonia angażuje się w spór terytorialny na Morzu Południowochińskim – dyplomaci Japonii i Filipin dyskutują na temat pokojowego rozwiązania konfliktu, w którym uczestniczy pięć krajów; wkroczenie Japonii w roli mediatora z pewnością rozgniewa Chiny, które roszczą sobie wyłączne prawo do spornego regionu i jego potencjalnych zasobów naftowych

Wojskowi dowódcy spotykają się, aby ocalić relacje USA-Pakistan

Król saudyjski apeluje o arabską jedność wobec problemu Izraela

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Czy globalne niepokoje społeczne mogą pojawić się na ulicach Ameryki?

Strajk hiszpańskich nauczycieli może być przedsmakiem roku 2012

W policyjnych nalotach syryjskich sił ginie siedem osób; dwóch policjantów zastrzelonych

Przemoc podczas protestów w Bangladeszu

Tysiące osób protestują na Ukrainie przeciwko cięciom emerytur i zasiłków

Eskalacja przemocy na protestach pracowników naftowych w centralnej Kolumbii

Starcia policji ze studentami na północy Kolumbii

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Ceny benzyny wzrosną (Nowa Zelandia)

Fatalne prognozy związane z globalnym nawrotem w stronę węgla

„Komentarz: Warto wziąć pod uwagę fakt, że transport węgla odbywa się dzięki ropie.”

Brak prawa i porządku w stolicy Pakistanu: chińska firma wycofuje się z projektu węglowego Thar

„Komentarz: Bezprawie zaburzy produkcję energii na całym świecie.”

Lipcowy import benzyny i paliwa lotniczego w Arabii Saudyjskiej na najwyższym poziomie od 10 miesięcy

DEMONTAŻ / KRADZIEŻE INFRASTRUKTURY

Złodzieje miedzi uderzają w podstację Bonneville w Forest Grove: trzecia kradzież na przestrzeni kilku tygodni (USA)

ŻYWNOŚĆ

Farmer usiłuje zwalczyć chwasty duszące uprawy (zdjęcie)

„Jake Conner stara się zwalczyć chwasty, które stały się odporne na Roundup, najlepiej sprzedający się herbicyd świata. Konsekwencje tego faktu są daleko idące; niektórzy są przerażeni, ponieważ z każdym kolejnym sezonem coraz więcej chwastów uzyskuje odporność, wysysając składniki odżywcze niezbędne dla kukurydzy i innych roślin uprawnych.”

Miasta łagodzą przepisy, aby zachęcić do zakładania miejskich gospodarstw (USA)

Bydło osiągnie 1,36 dolara za funt – susza zmniejsza stada (USA)

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Szczep polio rozprzestrzenia się z Pakistanu do Chin: Światowa Organizacja Zdrowia

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Japonia celem cyber-ataków „z Chin”

Chińczycy uczestniczyli w cyber-ataku na Mitsubishi Heavy Industries – język chiński znaleziony w jednym z wirusów

Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA rekrutuje podnieconych kawoszy, aby namierzali terrorystów – osoby uzależnione od kawy przyjmując poranną działkę mogą dostrzec na swoich kubeczkach prośbę departamentu: „Jeżeli dostrzeżesz coś – powiedz coś. Zgłoś podejrzane torby i zachowanie oficerowi policji lub obsłudze komunikacji miejskiej”

Materiał filmowy: Trener FBI mówi, ‚zapomnijcie o pozbawionej znaczenia Al-Kaidzie, bierzcie na cel islam’

Przygotowanie jednego atomowego bombowca zajęło ekipie 30 godzin, przy czterech podejściach – mimo to zaliczyła inspekcję

„Incydent miał miejsce w 2007 roku, wkrótce po tym, jak siły powietrzne doświadczyły jednej z najpoważniejszych wpadek w swojej historii, kiedy to załoga zapodziała na jeden dzień 6 rakiet cruise uzbrojonych w głowice nuklearne.”

