Tygodniowy przegląd wiadomości ze świata: 16-22.05

W miarę czasowych możliwości postaram się publikować regularne tygodniowe zestawienia wiadomości ze świata. Oczywiście, nie zdołam ująć wszystkiego. Mimo to mam nadzieję, że uznają je Państwo za przydatne. Pozdrawiam – exignorant.

KATASTROFA NUKLEARNA W FUKUSHIMIE – REGULARNE AKTUALIZACJE

GLOBALNE ZAŁAMANIE GOSPODARCZE

Doradca niemieckiego rządu mówi, że strefa euro może w ciągu 12 miesięcy doznać szwanku

„Pan Bofinger stwierdził, że strefa euro potrzebuje niezwykle wszechstronnego rozwiązania. Musi rozważyć dodatkowe środki stymulujące wobec Grecji, poza stosowaną metodą zaciskania pasa. Powinna też zmienić ogólne podejście do państw znajdujących się na peryferiach UE.”

Wzrost płac w Chinach wywołuje wzrost cen w USA

„W Chinach rosną płace, co zapowiada koniec ery tanich towarów. Zachód będzie musiał dostosować się do nowych trendów konsumpcyjnych. William Fung, dyrektor Li & Fung Ltd. z Hong Kongu, mówi, że płace zatrudnionych przez firmę dziesiątków tysięcy pracowników dynamicznie pną się w górę. W ciągu najbliższych pięciu lat wynagrodzenia w Chinach wzrosną o 80%. Oznacza to, że ceny towarów produkowanych przez Li & Fung także będą musiały wzrosnąć.”

Rząd Singapuru: Obniżenie ratingu USA może wywołać nowy kryzys

„Wiceprzewodniczący Korporacji Inwestycyjnej Rządu Singapuru (Government of Singapore Investment Corp.) ostrzegł, że przeprowadzone w nieuporządkowany sposób obniżenie ratingu kredytowego AAA Stanów Zjednoczonych może wywołać wybuch potężnego finansowego i gospodarczego kryzysu.”

Astra International z Indonezji odnotowuje w drugim kwartale 15% spadek produkcji

„Największy dystrybutor aut w kraju poinformował, że spodziewa się 15% spadku produkcji w stosunku do drugiego kwartału roku minionego, ze względu na niedobory części spowodowane klęską żywiołową w Japonii.”

Władze Palestyny nie są w stanie wypłacić w maju pensji

„Władze Palestyny oświadczyły, że nie mogły wypłacić pensji po raz pierwszy od 2007 roku, ponieważ Izrael zdecydował o wstrzymaniu transferu środków, które pobiera w imieniu Autonomii. Rząd Izraela zdecydował 1 maja, że wstrzyma przelewy stanowiące 70% dochodów Autonomii Palestyńskiej usprawiedliwiając ten ruch zaniepokojeniem, iż środki mogą trafić do Hamasu – wrogiej Izraelowi organizacji.”

Arabia Saudyjska bierze się za problem zatrudniania imigrantów

„Arabia Saudyjska obwieściła nowy plan intensyfikacji saudyzacji polityki zatrudnieniowej – będzie klasyfikować przedsiębiorstwa według liczby zatrudnionych pracowników miejscowych. Nowa inicjatywa jest częścią działań podejmowanych w celu zredukowania bezrobocia. Saudyjczycy pracujący w firmach prywatnych stanowią zaledwie 10% całkowitej siły roboczej.”

Unia Europejska gra na czas w kwestii greckiej

Daily Austerity Watch: Grecki bailout

„Czy grecki naród sięgnął już finansowego dna? Daily Austerity Watch tak nie uważa. The Wall Street Journal donosi o tym, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Monetarny szykują nowy bailout wielkości 86.1 miliarda dolarów. Jest to dodatek do ubiegłorocznego ‚zastrzyku’ 110 miliardów dolarów, jaki zaaplikowały w roku minionym – przeczy to także zapewnieniom greckich prominentów o tym, ze kraj nie szuka sposobów restrukturyzacji zadłużenia. Nasuwają się bardzo niepokojące pytania. Pierwsze, czy to wystarczy?”