JAPONIA

Początek końca drapaczy chmur w Japonii? (materiał filmowy BBC)

„Jeden z najbogatszych Japończyków, miliarder-deweloper Akira Mori, wzywa do zaprzestania budowy drapaczy chmur; mówi, że ‚ich era dobiegła końca.’ Od czasu katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami, sprzedaż apartamentów w wieżowcach gwałtownie spadła, a niektórzy najemcy lokali przeprowadzili się na niższe piętra.”

„Komentarz: Utrzymanie wieżowców jest szalenie kosztowne i mogą one istnieć tylko dzięki taniej energii. Jej niedobory uczynią egzystowanie w drapaczach chmur nieznośnym.”

Ulewne deszcze zmuszają firmy w Nagoyi do wstrzymania produkcji

Japonia może rozszerzyć wysiłki zmierzające do ochrony firm przed silnym jenem – premier obiecuje ‚duże’ dotacje dla firm budujących fabryki

Tragedia tsunami: Czy wspomnienie zaczyna tracić swą ostrość?

„Sześć miesięcy później nadzieję mają tylko nieliczni, nie ma też oznak, że nadejdzie przyrzeczona odbudowa domów i egzystencji w zdewastowanych strefach. Niektórzy mają wrażenie, że reszta kraju, w tym polityczna klasa Tokio, zaczyna już zapominać.”

„Komentarz z Japonii: Nie będzie odbudowy w stylu społeczeństwa przemysłowego. Mieszkańcy będą musieli wziąć sprawy w swoje ręce. Przemysłowa / technologiczna Japonia umiera. Ważne jest jakie działania podejmą ludzie, aby zbudować coś nowego.”

TEPCO mówi, że 500 ton wód gruntowych wpływa do elektrowni atomowej Fukushima

TEPCO rozważa cięcia emerytur, redukcję kadry pracowniczej, aby zdobyć fundusze na odszkodowania

Ceny gruntów spadają we wschodniej Japonii

Ceny ziemi pod budowę domów spadają 20 rok z rzędu

65 procent Japończyków woli zredukować zużycie energii elektrycznej nawet kosztem spadku standardów życia

Deficyt handlowy Japonii gorszy od spodziewanego

CHINY

Niedobory węgla zagrażają elektrowniom

„Problem niedoboru węgla w Chinach staje się coraz bardziej dotkliwy – rosnące ceny węgla i trudności związane z jego transportem przez prowincje, mogą doprowadzić do tego, że wiele elektrowni będzie zmuszonych wstrzymać zimową produkcję, mówi raport Informacji Gospodarczej.”

Chińskie inwestycyjne w złoto osiągną rekordowy poziom

WIELKA BRYTANIA

Firmus Energy podniesie ceny energii w Belfaście o ponad jedną trzecią

Bank of England pod presją, aby wydrukować więcej pieniędzy – raport banku wykazał ‚znaczący’ rezultat ‚rozluźnienia ilościowego’

Wstąpienie do strefy euro byłoby błędem: przyznaje wicepremier Clegg, były zwolennik uczestnictwa Wielkiej Brytanii w unii monetarnej

Jeden na pięć uniwersytetów ma deficyt

MFW redukuje prognozę wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii do 1,1% – kwestionuje tempo cięć oszczędnościowych

USA

Poczta w obliczu „ponurej przyszłości”

Gwałtowny wzrost kosztów produkcji w Chinach może pomóc w stworzeniu nowych miejsc pracy w Ameryce

„Komentarz: Oznaki globalizacji w odwrocie.”

Brak przyborów szkolnych utrudnia pracę nauczycieli w Harrisburg

„Nauczyciele kupują sami potrzebne przybory, z ołówkami i papierem włącznie. ‚Każdy musi radzić na własną rękę.'”

MFW znacznie obniża prognozę wzrostu gospodarki USA

Zgadnijcie, ilu Amerykanów nie ma na koncie 1000 dolarów na wypadek nagłej potrzeby – 33%

Piramida finansowa społecznego ubezpieczenia – jeden prosty wykres

Niepokoje w związku z nową falą zwolnień

Czuwanie przy łożu śmierci klasy średniej – 33 przerażające gospodarcze trendy

Poniedziałek, 19 września 2011

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Grecja musi zmniejszyć państwo, aby uniknąć niewypłacalności – kredytodawcy

„W poniedziałek międzynarodowi kredytodawcy powiedzieli Grecji, że musi zmniejszyć swój sektor publiczny i usprawnić pobór podatków, aby uniknąć wyczerpania funduszy w ciągu kilku tygodni – tymczasem inwestorzy wystraszeni politycznymi niepowodzeniami w Europie, porzucili ryzykowne aktywa strefy euro.”

„Komentarz: Grecja przewodzi. Państwa będą się kurczyć na całym świecie.”

Interaktywna infografika skazanego na upadek europejskiego systemu finansowego

Grecja powinna ogłosić niewypłacalność i wyjść z euro, mówi Roubini

Europa szykuje się na pokłosie greckiej niewypłacalności

Lektura obowiązkowa: Jak Chiny mogą uratować Europę, skoro nie są w stanie spłacić własnego zadłużenia? (Forbes)

Bańka nieruchomości Chin pęcznieje: Ceny domów rosną we wszystkich 70 monitorowanych miastach Chin; Samorządy lokalne bazują na sprzedaży ziemi w/g zasad piramidy finansowej, aby spłacić piętrzące się zadłużenie; Obawy przed kolejną interwencją rządu, mającą powściągnąć inflację, wywołują spadek wartości chińskich akcji (Mish)

Więcej ostrzeżeń w związku z zadłużeniem Chin; Nowe obawy budzi nieoficjalny system bankowy („system bankowego cienia”); Zbliża się czas spłaty pożyczek udzielonych przez chińskie banki – pozwoliły przetrwać po panice 2008 – a stopy procentowe rosną (MarketWatch)

Chiny zwiększają inwestycje w Europie – kryzys zadłużenia kontynentu pogłębia się

Ryzyko związane z norweską bańką nieruchomości może doprowadzić do zaostrzenia przepisów, mówi organ nadzoru finansowego

„Komentarz: OJEJ! Kolejna bańka nieruchomości?!”

Giełdowe ‚euro-byki’ kapitulują po wypowiedziach szefa Europejskiego Banku Centralnego: po krótkiej zwyżce europejskich akcji powraca pesymizm

Dalszy dynamiczny wzrost inwestycji w złoto w Indiach, mimo rosnących cen

Indeks cen konsumenckich Indii wzrasta w sierpniu o 1,18%

Europejskie banki centralne gromadzą złoto

Dla deweloperów w Dubaju era mega-galerii handlowych właśnie dobiegła końca

Bądźmy szczerzy: Nadeszła najwyższa pora na kilka państwowych bankructw (wykres)

Standard & Poor’s obniża rating zdolności kredytowej Włoch; euro, kontrakty terminowe idą w dół

Spodziewana jest redukcja prognozy wzrostu gospodarczego Włoch

Wskaźnik opóźnień w płatnościach hiszpańskich banków, spółdzielni, instytucji kredytowych najwyższy od 1995 r.

Globalne rynki udaremniają jakąkolwiek możliwość gospodarczej poprawy (Financial Sense)

„Zastrzyk, który wprowadził 2 biliony dolarów w warstwę globalnego systemu bankowego, która pokrywa państwowe gospodarki, stworzył iluzję wzrostu objawiającego się jako korporacyjne zyski banków i firm z listy Fortune 500. Cały ten wykreowany kapitał stworzył jedynie więcej długu – dokładnie taki cel mu przyświeca.”