Australia redukuje wydatki, aby powstrzymać inflację

Pro: Wczesne stadium rozpadu Unii Europejskiej? (CNBC)

„Choć może to zabrzmieć nazbyt dramatycznie , ale inwestorzy zaczynają się zastanawiać, czy finansowa sytuacja w Europie nie wywoła niebawem kolejnego kryzysu. Niespokojni inwestorzy przeszli na tryb najpierw sprzedaj euro – pytaj później, kiedy w eterze zaszumiało, iż Grecja jest w niemałej kropce. Według serii raportów, Ateny mogą być wkrótce niezdolne do sprostania swoim zadłużeniowym zobowiązaniom. W konsekwencji możliwych jest kilka scenariuszy, od kolejnego bailoutu UE, aż po „wybaczenie długów „które trzeasnęłoby po kieszeni podatników w Niemczech i innych krajach

PIMCO obstawia przeciwko zadłużeniu rządu USA

„Bill Gross z PIMCO, menadżer największego funduszu obligacji na świecie, podniósł stawkę zakładu przeciwko rządowemu zadłużeniu USA do 4 z 3 %”

Deutsche Bank przewiduje wzrost cen złota do $2000 za uncję

W najbliższych tygodniach srebro osiągnie kolejne rekordowe ceny

Problemy finansowe główną przyczyną samobójstw w Dubaju

„Według statystyk Policji Dubaju w ciągu ostatnich czterech lat samobójstwo popełniło 477 osób.”

Saudyjski Maaden planuje podwoić produkcję złota

„Zarządzana przez państwo firma Saudi Arabian Mining Co (maaden) zamierza podwoić produkcję złota do 400 000 rocznie do 2015 roku, jak poinformował agencje Reutera jeden z prezesów przedsiębiorstwa.”

Spowolnienie wywołane japońskim trzęsieniem ziemi zaszkodzi wielkości sprzedaży Toyoty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Chiny redukują w marcu stan posiadania długu USA – piąty miesiąc z kolei

„Chińska pula obligacji skarbowych USA spadła do 1.145 bln dolarów w marcu – redukcja o 9.2 mld w porównaniu z poprzednim miesiącem i 30.4 mld dolarów mniej niż październikowy szczyt 1.175 bln dolarów.”

Ogromne pęknięcia w tezie globalnej poprawy; produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spada w Niemczech, Francji; Wielka Brytania w gorszej kondycji niż się spodziewano

Przygnębiające spojrzenie na statystyki samobójstw, bezdomnych i upadku społecznego w Grecji po wprowadzeniu dyscypliny fiskalnej

Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Monetarny naciskają Grecję, aby całkowicie sprywatyzowała zakłady użyteczności publicznej

Inflacja w Indiach wspina się wyżej niż szacowano

Rząd sięga po prywatne fundusze emerytalne (Irlandia)

Niewypłacalność stoczni osłabia wiarę w Wietnam

„W szeregach wierzycieli wzbiera frustracja niewypłacalnością państwowej stoczni Wietnamu – w zeszłym roku nie uregulowała swojego zadłużenia; może to zaszkodzić planom sprowadzenia do kraju inwestycji niezbędnych do poprawy infrastruktury oraz zredukowania zagrożeń gospodarczego wzrostu.”

Wzrost depozytów juana w Hong Kongu

Globalne wyhamowanie gospodarcze uderzy przed miesiącami letnimi; nawet w USA

Czy Grecja może stać się następnymi Lehman Brothers? Tak – nawet gorzej

Łapówkarstwo wszechobecne w największych przedsiębiorstwach Europy – ankieta

Prezydent Hu: Chiny będą nadal wspierać gospodarkę Europy

Menedżer funduszu hedgingowego: „Fasada” ekonomiczna Chin zaczyna pękać

Deutsche Bank redukuje przewidywany poziom PKB w prognozie ekonomicznej Japonii, kiedy staje się jasne, że trzęsienie ziemi nie będzie stymulantem gospodarczego wzrostu

Międzynarodowy Fundusz Monetarny aprobuje pożyczkę dla Portugalii – 26 mld euro

Menadżer funduszu: Wpływy USA maleją, pozbywaj się dolarów

Moody obniża rating sześciu duńskich banków

Norwegia i Islandia zamrażają 42 mln dolarów funduszy rozwojowych, które miały być przyznane Grecji w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Cena złota skacze powyżej 1500 dolarów za uncję

Chiny kupują najwięcej złota

„Chińscy inwestorzy zagarniają złote sztaby i monety – kupują ich więcej niż dotychczas w pierwszym kwartale 2011 – wyprzedzają kupców z Indii jako najwięksi nabywcy tego kruszcu.”

Dyrektor naczelny JPMorgan: Niewypłacalność USA może być „katastrofą”

Zimbabwe zamierza wymieniać diamenty na złoto – przygotowuje się do wprowadzenia waluty opartej na parytecie złota

Honda zwalnia 400 osób w Brazylii; trzęsienie ziemi w Japonii ucina produkcję części

Negatywna prognoza zdolności kredytowej Włoch przez agencję Standard & Poor

Na przestrzeni 3 lat Rosja pożyczy Białorusi 3 miliardy dolarów

Arabia Saudyjska udzieli pomocy finansowej Egiptowi wartości 4 miliardów dolarów

Stopniowy powrót do standardu złota

El Baradei: Egipt ulega „dezintegracji” – spadek turystyki niszczy gospodarkę

Grecji pozostało gotówki na niecałe dwa miesiące; niewypłacalny Europejski Bank Centralny widzi pogłębiająca się przepaść z Niemcami

Co się stanie, kiedy Grecja ogłosi niewypłacalność

„Wiadomo, że to nastąpi. Pozostaje pytanie kiedy.”

Euro idzie w dół – decydent informuje, że Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej nie będzie w stanie zaakceptować greckiego długu

Świat tonie w długach

„Dług, dług i jeszcze więcej długu rozpaliło w ubiegłym tygodniu finansowe kryzysy, kiedy banki centralne od Grecji po Hiszpanię i Stany Zjednoczone zmagały się z zagrożonymi finansami tonących państw. Zdradliwy moment dla giełdowych inwestorów.”

Szykujcie się na przyspieszającą dewaluację wszystkich walut fiducjarnych

PUNKTY ZAPALNE / KONFLIKTY ZBROJNE

Chiny zamierzają wzmocnić obronę przeciwko piratom

„Chiny koncypują nowe sposoby ochrony statków i marynarzy przed uprowadzeniem przez piratów na wodach Zatoki Adeńskiej i u wybrzeży Somalii. Władze apelują o międzynarodową współpracę w walce z szerzącym się piractwem.”

Chiny oraz kraje Azji centralnej odbywają ćwiczenia antyterrorystyczne

„Kirgistan i Tadżikistan przeprowadziły wspólny poligon antyterrorystyczny w niespokojnym regionie Xinjiang, gdzie niezadowolenie z polityki Pekinu doprowadziło do ataków na policję. Jednodniowe ćwiczenia miały na celu poprawę koordynacji wysiłków zmierzających do zlokalizowania i roprawienia się z ‚terrorystami’ w regionach przygranicznych, oświadczyła rządowa agencja informacyjna Xinhua. Poligon ma pomóc krajom zmierzyć się z ‚trzema siłami zła’ – terroryzmem, separatyzmem i ekstremizmem.”

Indie rozpoczynają gry wojenne wzdłuż granicy z Pakistanem.

„W ćwieczeniach uczestniczyło 20 000 tysięcy żołnierzy.”

Prawnik z Pakistanu podejmuje próbę powstrzymania ataków bezzałogowych drone’ów

„Wykształcony na wyspach brytyjskich pakistański prawnik oświadczył, że zamierza wykorzystać sądy w Pakistanie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, aby powstrzymać ataki drone’ów na terenach plemiennych kraju.”

Czy coś zdoła powstrzymać chiński super-myśliwiec?

„Prowokacyjny raport Fundacji Jamestown dotyczący super-mysliwca chińskiego J-20 stwierdza, że samolot całkowicie zmieni układ sił w Azji ponieważ daje Chinom możliwość bezproblemowej penetracji obrony przeciwlotniczej każdego kraju. Żaden inny myśliwiec w okolicy nie wytrzymuje porównania z J-20 – jego prędkość i zasięg oznacza, że może zaatakować bazy amerykańskie w Korei Południowej, Japonii, Guamie i gdziekolwiek indziej. I nikt nie zdoła temu zapobiec.”

Jemen stoi w obliczu upadku, twierdzi opozycja

„Jeżeli prezydent kraju nie zaakceptuje arabskich warunków swojego odejścia, „konsekwencje dla Jemenu będą katastrofalne.” Prezydent Ali Abdullah Saleh odrzucił plan przygotowany przez sześć krajów członkowskich Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council), w myśl którego miałby zrezygnować ze sprawowanej funkcji w zamian za nietykalność.”

Obawa przed przejęciem arsenału nuklearnego przez USA wzmaga gniew Pakistańczyków

„Przeprowadzona przez komandosów USA na terenie kraju obława nakręca jedną z najbardziej trwałych – i potencjalnie niebezpiecznych – teorii spiskowych: USA ma chrapkę na arsenał nuklearny Pakistanu i gotowe są wysłać do kraju elitarne jednostki komandosów, aby przejąć nad nim kontrolę.”