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Osiem osób ginie w ataku na dom oficera policji w Karaczi (Pakistan)

Spotkania w Nowym Jorku mają zapobiec palestyńskiemu kryzysowi

Turcja grozi zamrożeniem stosunków z Unią Europejską, jeżeli prezydencję w 2012 roku obejmie Cypr

Tajne satelity, gigantyczne rakiety: USA odsłania kosmiczny arsenał wojenny

1 bilion dolarów gotówki – zarobiony przez OPEC dzięki 100-dolarowej baryłce ropy – uspokoi biednych poddanych

„Arabia Saudyjska wyda 43 miliardy dolarów na biedniejszych obywateli i instytucje religijne. Kuwejtczycy będą otrzymywać darmowe jedzenie przez rok. Urzędnicy w Algierii otrzymali 34% podwyżkę. Pustynne miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wkrótce będą cieszyć się nieprzerwanym dopływem energii elektrycznej.”

Dowództwo edukacji lotniczej i szkoleń: Piloci maszyn zdalnie sterowanych przewyższą liczebnie oblatywaczy samolotów załogowych (USA)

GLOBALNE NIEPOKOJE SPOŁECZNE

Izrael rozważa uchwalenie ustawy wyjątkowej, aby opanować palestyńskie zamieszki na Zachodnim Brzegu Jordanu

„Proponowane przepisy, które ograniczyłyby prawa niektórych podejrzanych w postępowaniach karnych związanych z zamieszkami, wywołały różnicę zdań wśród członków Ministerstwa Sprawiedliwości.”

Protesty islamskiej partii prowadzą do wybuchów przemocy w całym Bangladeszu

„Uliczne marsze członków największej islamskiej partii Bangladeszu, dążącej do zwolnienia z więzień swoich przywódców, doprowadziły w poniedziałek do wybuchów przemocy w całym kraju; co najmniej 70 osób odniosło rany, powiedzieli świadkowie.”

Jemeńscy snajperzy strzelają losowo z dachów do antyreżimowych demonstrantów

Demonstranci w Jemenie szturmują elitarną bazę wojskową, ginie 50 osób

Obszary wokół Wall Street zablokowane po zaaresztowaniu siedmiu osób biorących udział w demonstracji

Protesty prodemokratyczne wracają na ulice po okresie zawieszenia (Maroko)

Demonstranci próbują zdeponować w siedzibie Bank of America śmieci z zajętego przez bank domu

Tel Awiw: 13 aresztowanych w starciach z policją podczas namiotowego protestu

Inwestorzy z Bangladeszu w proteście przeciwko spadkom wartości akcji

„W poniedziałek setki wściekłych inwestorów z Bangladeszu zdemolowały pojazdy, podpaliły opony i zablokowały ruch w pobliżu giełdy papierów wartościowych w stolicy kraju, w najbardziej gwałtownym z całej serii protestów przeciwko spadającym cenom akcji, do których doszło w ostatnich tygodniach.”

Grecja: Nowe cięcia, nowe zamieszki

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Fińska firma chemiczna przewiduje, że światowy rynek wody będzie wart 800 mld dolarów do 2035 r.

„Komentarz: Globalny upadek i rewolucja nadejdą dużo wcześniej.”

Kilka pociągów staje w miejscu – kolei kończy się paliwo

„Kolej Pakistanu, finansowy bankrut uważany za jeden z najbardziej skorumpowanych sektorów publicznych, jest na skraju upadku z powodu braku paliwa, który doprowadził do odwołania kilku głównych pociągów na terenie całego kraju.”

Niedobory paliwa opóźniają linie produkcyjne w cementowni Yanbu (Arabia Saudyjska)

„Spółka Yanbu Cement opóźni uruchomienie nowych linii produkcyjnych z powodu braku ropy naftowej i gazu ziemnego, niezbędnych do zasilenia zakładu.”

Dostawy gazu do elektrowni KESC zawieszone (Pakistan)

Światowe zużycie ropy wzrośnie o 27% do roku 2035 (Fox News)

„Komentarz: Fantazje Fox News… Ubiegłoroczna prognoza zasobów ropy naftowej przedstawiona przez Agencję Informacji Energetycznej (EIA) stwierdza, że do 2030 roku zasoby konwencjonalnej ropy – bez której cywilizacja przemysłowa nie pociągnie – zmniejszą się o 63% przed 2030. Oczywiście lukę wypełnią ‚źródła niekonwencjonalne.’ Hura.”

Globalne zużycie energii wzrośnie o 53% (CNN Money)

„Komentarz: Gruszki na wierzbie. Globalne niedobory energii z każdym dniem stają się coraz bardziej dotkliwe.”

Szef OPECu zapowiada zmniejszenie produkcji, kiedy powróci ropa libijska

„Komentarz: Producentom trudno jest zaspokoić istniejący popyt. Kraje OPECu muszą sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu lokalnemu poprzez ograniczenie eksportu. Już teraz prześladują je chroniczne przerwy w dostawach prądu i niedobory paliwa.”

Arabia Saudyjska wypompowała w lipcu 2% mniej ropy niż w czerwcu, mówi JODI

Światowy koncern wydobywczy BHP Billiton w obliczu kolejnych przerw operacyjnych w australijskich kopalniach

Regionalne niedobory paliwa pogarszają się (USA)

„FARGO – Najpierw był olej napędowy, teraz przyszła kolej na bezołowiową benzynę. Mike Rud ze Związku Marketerów Naftowych Dakoty Północnej mówi, że zapasy obu są na wyczerpaniu. Dwie rafinerie w regionie są zamknięte i dostawcy zmuszeni są desperacko szukać paliwa tam, gdzie się da, często setki kilometrów od domu.”

Materiał filmowy: Dziesiątki tirów czekają przy terminalu zachodniego Fargo

„Dziesiątki ciężarówek tworzą sznur prowadzący do terminalu rurociągu Magellan w zachodnim Fargo. ‚Czas oczekiwania’ na załadunek paliwa szacuje się na 3-5 godzin.”

Problemy z dostawami węgla zakłócają sierpniową produkcję energii cieplnej (Indie)

ŻYWNOŚĆ

Susza utrzymująca się w Arkansas prześladuje hodowców siana

„Do Arkansas przybyła chłodniejsza aura, ale dotkliwa susza utrzymuje się nadal – to zła wiadomość dla krajowych producentów siana i bydła.”

Niedobory nawozów niepokoją plantatorów (Indie)

Paragwaj wykrywa chorobę wściekłych krów, wstrzymuje eksport wołowiny

ŚRODOWISKO / ZDROWIE

Do roku 2030 przewlekłe choroby będą kosztować świat 47 bilionów dolarów: Światowe Forum Ekonomiczne

WYWIAD / INTERNET / ZAŁAMANIE SYSTEMOWE

Mitsubishi Heavy pada ofiarą cyber-ataku: Yomiuri

„Sieć komputerowa Mitsubishi Heavy Industries Ltd. padła ofiarą włamania w fabrykach, które budują okręty podwodne, pociski i produkują komponenty elektrowni jądrowych – to pierwszy taki atak ukierunkowany na japoński przemysł obronny, poinformowała w poniedziałek gazeta Yomiuri.”

M’bishi Heavy: Podczas cyber-ataku nie doszło do przecieku żadnej informacji wojskowej

Awaria sieci powoduje ogólnokrajowe problemy z kartami debetowymi

JAPONIA

Japonia: Stosy szczątków pozostawionych przez tsunami zamieniają się w gigantyczne ogniska

„Płoną sterty rozkładających się odpadów organicznych, metali i gruzu ze zdewastowanych miast północno-wschodniej Japonii; stwarza to nowe zagrożenie dla zespołów ratowniczych, których zadaniem jest usunięcie gruzu i ludzi, wciąż przeszukujących zgliszcza swoich rodzinnych domów.”

Brak szpitali, sklepów, stacji benzynowych i nadziei

„W sześć miesięcy po katastrofie z 11 marca, dzielnica mieszkalna Ogatsucho w miejscowości Ishinomaki nie ma szpitala, supermarketu, stacji benzynowych – maleje populacja i jakakolwiek nadzieja na przyszłość.”