ONZ: Jeżeli waliki w Libii beda trwały nadal, w kraju skończy się żywność

Brak pół uprawnych powodem etnicznej przemocy w Kenii oraz Etiopii

Prezydent Uzbekistanu oskarża Zachód o finasowanie arabskich rewolucji

„Autokratyczny prezydent oskarża Zachód o to, że finansuje rewolty, aby uzyskać dostęp ropy, gazu i zasobów mineralnych.”

Lotniskowce wracają do łask

„Mimo rosnących kontrowersji związanych z kosztami i znaczeniem lotniskowców, marynarki wojenne na całym świecie uzupełniają swój inwentarz o nowe egzemplarze w tempie nie oglądanym od czasu II wojny światowej.”

Minister Spraw zagranicznych Ławrow z wizytą w Bagdadzie w celu zacieśnienia współpracy

Nowe upoważnienie do prowadzenia globalnej wojny bez końca?

„Kongres może wkrótce poddać głosowaniu deklarację globalnej wojny bez końca i bez sprecyzowanych wrogów. ‚Uśpione postanowienie’ znajdujące się głęboko w ustawach obrony oczekujących na akceptację Kongresu, może stać się największym w historii Ameryki scedowaniem niekontrolowanej władzy wojskowej z Kongresu na organ władzy wykonawczej.”

Izraelski ostrzał potęguje niepokój na Bliskim Wschodzie

Obywatel Arabii Saudyjskiej ginie w ataku na samochód konsulatu w Karaczi

W odległych regionach Gwatemali gangi narkotykowe mordują 27 osób; 25 ofiar ma ucięte głowy

„Był to najgorszy w tym kraju od wielu lat przypadek przemocy związanej z handlem narkotykami.”

Iran wysyła do Bahrajnu flotyllę „solidarności”

„W poniedziałek zarządzany przez szyitów Iran wysłał do Bahrajnu flotyllę, aby okazać swą solidarność z muzułmańskimi protestantami – w większości szyitami – co doprowadziło do eskalacji napięć z wyspiarskim królestwem będącym przystanią Piątej Floty USA.”

Syryjczycy uciekają do Libanu przed przemocą

Chiny i Pakistan wzmacniają swój sojusz po likwidacji bin Ladena

W kuwejckim porcie psy policyjne odnajdują w ciężarówce materiał wybuchowy

Dania przygotowuje się do roszczeń wobec obszarów Bieguna Północnego

„Według rządowego dokumentu, który ‚przeciekł’, Dania planuje rościć prawo do Bieguna Północnego i innych obszarów Arktyki, gdzie topniejący lód tworzy nowe szlaki morskie, tereny łowieckie i okazje do wydobywania ropy i gazu.”

Arabia Saudyjska przeciwstawia się wystąpieniom powstańczym na Bliskim Wschodzie

O tym jak somalijscy piraci zagrażają przemysłowi hutniczemu Indii

Masakra w Gwatemali wskazuje na rosnące wpływy meksykańskiego gangu narkotykowego „Zetas”

USA zamierza nałożyć sankcje na prezydenta Syrii

Szef gospodarczy libijskich rebeliantów mówi, że finansowa pomoc nadchodzi zbyt długo

Generałowie: Niemiecka armia redukuje liczebność

Gwałtowna reakcja na apel Obamy o przywrócenie granic Izraela sprzed 1967 roku

Merkel popiera apel Obamy o przywrócenie umowy granicznej z 1967 roku

Afgańczycy drugi dzień protestują przeciwko NATO w Taloqan

Pośród naftowego bogactwa Arabii Saudyjskiej kryje się bieda

Protestanci w Hiszpanii łamią zakaz

„Tysiące rozgniewanych protestantów kontynuują swoje wiece przeciwko ekonomicznemu kryzysowi, mimo rządowego zakazu organizowania demonstracji.”

Młodzieżowy ruch Hiszpanii15-M, zainspirowany przez ‚Arabską wiosnę’, rozprzestrzenia się na inne kraje Europy

„Młodzi Hiszpanie występujący przeciwko politycznej stagnacji i wysokiemu bezrobociu, protestują w 166 miejscach w całym kraju, inicjując protesty w innych częściach Europy.”

Hiszpańska rewolta w Islandii; protesty ogarniają Włochy (Time)

NATO bombarduje okręty wojenne Kadafiego

Chiny ostrzegają piratów

„Generał chiński sugeruje, aby świat odsunął na bok dzielące dysputy i połączył siły, aby przeprowadzić ziemnowodne ataki na nabrzeżne kryjówki piratów.”

Dyplomata USA: Stajemy się następnym ZSRR

Minister Pakistanu: Chiny dostarczą nam 50 myśliwców

Tankowce NATO zaatakowane w Pakistanie – 15 ofiar

Pakistan chce, żeby Chiny zbudowały bazę marynarki wojennej

„Rząd Pakistanu poinformował w sobotę, że chce, aby Chiny zbudowały krajowi bazę marynarki wojennej; to kolejny ruch w stronę zacieśnienia więzów z Pekinem w chwili, kiedy stosunki z Waszyngtonem ulegają erozji.”

Indie zaniepokojone krystalizującym się związkiem Chiny-Pakistan

Chile: Starcia przeciwników polityki rządu z policją

Zakaz demonstracji zaczyna obowiązywać, a Hiszpańscy protestanci nawołują do „światowej rewolucji”

Protesty w Gruzji, siedziba TV zaatakowana

„10 000 Gruzinów demonstrowało w Tibilisi domagając się rezygnacji prezydenta Michaiła Saakaszwli, a w południowo-zachodnim mieście Batumi protestujący usiłowali wtargnąć do siedziby telewizji.”

Zbuntowane kobiety Syrii ryzykują wszystko protestując przeciwko prezydentowi

NATO uderza w centra dowodzenia Kadafiego

Rosja ostrzega, że tarcza rakietowa rozpocznie wyścig zbrojeń

Eskalacja antagonizmu pomiędzy USA i Iranem: Iran aresztuje 30 amerykańskich szpiegów w trakcie budowy bazy rakietowej w Wenezueli; Ameryka wysyła 3 lotniskowiec do Zatoki Perskiej

Brytyjski ambasador ewakuowany helikopterem; tłum Jemeńczyków otacza placówkę dyplomatyczną

Rewolta w Jemenie: Prezydent odrzuca umowę o przekazaniu władzy, państwa Zatoki Perskiej odstępują od mediacji

Policja meksykańska przechwyca „narko-czołg” używany przez gang narkotykowy

Szef Al-Kaidy nawołuje do powstania w Arabii Saudyjskiej

Strzelcy-samobójcy szturmują rządowy budynek w Afganistanie

Anty-izraelskie nastroje wzbierają wśród uczestników ‚Arabskiej wiosny’

Opozycja w Gruzji nawołuje do „Dnia gniewu”

Masowe protesty w Hiszpanii kontynuowane w dniu wyborów

Wielu rannych podczas ataku marokańskiej policji na protestantów

Irańska armia otrzymuje nowy system rakietowy

Rząd: bojówkarze atakują pakistańską bazę marynarki wojennej w Karaczi

ENERGIA / SUROWCE NATURALNE

Niedobory energii zakłócają życie, produkcję w Chinach

Chińska prowincja Huan przerywa dostawy prądu

„Niektóre miasta prowincji Huan w centralnych Chinach zaczęły pozbawiać mieszkańców dostaw prądu, poinformowała gazeta należąca do państwowej agencji informacyjnej Xinhua; kolejna oznaka, że niedobory energetyczne mogą być w najbliższych miesiącach gorsze od spodziewanych.”

JPMorgan prognozuje, że cena baryłki ropy Brent w trzecim kwartale sięgnie 130 dolarów

Wenezuela przywraca w 90% prąd po awarii, która ogarnęła 10 stanów

Prąd odcięty na całym obszarze Guamu

Czerwcowe cło Rosji za eksport ropy na najwyższym poziomie od 3 lat

Największy producent w Libii mówi, że ropy nie będzie aż do zakończenia wojny, obawia się ataków

Wschodzące rynki zasilają wzrost popytu na stal

„Globalne, roczne zapotrzebowanie na stal wzrośnie w tym i przyszłym sezonie o 6%, ponieważ popyt Chin oraz innych wschodzących gospodarek ‚stale się zwiększa’, poinformowała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.”

Niedobory wody zagrażają wzrostowi gospodarczemu w państwach Zatoki Perskiej

Defekty japońskich reaktorów oznaczają niebezpieczeństwo dla USA

„Awaryjne kanały wentylacyjne, które zgodnie z zapewnieniami amerykańskich oficjeli mają zapobiec eksplozjom wodoru w elektrowniach atomowych USA, zostały przetestowane w Japonii – według ekspertów operatora elektrowni Fukushima Dai-ichi nie zdały egzaminu.”