Zatrudnienie absolwentów szkół wyższych prawdopodobnie osiągnie rekordowo niski poziom po trzęsieniu ziemi i tsunami

CHINY

Chiny planują budowę największego portu lotniczego na świecie

„Pekin chce pokonać Londyn i Atlantę, jako najbardziej ruchliwe centrum awiacji świata, dzięki nowemu portowi lotniczemu wielkości Bermudów.”

Jasne niebo dla przemysłu lotniczego

„Wzrost liczby chińskich pasażerów linii lotniczych zaobserwowany w ostatnich latach skłania ekspertów do przewidzenia świetlanej przyszłości dla lotnictwa. Amerykański gigant lotniczy Boeing szacuje, że ​​Chiny będą potrzebować 5000 nowych samolotów o wartości 600 miliardów dolarów do roku 2030, donoszą media.”

„Komentarz: Ciekawe, czy samoloty będą już wówczas na gaz… A może na baterie słoneczne?” 

Chińska fabryka paneli słonecznych zamknięta po protestach

Zbliża się zwolnienie chińskiej gospodarki, ponieważ wysiłki pobudzania wzrostu ogranicza inflacja i ciężar rządowego zadłużenia – mówi były wiceprezes banku centralnego Chin

Chiny prawdopodobnie ograniczą zastosowanie finansowego bodźca podczas jakiejkolwiek globalnej zapaści z powodu kosztów związanych z poprzednim pakietem pobudzającym, które objęły bańkę aktywów, inflację i bezzwrotne pożyczki, mówi Deutsche Bank

WIELKA BRYTANIA

Wielka Brytania w obliczu czarnej dziury finansów publicznych wartości 18,8 mld dolarów

Sekretarz Biznesu: Wielka Brytania stoi w obliczu gospodarczego odpowiednika wojny

Brak sprzedawanych mieszkań prowadzi do gwałtownego wzrostu cen w Londynie

Urzędy pracy będą wysłać biednych i głodnych do charytatywnych banków żywności

„Dziesiątki tysięcy osób pobierających świadczenia socjalne będą kierowane przez rząd do banków żywności – wielu Brytyjczyków czeka trudny wybór: głód lub zdobycie jedzenia poprzez żebraninę albo kradzież.”

Zapotrzebowanie na złoto w Wielkiej Brytanii gwałtownie rośnie

USA

Emerytury weteranów mogą zostać okrojone

Badania wykazały, że podczas gospodarczej zapaści zwiększyła się liczba przypadków znęcania się nad dziećmi

1 na 9 mostów w USA ma poważne problemy strukturalne i wymaga gruntownego remontu (materiał filmowy)

„Komentarz: W Stanach Zjednoczonych jest blisko 600.000 mostów…”

Moody utrzymuje negatywną prognozę sytuacji finansowej stanów i samorządów lokalnych

„Komentarz: Pomimo zapewnień i deklaracji, implozja obligacji samorządowych nastąpi.”

Po upływie tygodni od trzęsienia ziemi, miasto położone w pobliżu elektrowni jądrowej jest wciąż roztrzęsione

„Trzęsienie ziemi 23 sierpnia wstrząsnęło elektrownią mocniej niż przewidzieli to projektanci zakładu – nic podobnego nie przydarzyło się wcześniej żadnemu ze 104 reaktorów jądrowych USA.”

Spojrzenie za kulisy podziemnej gospodarki wartej bilion dolarów, która w czasach desperacji (z trudem) utrzymuje na powierzchni wielu Amerykanów

Świadczenia pracownicze: Wzrastające koszty przytną ci wypłatę

Plan Obamy zakończy sobotnie dostawy poczty

40% konsumentów ucina wydatki

Zbliża się sezon wzrostu zachorowań na grypę –  zaczyna brakować Tylenolu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.