Niski poziom produkcji gumy prowokuje alarm w kołach konsumenckich

„Mimo że Indie są czwartym największym producentem gumy na świecie, kraj staje w obliczu ogromnych niedoborów gumy przeznaczonej do konsumpcji lokalnej.”

Przemyt benzyny uderza w zaopatrzenie regionu Riyadh w Arabii Saudyjskiej

„Niedobory benzyny 95 w niektórych regionach królestwa mogą przeobrazić się w kryzys, jeżeli dostawcy szybko nie zapewnią wystarczającego zaopatrzenia stacji benzynowych, poinformowała we wtorek lokalna gazeta Al-Riyadh.”

Irański prezydent weźmie udział w kolejnym spotkaniu państw OPEC-u

Były dyrektor produkcji i eksploracji naftowego giganta Saudi Aramco: Saudyjska podaż ropy jest za niska, aby zrównoważyć utratę dostaw libijskich

Spadek nadwyżki produkcyjnej ropy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Pilnie potrzeba więcej ropy (Wall Street Journal)

„Światowy rynek ropy naftowej pilnie potrzebuje dodatkowego zaopatrzenia, aby zapobiec ekonomicznym szkodom w krajach importujących, które mogą wykoleić globalną poprawę gospodarczą, poinformował zarząd MAE.”

Gazociąg Nord Stream kosztuje Ukrainę 720 mln dolarów

Białoruś sprzeda gazociąg Rosji – raport

„Transakcja dałaby Rosji pełną kontrolę nad tranzytową siecią gazociągów przesyłających rosyjski gaz do Europy.”

Większość elektrowni atomowych Niemiec wyłączonych za względu na przeglądy techniczne

Odcięty prąd w Pakistanie: Rozwścieczeni protestanci sięgają po przemoc

„Protesty przeciwko przedłużającym się przerwom w dostawach prądu zmieniły się w regularną bitwę; zaatakowane zostały biura Wapdy, w stronę samochodów posypały się kamienie, które raniły policjantów i urzędników.”

Niedobory prądu paraliżują gospodarkę (Pakistan)

Chiny wydają państwową dyrektywę wzmacniającą monopol na metale ziem rzadkich

KRYZYS ŻYWNOŚCIOWY

Gleby Wielkiej Brytanii i Europy wysychają

„Skalę tego, jak suchy był początek 2011 unaoczniają fascynujące dane z jednego z ostatnich obserwacyjnych satelitów. ‚Wyczuwa’ on wilgoć w górnych warstwach gleby – z map, jakie sporządził wynika jasno, że ziemia całego obszaru Wielkiej Brytanii oraz większej części Europy łaknie wody. W Wielkiej Brytanii odnotowano najcieplejszy kwiecień w historii.”

Inflacja żywnościowa oraz aneksja komercyjna terenu skłania Amerykę Południową do ograniczenia zagranicznej własności

„Brazylia, Argentyna i Urugwaj czynią starania, aby kontrolować bezpieczeństwo żywnościowe poprzez odrzucenie propozycji zakupu gruntów ze strony klientów z Europy i Azji. W Urugwaju obszar wielkości Danii znajduje się już w obcych rękach.”

Wzrost cen ropy zwiększa koszty produkcji ryżu

W Tadżykistanie rosnące ceny żywności wywołują frustracje

„Dla wielu rodzin w Tadżykistanie tradycyjne śniadanie składa się z chleba, herbaty i cukru. Teraz nawet tak skromne pożywienie nie trafia na stół – tylko w zeszłym miesiącu ceny żywności wzrosły o 30%.”

Ulewne deszcze bombardują pola uprawne – ceny zbóż idą w górę

W Egipcie „kończy się żywność”

„Egipt zmagający się ze zjednoczeniem po rewolucji, która w lutym doprowadziła do ustąpienia Hosniego Mubaraka, staje w obliczu jeszcze poważniejszego kryzysu, ponieważ w kraju kończy się żywność i pieniądze na jej zakup.”

Stany rolnicze doświadczają przedłużającej się suszy, cierpią uprawy pszenicy (USA)

Co „fracking” zrobi z twoją żywnością?

„Kontrowersyjna praktyka wydobywcza (gazu łupkowego) zanieczyszcza wodę. Twoja żywność może być następna.”

Bezpieczeństwo żywnościowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich zagrożone

Światowemu Programowi Żywności (ONZ) kończy się żywność

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.